Author Topic: Предлог за напојување од еден извор а за повеќе различни напонски потрошувачи  (Read 1518 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Под предлог за напојување од еден извор а повеќе потрошувачи  подразбирам замена на повеќе различни и засебни напојувања од разни домашни апаратури со мали моќности , да речеме рутери, телефонски апарати и тн,но од еден извор а со различни исправени и стабилизирани напони и струи. Се разбира дека изворот (што го имам) е доволно моќен да ја даде максималната потребна енергија за сите потрошувачи. Сметам дека  потребните напони би требало да се во границата од 3 до 20- тина волти.
Дали такво нешто би било практично и дали би се јавиле некои пречки во фукционирањето на домашните апаратури ?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па, можно е да се јават некои пречки. На пример, ако некој од уредите генерира ВФ пречки, овие ВФ пречки ќе влијаат и на другите уреди, ако се врзани на ист rail. Но, ако имаш ставено филтер на секој од уредите пред да ги напојуваш (баш филтер, а не само филтерски кондензатор, на пример П филтер), мислам дека не би требало многу да влијаат еден на друг ;). Филтер од кола (за авто-радио) би требало добро да си ја врши работата во оваа ситуација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."