Author Topic: Најпрост предавател со тунел диода - попрост нема  (Read 1279 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Најпрост предавател со тунел диода - попрост нема
« Opened on 10.04.2010, Saturday, 01:06:01 (Edited 11.04.2010, Sunday, 14:18:57) »

 poa e najprost predavatel so tunel dioda
poednostavni nema ,
so nego e postignata vrska vo Nov Zelan so telegrfija od 160 milji
na 7 mhz so 1,5 volt baterija
inaku tunel diodite imaat negativen otpor
i vo slednata statija ke vi opisam kako da si napravite tunel dioda
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #1 on 10.04.2010, Saturday, 01:23:03 (Edited 10.04.2010, Saturday, 01:28:55) »
A таа тунел диода нели може да се купи?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #2 on 10.04.2010, Saturday, 01:27:00 »
da ama e skapa za tolku godini radioamater i elektronicar uste ne sum imal diodi gi ima vo nekoi Tektronix osciloscopi ama ne sum imal vreme da gledam k
ke vi pustam sega kako da napravite sami
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #3 on 10.04.2010, Saturday, 01:29:03 »
Ако ја имаш сликата со поголема резолуција презакачи ја, за да ја има на поголемо. Доколку не можеш да се снајдеш прати ми ја на мејл па јас ке ја закачам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #4 on 10.04.2010, Saturday, 01:31:49 »
eve sega ja staviv vo jpg uste se ucam
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #5 on 10.04.2010, Saturday, 01:41:05 »
Едноставен предавател ама имам многу нејаснотии >:(

Освен како да направиме тунел диода кажи ни дали мора да се користи 7MHz кристал или може на пример 4MHz ?

Дали тој тримерот кај антената 3-30uuf, што е тоа UUF? дали се pF ?

Зошто служи тој 50 оми потенциометар?

Како да направиме RFC?

Дали ако му се стави аудио трафо може да работи и како SW-AM аудио предавател?

И нај важното, дали го имаш направено овој предавател и колку километри домет имаш постигнато?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #6 on 10.04.2010, Saturday, 02:38:32 (Edited 10.04.2010, Saturday, 03:26:27) »
moze 3,5 ili 7 kako se pravi prigusnica od 2,5 mhr
mmf znaci pikofaradi
 ponenciometar da se podesi rabotnata tocka
mislam ako se stavi jaglenov mikrofon vo serija  bi mozelo
ne sum go pravel
toa e samo prikaz za najprost predavatel
so nego postignale 160 milji cw a i se napojuva so sonceva kletka
trosi 5ma
pic.mk veke 20 min procesira slika na lambda dioda zamena za tunel
nisto ne se slucuva ke ja stavam klasik

Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #7 on 10.04.2010, Saturday, 11:08:30 (Edited 10.04.2010, Saturday, 11:16:43) »
Само ова ме чуди тој предавател троши 5ma што е многу мала струја а со неа покрива дури 160 миљи или 256km, како е можно со толку мала снага да се покрие толку голем терен ?

Претпоставувам дека тестот бил извршен на отворено и во лето кога има поголема пропагација ?

Aко ти прави проблем pic.mk иди на
Code: [Select]
http://imageshack.us/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MAKEDONIA што бидна со ообјаснувањето за тунел диода?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Najprost predavatel so tunel dioda poprost nema
« Reply #9 on 11.04.2010, Sunday, 04:24:47 (Edited 11.04.2010, Sunday, 13:29:35) »
ke otvoram tema najdov sto e greska so pic.mk
treba posle sekoja slika da se startuva povtorno od google  i taka raboti poskoro
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Најпрост предавател со тунел диода - попрост нема
« Reply #10 on 11.04.2010, Sunday, 21:12:16 (Edited 11.04.2010, Sunday, 21:14:08) »
батали ги Pic.mk види ја таа страната што ти ја дадов погоре
И пиши како да направиме таква диода?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Регистрирајте се на imageshack и ке можете да закачувате слики до 10MB и тоа со апликација од компјутерот нема да имате потреба да одите на страната.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MAKEDONIА што мислиш за ова ?

Само ова ме чуди тој предавател троши 5ma што е многу мала струја а со неа покрива дури 160 миљи или 256km, како е можно со толку мала снага да се покрие толку голем терен ?

Претпоставувам дека тестот бил извршен на отворено и во лето кога има поголема пропагација ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Најпрост предавател со тунел диода - попрост нема
« Reply #13 on 12.04.2010, Monday, 03:24:17 (Edited 12.04.2010, Monday, 03:28:56) »
mozebi e imal usmerena antena  N.Zeland e pokraj more priemnikot e bil custvitelen pisuva i deka go snimil signalot
mozebi na priemnata strana rabotel vo nekoj prislusen centar a tamu imaat od dobro podobro
site cuda na prirodata ne se poznati
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
интересно, инече радио аматерите имаат една теорија која гласи: ниту еден радио сигнал не се губи во потполност. Според тоа и со најбрпста ФМ фуба која има само еден транзистор, сигналот ке се слуша и на илјадници километри доколку на другата страна нема ништо на таа фрекфенција, обавезно оптичка видливост и се користат јаки антени и појачала за прием. што мислиш за ова?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.