Author Topic: Проблем со засилувач Sharp SM-1144  (Read 1277 times)

Offline Ivantii

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Проблем со засилувач Sharp SM-1144
« Opened on 29.05.2012, Tuesday, 16:34:05 (Edited 29.05.2012, Tuesday, 18:24:24) »
Здраво дечки!



Како што напишав во насловот, имам проблем со моето Sharp sm-1144.. си работеше се како што треба, при попуштање на звук од еднаш изгуби се, на едниот канал немаше ништо, а на другиот ја дуе мембраната, мислејки дека е до интегралното коло го сменив, и некои кондензатори на едниот канал, но пак исто... некој да ме упати што да направам понатаму, или нема спас.. ?  

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Sharp SM-1144
« Reply #1 on 29.05.2012, Tuesday, 17:21:33 »
Носи го на мајстор, да знаеше ќе го поправеше!
а за помош само гатач може да ти помогне со тие информации! ;D
потребно е некој за тебе да бара шема за него да види кој интегралец е кој напони се потребни за нормална работа и дури тогаш да бараме каде е проблемот, а штом ти си мајсторувал, а одпосле бараш решение за проблемот, некако одназад е почната работава.
ај од почеток, што смени што најде на интернет, што измери, на која ножичка од ИК, напојување напони и други величини и можеби некој тоа го има искусено и ќе  ти се најде одговорот - помошта како на тебе така и на некој друг.
мислам се разбравме  :)
благодарам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ми е јасно, како тоа ти се дуе мембраната?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Здраво дечки!
Како што напишав во насловот, имам проблем со моето Sharp sm-1144.. си работеше се како што треба, при попуштање на звук од еднаш изгуби се, на едниот канал немаше ништо, а на другиот ја дуе мембраната, мислејки дека е до интегралното коло го сменив, и некои кондензатори на едниот канал, но пак исто... некој да ме упати што да направам понатаму, или нема спас.. ?  
Ако мембраната оди напред при укључен засилувач а се враќа у нормална положба кога е искључено, онда имаш едносмерен напон на излез од тој канал.Провери прво напајањето,а со смена на интегралецот барем тој проблем би требало да се реши.
Пушти на улаз сигнал од тонгенератор и мери сигнал на секој канал од улаз па натаму.Провери од даташитот за интегралецот што напони треба да има на секој пин.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не обожавам да давам совети на невидено,ама едно прашање на кое не даде одговор: како тоа ја дуе мембраната?????Провери дали се еднакви +/-  напоните за напојување ( ако е симетрично напојување!).И ,си ги проверил ли звучниците на друго појачало? Дали се во ред?

Offline Ivantii

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
се извинувам и јас лоши информации дадов,   :-[ точно како што кажа маки, кога е уклучен засилувачот оди нанапред мембраната, кога ќе го изгаснам се враќа во нормала, и тоа само на едниот канал а на другиот нема ништо, звучниците се исправни, испробани се на друг засилувач тераат без гајле... инаку се работи за засилувач со STK 463, кој веќе е сменет откако се појави проблемов, и пак исто е...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,грешка е што си го сменил интегралецот,а не си измерил ништо,односно не си ни проверил со инструмент какви напони имаш.Можно е да си го прегорел * од прва * и другото ИК што си го ставил.Најди шема,мери ги напоните и провери ги пасивните елементи наоколу.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да си го прегорел * од прва * и другото ИК што си го ставил.

Токму ова сакав и јас да го пишам ;). Овие интегрирани кола се прилично осетливи, лесно горат, исто како и транзисторски засилувачи, немаат заштита (освен ако нема некоја заштита во самиот засилувач ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Се согласувам со Didy, нека си го носи на мајстор.