Author Topic: Проблем со лап топ..  (Read 1332 times)

Offline no_name

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Проблем со лап топ..
« Opened on 28.12.2012, Friday, 15:15:43 »
Имам проблем со лаптопот премногу ми загрева, од обични апликации од фејсбук премногу грее и се исклучи едноставно, 10мин со некоја апликација и се исклучи и кулер имам и џабе е... да не знае некој во што е проблемот?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со лап топ..
« Reply #1 on 28.12.2012, Friday, 15:39:31 »
Веројатно протокот на воздухот е запрен или намален,не работи воопшто или намалено кулерот кој го лади процесорот... итн.Има многу работи,а најважно е што треба да се отвори,исчисти патот на воздушното ладење и да се смени термална паста на процесорот,графичкиот чип (ако го покрива ладењето и него).Се на се,носи во сервис.Добра работа е да си набавиш постоље-ладилник со вградени кулерчиња кои одоздола го ладат лап-топот.Избегавај да го користиш во кревет,на ќебе,постелина,бидејки влече одоздола прашина и влас па ствара на решетката на ладењето и * тепих* ,како го викаме од тресиште,влакна ,волна,нечистотија...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со лап топ..
« Reply #2 on 28.12.2012, Friday, 16:42:39 »
Дува кулерот на процесорот многу кога се прегрева лаптопот? Ако дува многу, најверојатно проблемот е оној кој го има опишано batka. Ако воопшто не се слуша кулерот кога е загреан лаптопот, тоа може да значи заглавен кулер (од прашина или нешто трето) или прекинат кабел за напојување на кулерот, зезнат кулер, зезната PWM контрола (на страната на матичната плоча или на страната на кулерот), итн.

А да провериш колку е CPU Usage ;D? Можеби некој процес (читај malware ;D) ти јаде ресурси (CPU), па колку и да лади кулерот, едноставно не може да постигне ;). Лаптопите немаат кој знае какво ладење и ова ладење најчесто не е наменето да работи под full capacity цело време. Поентата на ова ладење е кога процесорот ќе дигне над определена температура, тогаш „набрзинка“ да го излади (да ја спушти температурата), значи да работи под full capacity само на температурни peak-ови, кои се случуваат само ако минута или две процесорот е оптеретен (~100% CPU Usage). Ако процеосорот е оптеретен 90% од времето, ова ладење не може да помогне, а често не можат да помогнат ни оние додатнине подлоги со кулерчиња. Едноставно, треба да се одреди кој процес или апликација влече ресурси и да се отстрани ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Проблем со лап топ..
« Reply #3 on 28.12.2012, Friday, 17:36:23 »
Имам проблем со лаптопот премногу ми загрева, од обични апликации од фејсбук премногу грее и се исклучи едноставно, 10мин со некоја апликација и се исклучи и кулер имам и џабе е... да не знае некој во што е проблемот?
Проблемот е ... Тргни настрана 1000 денари и носи го во сервис пред да биде проблемот над 3000 ден. Те зафркава или процесорот или графичкиот чип иако најверојатно е процесорот заради недоволно ладење и е прегрева. Како причина за тоа е прашината собрана внатре кај ладилникот и се затнати издувните отвори за ладење. Совет ... Не си играј мајстор бидеќи овоа не е десктоп пц.