Author Topic: Преработка на акустична гитара  (Read 15119 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
магнетот не се купува се прави!Се мотаат илјада намотки!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Преработка на акустична гитара
« Reply #46 on 07.10.2010, Thursday, 19:02:56 (Edited 07.10.2010, Thursday, 19:17:51) »
хаах јас го имав телото направено,и вчера најдов еден адаптер со изгорен примар,го растурив и секундарот го намотав на телото,ставив магнети од звучник,го монтирав на гитарата ,го уштекав во појачало и види мајката работи!!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас имам направено од електромагнетот од реле...само штета што жиците не беа од електрична гитара, него од обична акустична, и супер се слушаше :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас барав за еден другар да му направам од акустична во електрична но неможев,мора да ставиш слики!!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
еве ги сликите,горната и долната плочка се направени од 4мм плексиглас,штрафовите се М6,магнетот од 4инчен звучник од кола.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
100% си го потопил во восок ако грешам некој нека ме поправи   :)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
хаха 100% си грешка,го потопив во безбоен лак.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
ама поубаво е во восок  ;)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
јас не знам ова како се прај поарно да му клам микрофон  :)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
да да восокот е подобар ама позафркнат за работа
филип-хипа-со магнетот се добива подобар звук9онака бас како електрична) а со добар микрофон ке го добиеш истиот звук само засилен.иначе што гитара имаш.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а каде се наоѓа магнетот???Исто така може да ми намоташ и на мене за пари!!?

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
абе колега,ова го мотав рачно од заебанција не ни верував дека ке работи,магнетот е поставен одоздола на страфовите.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
колку дијаметар има жицата бакарна!!?И како е поставен магнетот!?Ако може да ставиш шема како е поврзано се ова за на појачало!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
еве рагледај го проектов мислам дека ек ти се разјани,иначе жицата не ни ја мерев,значи цел секундар од пунач од алкател ОТ-300 го намотав на пик апот,сега ке идам до гаража да видам да не ми останало некое парче од жицата да го измерам.
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Make-A-Guitar-Pickup/

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
а незнам шо гитара е ја купив онака колку да се научам да свирам ја купив од Скопје од една продавница за кинески инструменти во центаро кај ГТЦ е  кај London Pub кафичот ако знајш кае  :) а  и нема да можам да клам ваков магнет оти  нема една дупка на средина туку е со појке дупки околу жиците  :)