Author Topic: Помош со Visual Basic  (Read 2593 times)

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Помош со Visual Basic
« Opened on 11.02.2012, Saturday, 12:34:20 (Edited 11.02.2012, Saturday, 12:38:22) »
Правам едно програмче за компјутерска контрола на електрични уреди од емитер, но за да работи тој програм потребно е мануелно да се вметне еден .dll фајл во system32 фолдерот.
1) Ме интересира дали е можно да се направи со самото вклучување на програмот кој ќе го создадам тој фајл автоматски да се додаде во %WINDIR%/system32 и како да го изведам тоа???
2) Копчињава што се за вклучи/исклучи дали можам да ги направам вклучи или исклучи за 5,10,15 сек да се избира од dropdown можност :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #1 on 11.02.2012, Saturday, 12:42:35 »
во C++ кога правиш програма има можност сите потребни dll датотеки да ги „залепиш“ за твојот проект, со тоа што ќе добиеш самостојно exe кое нема потреба од додатни датотеки, се она што му треба за работа си носи со себе, во VB тоа како се прави појма немам
ама би требало да има можност
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #2 on 11.02.2012, Saturday, 12:45:33 »
Уфф тешко да го направам во Ц++, не сум работел до сега со тој јазик :\

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #3 on 11.02.2012, Saturday, 12:51:26 »
апа со bat фајлови знаеш да работиш ?
направи проста bat програма во која одреден фајл треба да се копира на одредено место
во VB направи да се повикува тој bat фајл при стартовање, и така би ти било наједноставно, ако не знаеш како поинаку :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline risteski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #4 on 11.02.2012, Saturday, 13:47:23 »
За да внесеш .dll file во регистрите на оперативниот систем потребно е најпрво фајлот да го копираш во дирекцијата C:\Windows\System32 . Откако тоа ќе направиш за истиот да се внесе во регистрите на оперативниот систем треба да ја повикаш командата RUN од старт менито и во него да внесеш           
regsvr32 filename.dll  ( значи regsvr32 празно место и името на фајлот.dll ). Ова се прави на пример овозможување на комуникација на VISUAL BASIC наредбите со некои драјвери - пример за LPT паралелната порта и извршување на командите и операциите кои се испраќаат кон и од портата.

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #5 on 11.02.2012, Saturday, 17:34:43 »
Овде се работи за фајл, што го има во windows 2000, а во поновите верзии на windows го нема и мора мануелно да се додава во system32, фајлот се вика inpout32.dll, а за да го погренеш од RUN  ти треба веќе да постои во директориумот, јас барам како да се копира во директориумот со самото стартување на програмчето

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #6 on 11.02.2012, Saturday, 17:36:20 »
а неможе да се напише во програмата INCLUDE "името на фајлот " па кога ќе се компајлира да се компајлираат заедно? На паралелен порт работи овој уред(што го правиш)?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #7 on 11.02.2012, Saturday, 18:50:58 »
па кога ќе ја даваш програмата ќе ја спаковаш во папка заедно со фајлот, а во програмата ќе додадеш еден ред код тој фајл да го сместува во таа папка :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline risteski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #8 on 11.02.2012, Saturday, 19:01:05 »
Претпоставував дека дека е INPOUT32.dll ( овој драјвер комуницира со паралелната порта за испраќање или исчитување на влезовите на паралел портата од VISUAL BASIC) а истиот мора да го најдеш на интернет и да го симнеш и тоа исклучиво за тој оперативен систем на кој работиш. Кога се ќе  го симнеш само со copy -> paste внеси го во system32 директориумот па во RUN командата најави го дека постои во system32 тогаш ќе можеш да го компајлираш програмчето во Visual Basic и нема да ти јавува дека ти недостига оваа датотека и успешно ќе управуваш со портот со наредбите кои ги задаваш. Внимавај има некои inpout32.dll кои ќе ги симнеш од интернет или нема да можат да се внесат преку RUN или повторно нема да ти се компајлира програмчето. Мој совет е ако налеташ на такви симни нов од друг линк и само преклопи го веќе постоечкиот во system32 и повторно истата постапка преку RUN. Се надевам ќе помогни мојот пост за внесување на вакви .dll дототеки или драјвери за поврзување на хардверот со софтверски команди кои ги испраќаме од некоја програма.

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #9 on 11.02.2012, Saturday, 21:55:56 »
Ма не ме разбирате што сакам да кажам, значи мене не ми јавува дека ми недостига фајлот, се е океј, се си работи со паралелната порта и останатото, бидејќи веќе го имам внесено во системот тој фајл, но мене ми треба на пример некој што нема нет за да го спушти, тој фајл да стои во програмчето и со вклучување да се додава во system32 за да може програмчето да работи.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #10 on 12.02.2012, Sunday, 07:36:59 »
Ма не ме разбирате што сакам да кажам, значи мене не ми јавува дека ми недостига фајлот, се е океј, се си работи со паралелната порта и останатото, бидејќи веќе го имам внесено во системот тој фајл, но мене ми треба на пример некој што нема нет за да го спушти, тој фајл да стои во програмчето и со вклучување да се додава во system32 за да може програмчето да работи.

Code: [Select]
http://www.developerfusion.com/code/4504/merge-an-exe-and-a-dll-into-one-exe/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #11 on 13.02.2012, Monday, 20:25:53 »
Ај помош со ова да му се сневиди :@:@:@ Пред да го форматирам компјутерот си работеше со овој код сега несака :( Се работи за следниов проблем, се мислам дека inpout32.dll фајлот не го препознава visual basic програмот, сега тешко да ме сванете што сакам да кажам но ќе се потрудам.
Пред да го форматирам пц то со овој истиот фајл inpout32.dll во system32 си работеше се ОК, го форматирав пц то и повторно го ставив каде што треба и сега ми се појавува Compile Error кога стиснам на некое од копчињата, а кога сакам да извршам Make exe file ми дава Compile Error но во овој ред Text2.Text = Str(Inp(Val("&H" + Text1.Text))) со поцртана команда inp :) Значи и во двата случаја ми дава ерор со out и inp така да мислам дека фајлот сеуште не го препознава програмот, а го рестартирав пц то. Како да го решам ова?


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #12 on 13.02.2012, Monday, 22:03:35 »
а дали преку run го „инсталира“ тој фајл во системот ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #13 on 14.02.2012, Tuesday, 05:14:47 »
Win Key + R --> regsvr32 inpout32.dll --> Enter
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Одг: Помош со Visual Basic
« Reply #14 on 14.02.2012, Tuesday, 14:33:51 »
Леле заборавив тоа да го напишам, го пробав и тоа али несака :( Пробав симнав и други фајлови истото го дава, но со истио фајл пред форматот биваше :'