Author Topic: Полнење на телефон (USB) на велосипед со динамо  (Read 5716 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да, секао дека би бркале работа, но со преки нувач ми се виде поедноставно. Секако така постои можност да се заборави прекинувачот...

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Многу ми се допадна идејата, дали некој до сеа успеа да ја направи оваа шема и како му работи? дали има проблеми или не. Место батеријата мислам дека подобро би било да се постави еден 6в акумулатор кој би издржал подолг период  ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Полнење на телефон (USB) на велосипед со динамо
« Reply #17 on 01.06.2013, Saturday, 19:43:07 (Edited 01.06.2013, Saturday, 19:55:26) »
dimitarMK  го изработуваше, може да дади подетални информации...


Споено мислење: 01.06.2013, Saturday, 19:55:26
патем може и кондензатор од овие новиве генераци, по 100.000 микрофаради што се, акумулатор е тежок и гломазен за на бицикла, не мора да е батерија. Целта на батеријата е да не се прекинува полнењето додека си на семафор на пример, или ако си подзастанал да се поздравиш со некој. Излезе мал проблем со диодите, треба да се "low level drop out" т.е. падот на напонот низ нив да биде што е можно помал, а д5 и д6 не се критични, може да се заменат со кс.

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
И што диоди да ставам сеа? да нема пад на напонот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И што диоди да ставам сеа? да нема пад на напонот?

Нема диоди кои немаат пад на напон. Има диоди со мал пад на напон, како што се германиумските или Шотки диодите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Како што кажа гига.. д5 и д6 ќе мги замениш со куса врска(обична жица наместо диоди), а кај батеријата од 9 в поарно е да ставиш кондензатор со поголем капацитет, поготово ако имаш некој при рака.