Author Topic: ДВД Рекордер SONY со хард диск Проблем  (Read 1917 times)

Offline ZAPCE

 • Нов член
 • *
 • Posts: 7
Дали е можно? Јас пробав и не ми успеа.Да го приклучам хард дискот од двд рекордерот на компјутер и да ги извадам податоците сто ми се снимени во него.Го приклучив на ком.но не го ппрепознава.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Прво,кој оперативен го имаш,можеби требаат  драјвери,некој програм ?? Второ,колку е голем ХДД? Трето,со каков кабел го поврза и каде ХДД?? Колку е стар компјутерот,која класа USB  ја поддржува?....Од ова ништо не напиша.Ако сакаш концизен одговор -така образложи го проблемот со ХДД.

Offline ZAPCE

 • Нов член
 • *
 • Posts: 7
Одг: ДВД Рекордер SONY со хард диск Проблем
« Reply #2 on 10.05.2012, Thursday, 23:56:56 (Edited 10.05.2012, Thursday, 23:59:32) »
Хард дискот е 160 гига се наодја во двд рекордерот.Лап топот користи windows7 оперативен систем,аго поврзувам со кабел сата - есата.
Сигурно треба некој програм само незнам кој програм треба за да го препознае хард дискот. Најверојатно фајловите што се снимени не ги препознава оперативниот систем.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Пробај со SATA-to-USB конвертор, така сигурно ќе го прочита ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 434
 • Gender: Male
Јас мислам дека нема никако да можеш да ги извадиш податоците од хардот така како што ти мислиш...
Прво нислам дека хардот е форматиран во некој си негов формат различен од НТФС, понатаму податоците кои се складирани не се складирани на класичен начин како кај обичен компјутер..
Е сега ако не го гледаш хардот во виндоус, можеш да го видиш во биос, но тоа ништо не ти значи...
За да се увериш барем дека е тука, десен клик на мај компјутер, мениџ, и ке отвориш сториџ...Хардот би требало да го имаш ;)
Но доколку направиш нешто со него, ги губиш комплетно податоците, + кога ке го вратиш назад, рекордерот нема да ти го препознае хардот ;)...
Или пак ако си толку упорен и сакаш нешто сепак да направиш, подигни лајв цд убунту и отвори преку убунтуто...Не сум сигурен и така дали ке успееш да видиш дал има нешто или нема на него, но сепак пробај...После можеш да ни кажеш што си направил...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Сале е во право-  направи уште една партиција на ХДД во РС и инсталирај Ubuntu.Можеби и Хајренс ЦД да помогне..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Пробај и со Pragon Mount Everything ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Со Hirens 14 можеш да го подигнеш и во ДОС ,со старите програми, па мислам дека немаш да имаш проблем.Тука е и стариот и добар Norton comander...,ако знаеш на што мислам.Во кој што сака формат нека биде,треба да го прочита.

Offline ZAPCE

 • Нов член
 • *
 • Posts: 7
Уште еднаш да појаснам.Хард дискот е исправен го имам вадено од двд рекоредерот и вратен е назад и си работи.а податоците што се во него мозам да ги прегледам на двд -то само немозам да ги резам расипан е ласерот.проблемот е во ласерот а другото се функционира беспрекорно.нормално и немози да се гледа цд на него.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Во право е SaleSK, провери кој file system го користи овој HDD, провери дали некој програм има поддршка за тој file system и ако има, пробај преку него префрли ги податоците на PC.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."