Author Topic: Поврзување на мал радио приемник како засилувач на звук од мобилен телефон  (Read 2557 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Да почнам од почеток имам едно радио малечко станици добро не фаќа. И ако може да се направи јас преку телефон да пустам и со кабелче да е поврзан телефонот со радиото само радиото да го засилува звукот кој го дава телефонот. Проблемот е тоа и ако може јас не знам како да го изведам тоа, ако има некој што повеќе знае да ми објасни малце ќе му бидам благодарен. Еве и некоја слика


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Во врска со радио.
« Reply #1 on 12.04.2012, Thursday, 20:42:47 »
она што тебе ти треба е засилувач за мобилен, побарај на форумов има повеќе шеми за тоа

а тоа што ти сакаш да го изведиш е премногу работа за џабе :)
не се исплаќа радио да преправаш во засилувач, барем не вакво радио
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Она мало чипче со 8 пина е засилувачот! Види ознака и најди даташит, па ке му најдеме чаре. Воглавно не се исплати да се прави од ова бидејки се работи за релативно слаб засилувач.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па зависи за да проработи треба 2 жици да се залемат...

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Она мало чипче со 8 пина е засилувачот! Види ознака и најди даташит, па ке му најдеме чаре. Воглавно не се исплати да се прави од ова бидејки се работи за релативно слаб засилувач.

Епа вака ознака D2822A, и ако сакаш да ми казеш некоја шема да можам да го искористам интегралното коло како засиливач ама ако мозе да работи на 12v посто сакам да работи на акомулатор од скутер. И фала многу

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На пиновите 6 и 7 поврзи влез за аудио, а на 5 и 8 ти се минусите од аудиото.
Излезите ти се 1 и 3. Поврзи и уживај.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
На пиновите 6 и 7 поврзи влез за аудио, а на 5 и 8 ти се минусите од аудиото.
Излезите ти се 1 и 3. Поврзи и уживај.

другар ќе ти бидам многу благодарен ако ми дадеш барем некоја шемичка како што да поврзам а не ли треба и некој елемент отпорник кондезатор такво несто . И уште еднаш многу фала

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Code: [Select]
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/161528/YOUDA/YD2822A.html
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Code: [Select]
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/161528/YOUDA/YD2822A.html

а знаеш ли што ми е најголем проблем што не знам да си ја нацртам на плочка ако не ти е проблем нацртај ми ја на па да си ја прецртам јас пошто сум почетник а имам голема зелба и јубов кон овие работи. Фала многу од срце.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ќе одиш по водовите на 6 и 7 (влезовите), и би требалод а наидиш на кондензатор. кондензаторот од страната на ик ќе ко оставиш залемен, додека од другата страна ќе го одлемиш(или ќе го прекиниш водот) и ќе поврзиш жици за сигнал. на водовите за батерија ќе го поврзиш акумулаторот соодветно.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
а ќе може ли јас да ко користам на акомулатор кој има напон од 12в а на итегралното писувасе несто 6в ако знае некој околу тоа неками објасни и барем ако има некој кој сака нека ми ја нацрта шемата што треба да се нацрта на плочката ќе му бидам многу благодарен. Фала нногу.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
И јас имам исто само кај мене интегралното е ТДА2822М ке мозе ли некој да ми казе како да го поврзам и на колку волти ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
луѓе ова појачало нема да има повеќе од 1W моќност, не се исплаќа да се прави појачало со ова, освем ако не го користите за слушалки или пак за некој ваков мал склоп, ако сакате нешто друго ви треба друго коло кое ќе се користи како засилувач (TDA1562Q (вака мислам дека беше) или пак TDA2030/2050)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
шо стана работава со форумот, алал нека е само нови *сручњаци* и *Никола Тесли* испаѓаат, ај сеа прво околку темата, поарно земи растури некој пазарски звучници за компјутер како например делух(од ефтините) откачи трафото стави батерија 9в и друго не треба да чепкаш (ако зборуваш за преносни)
а овоа ти што сакаш да го правиш е како сеа да напишам поврзување на фен како сушач на алишта од машина за перење!
d.t

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Mене ми треба за MP4 плеерче и имам мали звчки од лаптоп па за тоа ми се и ке му бидам многу благодарен на тој што ке ми даде шема.