Author Topic: Помош за монитор од лаптоп  (Read 2757 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Помош за монитор од лаптоп
« Opened on 11.04.2012, Wednesday, 22:36:02 »
ми треба помош за монитор од лаптоп, сакам да го најдам на конекторот кој се + и -

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Помош за монитор од лаптоп
« Reply #1 on 11.04.2012, Wednesday, 22:43:02 »
прва и втора жичка
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за монитор од лаптоп
« Reply #2 on 11.04.2012, Wednesday, 22:46:10 »
А барем да кажеш за кој модел се работи или барем точно да наведеше што бараш.Лап топовите немаат монитори,ами ЛЦД дисплеи.Дисплејот не се напојува туку постои инвертор кој погони неонки за осветлување(позадинско) на дисплејот.

ПС Кај мене е на 5 и 6 ножичка.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Помош за монитор од лаптоп
« Reply #3 on 11.04.2012, Wednesday, 22:49:00 »
значи мониторот има 2 зици за стрија пред инверторот а во инверторот влегуваат 6 зици е сега незнам кој се + а кој - пробав да го уклучам мониторот после инверторот што се 2 те зици на 12в не сака да работи како што видов мора преко инверторот прво

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за монитор од лаптоп
« Reply #4 on 11.04.2012, Wednesday, 23:45:46 »
Очигледно малку знаеш за ЛЦД мониторите.Инверторот е претворувач од 12В  на висок напон на кој работат неонките на бек-лајтот (позадинското) осветлување на ЛЦД дисплејот.Побарај материјали и туторијали на овие страници

Code: [Select]
www.electronicrepairguide.com
Code: [Select]
www.jestinejong.com
Ова последнава е од авторот на книгата LCD  monitor repair,во која има шеми и објаснувања за оние работи кои ти требаат.Гуглај малку!

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Помош за монитор од лаптоп
« Reply #5 on 12.04.2012, Thursday, 00:42:48 »
Кажи ми марка и модел на лаптоп и ке ти кажам кои жици одат на инвертер имам јас неколку 20-30 парчиња на инвертери. Ти со експериментирањето што си му го удрил секако го имаш прегорено.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Помош за монитор од лаптоп
« Reply #6 on 12.04.2012, Thursday, 02:55:21 »
значи модел на лцд lp150x08 изваден е од HP5000NX

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Ако има црвена и црна кај тебе пред инвертерот од тие 6 жици значи тие ти се + и -. Ама... Не е само еден напон тука. 2 жици од нив се прекинувачко коло за кога ке се затвора капакот на лаптопот да се гасе светлото. Јас не ти препорачувам тука да си играш со нив бидеќи се поврзани со напојувачиот (Главниот) чип на лаптопот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гига Ват ја стави она книга за симнување од Јонг * Поправка на ЛЦД монитори*,па прво симни ја разгледај,има убави шеми,објаснувања и свати го прво принципот на работа на инверторите,па потоа покушај да го средиш.Со твоето(не)познавање би ти препорачал да тркнеш до некој сервис и тие да го проверат  и инвертерот и целиот лап-топ

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
јас сакам да испробам нешто.. сакам на лцд-то влезните зици за слика да ги поврзам на камера од PC.. дали би можело да се изведе некако таа работа или да не се мачам за џабе  :) :)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ау, ајнштајни, како не може бе борис само мислам дека ќе ти треба цдром да ги инталираш драјверите од камерата на мониторот
d.t

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
камерата не бара драјвер кога ке ја уклучиш на PC

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
на мониторот мислам дека ќе ти побара
 :P
d.t

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
хахахахаха како може да бара ај размисли малку  ;D ;D ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
а ти па ај размисли малку шо сакаш да направиш????  ??? ??? ??? ахаххахахахахах
d.t