Author Topic: Регулирано напојување за низок напон 0-1,5V  (Read 1844 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Неколку пати ми притребало вакво нешто па денес си го направив да се најде за во иднина... :)
Со транзисторот што е на шемата дава мах. до 200mA на излез, за поголеми струи треба да се стави некој појак. Тримерот е пожелно да биде повеќеобртен заради прецизно подесување на излезниот напон.

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ееех шефе господ здравје да ти даде за оваа шема...и мене многу пати ми има требано вакво нешто па сум морал да импровизирам со разни глупости...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Операциониот и она LM334 лесно се наоѓаат кај нас ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
LM334 го има, за интегралецот не знам, иначе е од тексас инструментс ;), ако не го најдеш пиши ќе ти пратам еден... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ај ќе видам што ќе направам, ми треба за да симулирам еден сензор кој дава напонски нивоа на излез, да не го купувам за џабе сензорот ако не работи системот, па ми треба некое вакво напојување, ќе видам прво некое друго напојување да не најдам ако не најдам ќе видам со ова што се прави :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mihajlo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
има една полесна но не толку квалитетна варијанта.... да се направи грејцов спој и да се поврзи на ситем или појачало и да пуштиш константна фреквенција (пр 100hz) и со потенциометарот од системот контролираш големина на напон

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Шемата во првата порака е за регулација на еднонасочен напон од 0 до 1,5V.
Ова што ти го напиша, е нешто сосема друго.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
има една полесна но не толку квалитетна варијанта.... да се направи грејцов спој и да се поврзи на ситем или појачало и да пуштиш константна фреквенција (пр 100hz) и со потенциометарот од системот контролираш големина на напон

Зависи колку е моќен засилувачот... ако е прилично моќен (20W па нагоре), со ваква варијанта, регулацијата нема да биде баш прецизна ;D. Освен тоа, ќе треба да ставаш и филтрирачки кондензатори, грецов спој... некако непрактично според мене. Освен тоа, оваа конструкција (грецов спој + филтрирачки кондензатори) ќе треба да се поставува на излез од засилувачот секој пат кога ќе имаш потреба од овој низок напон... значи, да се вадат кабли да се врзува оваа конструкција, пак да се врзуваат кабли... според мене, поедноставно е ако направиш посебен регулиран извор за оваа намена, како онаа шема во првиот post ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
TLC271 има во алфа по цена од 22 денари, а ова LM334 немаше (истрошено беше :P)

сега треба да барам некоја комбинација за тоа да го заменам :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!