Author Topic: Помош за неисправна Фото Рамка  (Read 1118 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Помош за неисправна Фото Рамка
« Opened on 03.12.2012, Monday, 18:57:27 (Edited 04.12.2012, Tuesday, 00:22:35) »
Се работи за фото рамка која одеднаш престана да работи.
Сега кога се вклучи само шуштат звучниците како радио кога нема станица, а слика нема.

Ја растурив комплет и еве што се пробав.

Разгледав за оштетена плочка (мислев дека се запалила) и немаше такво нешто.
Нема ниту еден подуен кондензатор.
Едната намотка што ја има е комплетно изолирана и неможе со поглед да ја проценам дали е ОК, ама нема ништо црно околу неа.
Го прегледав флет кабелот на екранот и не е цвикан или прекинат.
Го растурив комплет екранот и пробав директно да ја поврзам неонката на 5 волти и не светеше.
Пробав без неонка да го вклучам само екранот и немаше слика.

Други работи не знам.
Дали претпоставувате што може да е проблемот и дали се исплати да се поправа ?

Еве и линк од слики прикачени на mediafire бидејќи сликите се поголеми.

Code: [Select]
http://www.mediafire.com/?96x7hdc6m4b0hdz


















MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за неисправна Фото Рамка
« Reply #1 on 04.12.2012, Tuesday, 03:45:57 (Edited 25.02.2013, Monday, 15:59:22) »
Се работи за фото рамка која одеднаш престана да работи.

Хммммм... ова ме насочува да мислам дека во прашање е bug-осан софтвер. Ако успееш од некаде да најдеш адекватен софтвер, можеби и ќе може да се направи ова чудо, ама ако е некоја „Кинеска направија“ (сите се Кинески, само што некои се по-Кинески од други ;D), не верувам дека ќе најдеш :S.

Можно е и да попуштил некој од лемовите на SMD интегрираните кола. Лесно се испитува дали е ова проблемот, но треба да поседуваш SMD лемна станица за вакво нешто :S. Пробај со обична сијалица (некоја помоќна, на пример 150W), постави ја многу блиску до плочата (препорачливо е да биде под плочата, да биде блиску до неа, но не да ја допира), остави ја да се загрее плочата и потоа фати ја со некоја пинцета, приклучи се на неа и види дали ќе сака да работи уредот. Ова не е некој 100%-ен метод, ама знае да даде резултати. Не можеш да ја поправиш со ова, но барем ќе дознаеш дали е тоа проблемот ;). Исто, можеш да пробаш и со фен ;). Притоа, исто како и со сијалицата, ја загреваш плочата од долната страна. Ако забележиш дека не се загрева доволно со дување од долната страна, премини на дување на горната ;D (треба малку искуство за ова ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Помош за неисправна Фото Рамка
« Reply #2 on 04.12.2012, Tuesday, 10:24:18 (Edited 04.12.2012, Tuesday, 13:36:25) »
Информативно да ви кажам дека додека е вклучена рамката има мало загревање на тија два чипа. Што е нормално нели ?

Споено мислење: 04.12.2012, Tuesday, 13:36:25
Сега приметив дека всушност на едниот од чиповите има одлемена една ножичка, така да тука ќе престанам со поправката бидејќи немам соодветен алат да ја залемам.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега приметив дека всушност на едниот од чиповите има одлемена една ножичка, така да тука ќе престанам со поправката бидејќи немам соодветен алат да ја залемам.

Најверојатно тоа бил проблемот ;). Битно е лоциран проблемот, па сега, останува да си бараш некој кој би можел да го поправи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Веќе ја однесов кај електроничар па ќе видам што ќе направи.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680