Author Topic: Мотор за мешалка за бетон  (Read 3026 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Мотор за мешалка за бетон
« Opened on 07.08.2012, Tuesday, 14:33:54 »
Дали некој знае колкава моќност треба да има моторот од мешалка за бетон - од стандардните.
Дека ми дадоа „гратис“ мешалката (механичкиот дел) ама изваден и е моторот (најверојатно е украден). Дали би одговарало да ставам мотор од машина за перење пошто имам таков дома?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #1 on 07.08.2012, Tuesday, 15:17:29 »
помоќен ти треба, стави некој 1.5-2kW би било доволно, моментално не ми е мешалката тука ќе ти кажев точно каков е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #2 on 07.08.2012, Tuesday, 23:06:44 »
нема да ти одговараат обртаите од мотор од перална, центрифугата е околу 1 kW, на мешалките е 1,5 отприлика, но со помали вртежи, намотот од другиот дел на моторот  е па многу спор и е со помала снага, но ако го имаш моторот дај експериментирај па кажи ни искуство од паталец  ;D ;D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #3 on 08.08.2012, Wednesday, 00:58:55 »
OK фала ви за одговорите, па ќе пробам да видам што ќе се случи ...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #4 on 08.08.2012, Wednesday, 18:30:58 »
 14xx обртаи на моторот се потребни за мешалка за малтер, 550-750 W е сосема доволна моќност...

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #5 on 09.08.2012, Thursday, 00:27:15 »
14xx обртаи на моторот се потребни за мешалка за малтер, 550-750 W е сосема доволна моќност...

еј па тогаш ќе ми одговара моторот од машината.. 900 w е.
Обртаите можам да ги регулирам со однос помеѓу каишниците   :o
Life is too short to remove USB safely ..

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #6 on 09.08.2012, Thursday, 00:35:08 »
Е сега не знам колку обртаи има кога моторот е поврзан да врти со помалата брзина (не центрифуга), можеби тие обртаи повеќе ке ти одговараат  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #7 on 09.08.2012, Thursday, 16:37:58 »
на помали обртаи мисла имаат помала моќност, затоа стави поголема каишница(ременица) би требало да го меша малтерот, па и поспоро да го меша, ако не ти се брза работата... пробај со таа од машина за перење, дека има двоен пренос машината, една каишница и зупчаникот што го врти бурето(кај што ставаш песка и цименто де... )

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Го наместив моторот вчера, и почна да врти  ;D ;D

еве како дојде:


Е сега малце ми грее, незнам дали е во ред, а уште не сум ја оптоварил, само во празен од ја пробав..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е сега малце ми грее, незнам дали е во ред, а уште не сум ја оптоварил, само во празен од ја пробав..

На крајот на краиштата, лупни му два или три кулери од PC или некој друг вид на вентилаторчиња, по можност да работат на мрежен напон, и нема да имаш проблем, дури и да грее ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Овај мотор  од машина за перење е слаб по снага за мешалка за малтар Провери колкава е снагата на оргиналниот мотор за мешалка за малтар

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Мотор за мешалка за бетон
« Reply #11 on 16.08.2012, Thursday, 20:28:27 »
Овај мотор  од машина за перење е слаб по снага за мешалка за малтар Провери колкава е снагата на оргиналниот мотор за мешалка за малтар

Дали некој знае колкава моќност треба да има моторот од мешалка за бетон - од стандардните.
Дека ми дадоа „гратис“ мешалката (механичкиот дел) ама изваден и е моторот (најверојатно е украден). Дали би одговарало да ставам мотор од машина за перење пошто имам таков дома?


Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Најдов податок за моќноста на моторот.., треба да е над 500 W, а мојов мотор, според она што го пишува на плочката има 200 W снага при центрифуга, и 70 W ??? снага при бавно вртење.
Што ќе каже дека не одговара...
Сепак, итака го имам намонтирано, ќе го пробам „под товар“ па ако грее многу ќе барам друг
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сепак, итака го имам намонтирано, ќе го пробам „под товар“ па ако грее многу ќе барам друг

Стави му кулери околу него... два или три ;). Можно е само да зеза и поспоро да врти, бидејќи не може да ја испорача таа моќност, но не би требало да изгори ако убаво се лади ;). Исто како и секоја полупроводничка компонента ;). Засилувач, ако сакаш доведи го и во длабок клипинг и терај го така долго време, ако има добро ладење, само звучниците ќе изгорат, засилувачот ќе остане исправен (под услов да не направат краток спој звучниците, ако изгорат ;D, тогаш, какво сакаш ладење стави му, ќе изгорат, ако не повеќе, барем излезните транзистори ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ако сакаш да го послушаш Гига, избуши и неколку дупки на статорот само пази да не ги оштетиш намотките, и така кога ке ставиш вентилатори ке има подобро ладеље ;D Сепак, ова долго вака нема да тера ама ако не ја користиш многу мешалката би требало да ти ти врши некои ситни работи колку да не мешаш ме лопата  ;D