Author Topic: Дизајнирање на биполарен аудио предпојачувач  (Read 2754 times)

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Дизајнирање на биполарен аудио предпојачувач
« Opened on 06.07.2012, Friday, 16:43:07 (Edited 06.07.2012, Friday, 16:45:45) »
Во дискусија со повеке напредни почетници во електрониката,кои сакаат да дизајнираат свои конструкции,со пресметки, формули  и практични прикази на конструкциите преку шеми и готови уреди,дознав дека нема адекватна литература на македонски јазик.Еве,за оние  кои сакаат да работат,еден мал туторијал со примери како тоа изгледа.Ова е накратко,а за да дојдете до резултат сепак треба малку предзнаење и некое почетно искуство.Се надевам дека некој ке се пронајде тука.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6268
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Сакам да го направам овој предзасилувач ама немам 2N3904, имам 2N3906. Дали овој 3906 има послабо засилување од 3904 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3045
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Не може да ги мењаш еден со друг, 2N3904 е NPN, 2N3906 е PNP.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6268
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Леле а јас го направив ова мини појачало (слика во атач) но наместо 3904 ставив 3906 и засилува. Ама си мислев сепак 3904 може повеке ке засили. Сега се чудам како воопшто работи кога е PNP а не NPN  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12511
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Хм... и мене ме чуди како воопшто работи ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."