Author Topic: Проблем со телевизор Panasonic TX-32PX30F/P  (Read 2469 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со телевизор Panasonic TX-32PX30F/P
« Reply #15 on 18.11.2012, Sunday, 16:42:27 (Edited 18.11.2012, Sunday, 16:48:22) »
Мое мислење е дека проблемот не е софтверски. Мислам дека при менување на електролитите, или си утнал некоја вредност (си ставил некој со поголема или помала вредност), или некој електролит имал значително помала или поголема вредност од декларираната (можно е да се случи ова, затоа секогаш ги мерам електролитските кондензатори пред да ги ставам, дури и нови да се).

Околу менување на dump-от на EEPROM-от или целиот EEPROM заедно со софтверот, ти треба програматор за такво нешто. Инаку EEPROM-от е најверојатно едно мало интегрирано коло со 4 пинови. Би требало да е во близина на процесорот (ако има еден, ако има повеќе, до главниот процесор), најверојатно има ознаки XXX24CXX или XXX24LCXX. Но мислам дека не е проблемот во софтверот. А и да е, ќе треба да најдеш dump од него прво (софтверот и подесувањата за телевизорот, некогаш и само подесувањата се ставени таму, зависи од изведба до изведба), да го запишеш во нов EEPROM (или во истиот, под услов да е исправен, но можно е и да е делумно зезнат) и да го ставиш повторно во неговото лежиште.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Според мене во прашање треба да биде “ладен лем“ и тоа на диги плочката.
Или ако сакаш компромис репер нека ти биде  зелената катода  па менувај ги вредностите на R и B катодите па можеби ќе успееш да ја добиеш саканата нијанса.
ПП уште стојам на тоа да се измери емисијата на катодите со регенератор или соодветна апаратура !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline igisoft

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: Проблем со телевизор Panasonic TX-32PX30F/P
« Reply #17 on 19.11.2012, Monday, 00:42:58 (Edited 20.11.2012, Tuesday, 10:05:36) »
Ви благодарам на одговорите и можните решенија, тие работи ке ги проверам секако утре иако и јас се сомневам да не е нешто лошо залемено при менувањето на каондензаторите, мегутоа ке ги вратам и старите кондензатори,бидејки не се 100% лоши , па ке видам што ке добијам...Поздрав до утре со нови информации  :)

Споено мислење: [time]19 Ноември 2012, 00:47:03[/time]
заборавив да напишам дека се обидов репер да биде зелената боја, мегутоа она е до максимум и многу тешко да се добие некоја добра боја со менување на црвената и плавата  :(

Споено мислење: 20.11.2012, Tuesday, 10:05:36
Вчера ги вратив старите електролити на дигиталната плоча , и проверивме колку што можевме да не има некој ладен лем или слична грешка при промената на кондензаторите. Но повторно ништо , ја приклучив комплет полочата и повторно ја има зелената боја и повторно во сервис мод не ми дава можност во една од опциите за зелената боја да се наштелува   :( . Навистина незнам како понатака  :'(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вчера ги вратив старите електролити на дигиталната плоча , и проверивме колку што можевме да не има некој ладен лем или слична грешка при промената на кондензаторите. Но повторно ништо , ја приклучив комплет полочата и повторно ја има зелената боја и повторно во сервис мод не ми дава можност во една од опциите за зелената боја да се наштелува   :( . Навистина незнам како понатака  :'(

Хмммм... малку потешко се рашваат овие проблеми без осцилоскоп и сигнал-генератор.

Можеш да најдеш EEPROM dump од телевизорот? И, се разбира, дали имаш програматор?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,поминаа времињата кога со унимер и летком се решаваа проблемите во телевизорите.Затоа вакви кварови ( и слични на нив) се решаваат во сервис( па и тие треба да заработат нешто! ;D).Затоа совет: носи го во сервис кој е овластен за Панасоник.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Јас сум сигурнен дека имаш направено некава глупост на плочката на катодната цевка, бидејќи после чепкањето на неа колку што успеав да разберам ти се случило ова.
Со тоа што си ги испумпал од цоклата топовите би требало да е исклучена можноста за екран. Останува да си направил грешка додека си менувал електролити на таа плочка, или си направил некој спој или пак имаш некој блок или отпорник с*ебан. Треба да се провери детално. Вака на памет нема шанси некој да знае. Може да ти е проблем и во самиот РГБ излез, обично изведен со некој ТДА  6111 или сличен...
И не верувам дека е проблем во еепромот. проблемите со еепромите се манифестираат на сосема друг начин...
Тоа што не ти покажува вредност за зелената боја, немора да значи дека тоа е проблем, напротив може да е таа со непроменлива вредност, а другите две да се подесуваат во однос на неа...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И не верувам дека е проблем во еепромот. проблемите со еепромите се манифестираат на сосема друг начин...

Можеш да најдеш EEPROM dump од телевизорот? И, се разбира, дали имаш програматор?

Тоа што не ти покажува вредност за зелената боја, немора да значи дека тоа е проблем, напротив може да е таа со непроменлива вредност, а другите две да се подесуваат во однос на неа...

Е мене токму ова малку ме наведе да мислам дека можеби проблемот е во EEPROM dump-от, ама и јас искрено се сомневам дека е во него проблемот. Поентата ми беше да го елиминирам него како можен извор на проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline spirovski gorgi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
провериги кондензаторите на хоризонтала и вертикала кој се наоѓаат до трафо каскадата електролити обично се 160в

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
@gigawatt

За едноставна елиминација, некогаш може да се проба и без еепром, или со празен...Не знам како е точно изведен овој тв, неам ни шема ни ништо пред мене...
Чисто онака сугестивно...
Но 90% мислам дека проблемот е предизвикан ради невнимание при промена на електролити на цокла, кој страдаат на 1 телевизор од 50 расипани...
Или краток спој или пак некој блок, отпорник, интегралец...Освен ако не е екран...нормално :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...