Author Topic: Едноставно напојување 0-24V  (Read 4956 times)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Едноставно напојување 0-24V
« Reply #15 on 09.08.2012, Thursday, 02:17:56 (Edited 09.08.2012, Thursday, 02:20:11) »
Тече струја од 0,219mA ова вредност ја добив кога го ја одлемив жицата која е залемена на средниот извод од потенциометарот и сериски после отпорникот од 3,3К пред на базата на Т1

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Едноставно напојување 0-24V
« Reply #16 on 09.08.2012, Thursday, 03:35:57 »
Пробај преспој го едниот крај од отпорникот со вредност 3.3K (оној крај кој не е врзан за T1) за маса ;). Напонот би требало да падне на нула ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
Одг: Едноставно напојување 0-24V
« Reply #17 on 09.08.2012, Thursday, 18:29:32 »
Тече струја од 0,219mA ова вредност ја добив кога го ја одлемив жицата која е залемена на средниот извод од потенциометарот и сериски после отпорникот од 3,3К пред на базата на Т1

Па, 220 uA е прилично висока струја за да ја активира базата на првиот транзистор.

Како што рече GigaWatt, спој го 3k3 отпорникот (од спротивната страна на базата) кон маса, доколку повторно се појави напон, значи дека транзисторот не работи како што треба.

ПС: На која страна тече струјата ?

ППС: Напојувањево има *УЖАСНА* температурна стабилизација, излезниот напон зависи од B-E спојот на последниот транзистор, чиј напон ќе се менува драстично со промената на температурата од течењето на повисока струја. Можни решенија се инверзен транзистор како диода, транзисторско огледало или обична диода од база кон емитер :)