Author Topic: Се занимава некој со Авто-Електрика ?  (Read 1719 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Има некој од тука што се занимава професионално со Авто-Електрика, поточно некој со електроника на автобуси ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и тебе да не те интересира како се сетираат дисплеите на новите (половните де) автобуси што ги увезоа и што имаат (најчесто) германско/холандски локации прикажани ?!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Нене, ме интересира детална електроника :)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нене, ме интересира детална електроника :)

Околу автобусите или дисплеите?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
околу автобусите, кажи ни што точно те интересира за да можиме да ти помогниме
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Значи конкретно ме интересира да купам одреден софтвер и хардвер за дијагностицирање на дефекти кај MAN,   Volvo и Mercedes автобуси.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Некој нешто да понуди ? Да препорача некој ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Тоа што го бараш е доста специфична работа и сигурно не е ефтина, тешко дека некој тука на форумот има такво нешто, најдобро распрашај се по сервисите, еве за почеток можеш да видиш во оној на MAN, карши бензинската на Фершпед...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Се занимава некој со Авто-Електрика ?
« Reply #8 on 14.02.2012, Tuesday, 22:21:27 (Edited 14.02.2012, Tuesday, 22:37:26) »
Во МКД никој паметен нема да ти продаде такво нешто! ;D Тоа е *златна кокошка*и знам двајца кои ја работат таа работа и наплатуваат 300-500 ЕУ.Еден тип на возило има еден софтвер и најдобро ,ако мислиш тоа да го работиш,да одиш на страна,таму да го купиш занаетот ( Италија е најблизу!) ,а потоа овде да работиш.Се на се се почнува со 3-4000 ЕУ.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@Steff_Maja, изгледа сме колеги, доколку работиш во автобуска компанија
Hams do it! With Frequency

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Значи конкретно ме интересира да купам одреден софтвер и хардвер за дијагностицирање на дефекти кај MAN,   Volvo и Mercedes автобуси.

Code: [Select]
http://www.texa.co.uk/prodotti.asp?sez=prodВиди на странава разгледај што поточно сакаш да земеш TEXA се многу добри тестери ама и доста скапи има работено со Texa Navigator и се покажа многу добро.
Texa има и преставништво кај нас и можеш да си го купиш кога сакаш

Ако планираш да работиш дијагностика и промена на сензори по мотор ке научиш за брзо време тестерот кажува се а ако сакаш да сервисираш ECU,BSI,ABS,SRS,Immo...... треба да имаш огромно познавање на електроника да имаш од каде да се снабдуваш со делови дека кај нас неможеш да најдеш ништо многу од деловите се со кодови не е едноставна работа

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Не знам зошто, ама форумот не ми прикажал дека темава има нови мислења, па еве дури сега видов.

Quote
Тоа што го бараш е доста специфична работа и сигурно не е ефтина, тешко дека некој тука на форумот има такво нешто, најдобро распрашај се по сервисите, еве за почеток можеш да видиш во оној на MAN, карши бензинската на Фершпед...

Знам дека е ефтина, а за специфична мислам и дека не е до толку. MAN сервисот "нема" за продавање таков уред.

Quote
Во МКД никој паметен нема да ти продаде такво нешто!  Тоа е *златна кокошка*и знам двајца кои ја работат таа работа и наплатуваат 300-500 ЕУ.Еден тип на возило има еден софтвер и најдобро ,ако мислиш тоа да го работиш,да одиш на страна,таму да го купиш занаетот ( Италија е најблизу!) ,а потоа овде да работиш.Се на се се почнува со 3-4000 ЕУ.

Знам дека е златна кокошка, ама јас не сакам да го користам за други, туку за едни мои пријатели кои имаат фирма за превоз на патници и имаат поголем број на автобуси. Моментално им вршат работа Hisar Turizam и наплатуваат од 200 евра па нагоре. Инаку најдов јас еден Босанец кој продава универзален уред, ама проблемот е што тој само го продава и држи часови кај него дома, без никаква пракса. Му понудивме да дојде во Куманово со платен пат, престој и + за уредот и тој одби, па ми е сомнителен дали и самиот се сомнева во својот производ што го продава. А пак ако го купиме и не функционира со автобусите не сака да го врати. Значи мора со неколку автобуси да се оди во Босна и да се провери, што и не е баш примамлива работа.

Quote
@Steff_Maja, изгледа сме колеги, доколку работиш во автобуска компанија

Нене, не работам, но имам пријатели сопственици на фирма со автобуси.

Quote
Ако планираш да работиш дијагностика и промена на сензори по мотор ке научиш за брзо време тестерот кажува се а ако сакаш да сервисираш ECU,BSI,ABS,SRS,Immo...... треба да имаш огромно познавање на електроника да имаш од каде да се снабдуваш со делови дека кај нас неможеш да најдеш ништо многу од деловите се со кодови не е едноставна работа

Работата беше ваква. Со тој уред кога ќе се поврже на одреден конектор и со избирање одредена опција доаѓа до некој дефект/прекин кој што го испишува на екранот. Потоа според шифрата или името јас да кажам на механичарот каде е проблемот и тој физички да го отстрани. Значи има неколку луѓе (вработени) и еден од сопствениците кои се махери за механика, ама проблемот е што не знаат каде да бараат и што да прават. Значи треба да го растури целиот автобус за да поправи некој неисправен релеј или некој сензор за врата и сл.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има некој батки во Ниш ,распрашај се на српските форуми.Продаваат се што ти треба,ама ти кажав спреми 3-4000 ЕУ и ке добиеш.За знаење,треба сам малку да се помачиш.Не е бог зна што,ама треба со некого практично да гледаш.да ти дозволи со него да поработиш.Во Италија најлесно се учи.има милион сервиси и кај нив не е баук ништо.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
провери тука дали има нешто што ти треба
Code: [Select]
http://autodijagnostika.biz/index.php
Сепак се ВРТИ !!!