Author Topic: Бирање извод на трансформатор  (Read 630 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Бирање извод на трансформатор
« Opened on 03.06.2012, Sunday, 18:50:34 »
Здраво дечки. Доколку некој знае малку помош ќе ми треба.
Значи на постоечки систем (од оние комплет со ЦД, касети) му додавам претпојачало за гитара  ;D ;D  пошто ме мрзи посебна кутија да правам и така.. е сега прашањето ми е, за претпојачалото треба +-12 волти, а внатрешно во системот неможам да му најдам толку. Главното појачало се напојува со +-40 волти. На трафото мерев изводи и најдов 3 извода, што ако еден го земам 0 волти другите два се 14 и 28 волти. Ова би ми одговарало ама сега ме буни што не се по ред изводите. Односно едниот е на еден крај на трафото, а другите два се на другиот крај, а помеѓу нив има +40 волти, +60 итн..
Значи трафото има 7 изводи, сите се на една намотка, тоа го измерив, а 3 од нив ми требаат, е сега дали е битно што не се по ред ? И дали предпојачалото ќе ми биде галвански одвоено од останатиот дел од системот? ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И дали предпојачалото ќе ми биде галвански одвоено од останатиот дел од системот? ???

Пааааа... технички гледано нема да ти биде галвански одвоено дури и ако си имал 12V-0-12V излези од трафото. Галвански одвоено ќе биде само ако намотките се посебни (немаат заеднички пинови со нитуедна друга намотка). И, се разбира, по default, се е одвоено галвански од 220V-ната мрежа ;).

Во принцип, оваа конфигурација би требала да прави проблеми. Можно е да се јави бруење и некои други проблмеи бидејќи масата се враќа назад преку два различни пата, едниот е преку овие намотки (кои ги користиш за напојување на предзасилувачот), а другата е преку намотките кои се користат како маса за засилувачот. Најдобро е ако можеш да ја искористиш масата од засилувачот како „главна маса“ за сите уреди (засилувачот веќе си ја користи оваа маса како глобална маса, но треба и ти да ја искористиш истата маса како маса за напојување на предзасилувачот). Исто така, кај вакви изведби, не е пожелно да се прави „нова маса“ па таа да се врзува за глобалната маса на засилувачот. Во тој случај можно е да се јави инверзно течење на струја (коснтантно) кое само ќе го оптовари трансформаторот на засилувачот (непотребно ќе грее и можно е да изгори, бидејќи иако во колото за напојување има полупроводнички компоненти чија цел - до некаде - е да го спречат течењето на инверзна струја кон напојувањето, на водот од масата ги нема овие полупроводнички елементи, кои иако првична функција имаат да го исправат напонот, вршат и некои други додатни функции ;)).

Ако засилувалот има грамофонски влез, најдобро е ако можеш да направиш инверзна RIAA конверзија на влезот или евентуално да го елиминираш RIAA степенот од засилувачот (со некој преклопник, на пример, да се пушта и гаси по потреба ;)). Тогаш, можеш да го користиш тој влез за влез на гитара ;). Можно е осетливоста да му малку помала, но ништо страшно не е тоа ;), лесно се корегира оваа ситуација со volume потенциометарот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
И дали предпојачалото ќе ми биде галвански одвоено од останатиот дел од системот? ???

Пааааа... технички гледано нема да ти биде галвански одвоено дури и ако си имал 12V-0-12V излези од трафото. Галвански одвоено ќе биде само ако намотките се посебни (немаат заеднички пинови со нитуедна друга намотка). И, се разбира, по default, се е одвоено галвански од 220V-ната мрежа ;).

Во принцип, оваа конфигурација би требала да прави проблеми. Можно е да се јави бруење и некои други проблмеи бидејќи масата се враќа назад преку два различни пата, едниот е преку овие намотки (кои ги користиш за напојување на предзасилувачот), а другата е преку намотките кои се користат како маса за засилувачот. Најдобро е ако можеш да ја искористиш масата од засилувачот како „главна маса“ за сите уреди (засилувачот веќе си ја користи оваа маса како глобална маса, но треба и ти да ја искористиш истата маса како маса за напојување на предзасилувачот). Исто така, кај вакви изведби, не е пожелно да се прави „нова маса“ па таа да се врзува за глобалната маса на засилувачот. Во тој случај можно е да се јави инверзно течење на струја (коснтантно) кое само ќе го оптовари трансформаторот на засилувачот (непотребно ќе грее и можно е да изгори, бидејќи иако во колото за напојување има полупроводнички компоненти чија цел - до некаде - е да го спречат течењето на инверзна струја кон напојувањето, на водот од масата ги нема овие полупроводнички елементи, кои иако првична функција имаат да го исправат напонот, вршат и некои други додатни функции ;)).

Ако засилувалот има грамофонски влез, најдобро е ако можеш да направиш инверзна RIAA конверзија на влезот или евентуално да го елиминираш RIAA степенот од засилувачот (со некој преклопник, на пример, да се пушта и гаси по потреба ;)). Тогаш, можеш да го користиш тој влез за влез на гитара ;). Можно е осетливоста да му малку помала, но ништо страшно не е тоа ;), лесно се корегира оваа ситуација со volume потенциометарот ;).

ок фала ми се разјаснија некои работи..
Значи според ова што ми го кажа ако истата маса што е на целиот склоп ја ставам и на предзасилувачот нема да имам проблеми така? (Се разбира во случај да ми одговараат другите напони)

Инаку имам еден влез на системот за микрофон, и таму ми работи и гитарата, ама јас сакам истовремено и гитара и микрофон  :D, и по можност синтисајзер, ама за него не е проблем, си оди на линиски влез тој. А за грамофон нема влез, од поновите типови е.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи според ова што ми го кажа ако истата маса што е на целиот склоп ја ставам и на предзасилувачот нема да имам проблеми така? (Се разбира во случај да ми одговараат другите напони)

Да, во принцип да ;). А другите напони (со кои треба да се напојува предзасилувачот), мери ги во однос на глобалната маса ;).

Инаку имам еден влез на системот за микрофон, и таму ми работи и гитарата, ама јас сакам истовремено и гитара и микрофон  :D, и по можност синтисајзер, ама за него не е проблем, си оди на линиски влез тој. А за грамофон нема влез, од поновите типови е.

Епа во тој случај, може да направиш малечко миксрече, без некои посебни функции, за волку мали напонски нивоа, дури може да биде и сосема пасивно ;), само со потенциометри ;), нема да има потреба од напојувачка секција ;). Нема да има опции за тонска контрола на него (иако има и такви изведби на пасивни миксерчиња, ама нема засилување на ниски, високи, итн., туку само има ослабување, а и најчесто не се постигнува некој солиден квалитет на звук со користење само на пасивни компоненти за тонска контрола, така да, не ти препорачувам да има тонска контрола миксрчето), но ќе ти врши работа ;), ќе ги миксаш гитаратат и вокалот, но може да додадеш и трет влез ;). Повеќе од три влеза не би ти препорачал да има миксерот, особено ако еизведен пасивно ;).

Или, уште поедноставно, може да додадеш уште еден конектор, врзи го паралелно на влезот за микрофон, и тоа е тоа ;). Е сега, можно е да влијаат еден на друг микрофонот и гитарата, ама тоа треба да се проба, зависи од многу работи, меѓу кои и влезната импеданса на засилувачот, влезните компоненти во предзасилувачкиот степен, дизајнот на предзасилувачот, искористените кабли, итн. ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."