Author Topic: Ми треба помош со засилувач за автомобил Rodek RA220  (Read 1816 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Го имам засилувачов, но повеќе работи не ми се јасни. Прво кои кабли се за напојување црниот -,плавиот + а тогаш што е жолтиот?Еве слики од истиот засилувач:





Кога е поврзано на плавиот и црниот кабел светнува диодата за индикација но нема звук  :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Може да биде за mute. stand bye ... Пробај врзи го на +  напојување или евентуално на маса. Веројатно со + се *отвара* засилувачот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
со жолтата на плус не работи односно спој се прави, со жолтата на маса работи но пак нема звук, инаку и интегралциве не греат дали е можно ова ТЛ072 да е изгорено?
Можно е некогаш на црвената да бил пуштен плус :) затоа што таа на тоа асоцира но ако е изгорен тој канал другиот би работел

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Провери со инструмент прво која жица оди директно на маса.По логика црвената е +,ама мора едната да биде за *стартување*.Најлесно ке биде да ја побараш директно на Гугле апликацијата за интегралците и да видиш отприлика како се врзани.Исто така мери и види дали до ИК иде напон,односно дали во дата-шитот има пин кој би го стартувал ИК.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба помош со засилувач за автомобил Rodek RA220
« Reply #4 on 15.02.2012, Wednesday, 20:30:31 (Edited 15.02.2012, Wednesday, 20:40:00) »
еве го интегралецот
Code: [Select]
http://www.hifidiy.net/index.php?action-viewthread-tid-439156Мерам на 6 и 3 и немам ништо, исто мерам на 7 ништо нема
Интегралецот е µPC2500H NEC сеа па на друга страна друга шема најдов и по неа нема струја ако некој знае кај да барам нека каже

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Види кои се излези од интегрираните кола врз база на datasheet и провери кои од жиците се врзни за ислезите. Би требало да ти останат три жици, две за напојување и една за stand by, жиците за напојување би требало да бидат залемени за подебели водови за ППК-то ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
3 и ми остануваат :) ама водовите се скоро исто дебели, туку на стенд бај исто се носи 12в?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
3 и ми остануваат :) ама водовите се скоро исто дебели, туку на стенд бај исто се носи 12в?

Епа ќе дознаеш која е која врз база на datasheet на интегрираните кола, ќе видиш која е напојување, која е GND, која е stand by, така ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Најдов која е која, на пример ако пуштам маса и струја на сендбај се пушта диодата дека е вклучено, но штом пуштам и плус ми се гаси напојувањето(користам напојување од пц

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
значи ти се уклучува заштитата од напојувањето, провери да не правиш некој спој и да трга преголема струја
какво напојување од компјутер користиш (колку струја може да испорача на излез ?)
штом ти се исклучува нешто ти трга премногу голема струја
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба помош со засилувач за автомобил Rodek RA220
« Reply #10 on 15.02.2012, Wednesday, 21:47:30 (Edited 15.02.2012, Wednesday, 21:50:00) »
изглеа има спој некој пробав да го врзам на акумулатор и бајаги пуцкета... дали е можно ако некогаш биле врзани минусот и црвената(од излезите за звучник) на плус да има изгорено нешто?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а можно е и веќе да го имаш изгорено штом си пробувал толку :)

можно е доколку ги имаш споено минус и плус од звучникот да е изгорен каналот (ако мислеше на тоа)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Имаше изгорено една диода 1н4005 дома најдов 1н4007 би требало да има проблем со неа?
Иначе интегралецот е изгорен со 1н4007 прилично многу грее, дали има шанси да се најде интегралецов кај нас?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може да ја замениш диодата, интегралец незнам дали ќе најдеш
имав јас некој uPC интегралци слични на овај твојот, ама кој е точно појма немам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
гледам на логинг страната го има утре ке се јавам да видам, а диодава нема да е проблем да биде 4007?