Author Topic: Ми треба помош околу вадење на радио од лежиште во автомобил  (Read 2127 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми треба помош околу вадење на радио од лежиште во автомобил
« Opened on 10.04.2012, Tuesday, 16:31:25 (Edited 10.04.2012, Tuesday, 16:33:47) »
Знам дека темава не е баш за електроника, ама па не знам кај да прашам ;D.

Имам само една слика, радиото е Pioneer, колата е Ford Fiesta (од постарите модели, не знам која година, ама од постарите е, мислам дека е купена 90-тите). Еве ја сликата ;).



Ако може само со оваа слика да ми објасните, одлично. Ако сликата не ви дава доволно информации, нема проблем, ќе гледам да се снајдам на друг начин ;). Во секој случај, благодарност до сите кои ќе помогнат ;).

ПС: Бидете подетални со објаснувањето, врска немам од овие работи ;D. Исто така, ако е можно, покажувајте на сликата (симнете ја и edit-ирајте ја во Paint или било кој editor и upload-ирајте ја на некој host ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па нема некоја филозофија во ова, треба само да го извлечеш радиото на надвор и да ги откачиш конекторите од позади.

ЕДИТ: од сликата мислам дека има и рачка, расклопи ја и само потегни накај тебе...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Фала за информацијата ;). Ќе пробам. Само што колата не е моја, па ќе мора да почеката за одговор ;). Ќе пишам кога ќе пробам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
значи радиото неможиш да го извадиш со раце ти требаат едни како лимчиња што се пикаат од страната  за да излезе радиото после извледи го конекторот  на радиото и после ако сакас извади го лежиштето на радиото зошто секое лежиште не фаќа на сите радиа  :) :) мислам дека ме разбра што сакам да ти кажам ако нешто не ти е јасно пиши  :)

Споено мислење: 10.04.2012, Tuesday, 17:03:13

значи овие ти е за да го извадиш радиото од лежиштето од кога ке го извадиш, лежиштето ти е фатено за маската на колата (пластиката) ке го видиш од сите страни има свиено лим за да го држи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А каде може да најдам вакви лимчиња? Претпоставувам дека овие се буткаат во овие две дупки, така?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
да да тамо се биткаат.. види некој твој другар ако има купено ново радио со него има такви па земи пробај :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Или со тенок штрафцигер... ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК, фала многу за советите, ќе пробам, па ќе пишам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Со штрафцигер немој...Тоа е извинете на израз но крајно непрофесионално и максимално сељачки...Коса ми се креваше кога ке ми донесеше некој радио одкопано со штрафцигер...
Подобро земи од поцинкован лим исечи две лимчиња со широчина од 7 милиметри должина можеш и 15 цм.
Пикни ги околу 7~8 цм внатре во дупките и пополека пробај да го извлечеш радиото...
Мислам дека ке успееш...
Инаку овака изгледаат оригиналните "вилушки" за вадење на овие модели на пионир:



А еве ти да видиш чисто информативно како изгледаат и останатите:
Code: [Select]
http://www.demonaudio.co.uk/shop/Radio-Removal-Keys.aspx
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Giga,  некни преправав радио на голф, појдов до кај вие мајсториве што местат радија, за 5 секунди го извај со соодветен клуч. Значи наједноставно ти е да појдиш по овие што се занимаваат со радија за во кола да ги замолиш да го извадат(доволно е само 2 цм да го тргнат, после не фаќаат лимчињата)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Гига најди тенок плоснат штрафцигер,спровни го во отворите и само притисни према надвор,задржи и подкрени ја (ослободи ја) прво едната ,па другата страна.Крадциве како прават,да не мислиш со клучеви ги вадат радијата. :D :D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Видете, проблемот е што колата не е моја :S. Сопственикот само ме замоли ако може да му го средам радиото во кола, не му требале касети или CD, само требало да свири радиото, колку да има што да слуша во кола, да не му биде гробна тишина, а со години не му работи радиото и не ни планирал да го направи. Ме замоли чисто онака, нешто друго му правев, па ајде и ова. Му реков дека не знам како се вадат радиа од кола, ама ќе се распрашам, па ќе му кажам. Инаку, не можам да отидам до сервис бидејќи, како што реков, колата не е моја, па треба да му кажам да ја возиме до ваму, до таму, да замолам, па ова па она... така да, најверојатно сам ќе пробам да го извадам радиото. Колку што ми рече, и онака не му е битно како изгледало, само да работело (и тоа само радиото, не морало и касетникот, плус, ми спомна дека имало некоја лента соџвакано касетникот уште одамна и не сакало да ја „плукне“ радиото, па така си стоело наназад можеби 10-тина години ;D, ама не му пречело, само му пречело што не можел да слуша радио наназад неколку години, колку што не работело радиото ;)). Така да, изгледа ќе пробувам изгледа со лимчињата или со некој тенок плоснат шрафцигер, едно од тие две ;). Поентата е да го извадам и пробам дома да го средам ;). Како и да е, ќе пробам некои од овие финти, ако успее, ОК, ако не, пак ќе пишам тука и ќе побарам помош ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
и еден совет од мене прво извади ја пластичната маска што е на радиото, пред да го извадиш  :)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Кај мене во кола се вади прво пластичната маска а после тоа тие лимчиња се вметнати внатре како држачи. Се вадат тие, и излегува радиото. А има и типови на радиа кај кои се прави како што ти објасни СалеСК, ако го примениш неговиот метод нема да згрешиш.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
тешко без тие, можеш да го оштетиш, пробај со шпица од бицикла или со таномштрафцигер како што кажаа