Author Topic: Ми треба помош за инсталација на графичка карта  (Read 2252 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Треба на еден компјутер да инсталирам нова графичка карта,ама проблем е што нејќе,нешто зеза таа onboard графичката >:(...Преку safe mode пробав да и направам disable и uninstall ама нејќе,пак се пушта...Во BIOS нема да се направи disable,има само за звучната.Оперативниот е Windows 7 starter.Кога ќе ја ставам во компјутерот и другата графичка тогаш па нема сигнал,ни на едната ни на другата,а ако ја извадам има на таа onboard што е...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако се компатабилни графичките можеш да ги направиш двете истовремено да работаат со што би се распределила работата на двете, ви кога работиш на онбоард дали има начин да се поврзе со таа што ја додаваш
кажи кој се графичките и така ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе провериш дали во BIOS-от има подесување Intial AGP display или нешто слично на ова. Ако има, ќе го подесиш на PCIe или PCIX или AGP (зависи каков слот има плочата), односно ќе смениш од On Board на некоја од овие две или три опции. Ако нема ваква опција, sorry, нешто не е компатибилно тогаш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за инсталација на графичка карта
« Reply #3 on 19.01.2012, Thursday, 22:18:33 (Edited 19.01.2012, Thursday, 22:47:57) »
Taa што сакам сега да ја ставам е Ati Radeon X300,а другата е нешто Intel G41...Јас иначе сега сакам да ја изгасам таа што е onboard и да ја инсталирам/ставам оваа другава,и преку нејзе да биде се,значи таа onboard што е исто како да ја нема ;D

Споено мислење: 19.01.2012, Thursday, 22:36:57
Во BIOS за графичка најдов само ова:
Initiate Graphic Adapter

и има избор ова

IGP
PCI/IGD
PEG/IGD
PEG/PCI

Споено мислење: 19.01.2012, Thursday, 22:47:57
Ништо и од ова,сите ги пробав и тикви со ниедно не проработе...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде кажи која матична плоча ја имаш?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ајде кажи која матична плоча ја имаш?
Foxconn G41MXP
Code: [Select]
http://www.foxconnchannel.com/product/Motherboards/detail_spec.aspx?ID=en-us0000485
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
АTI графичките прават проблеми ( едноставно не сакаат на некои плочи!  ;D).Ова е веројатно една од тие плочи!! За да се увериш,набави или позајми некоја Ge Force... графичка и ке видиш дека со неа ке сака!! :D :D Едно од правилата на Марфи!! 8)

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
АTI графичките прават проблеми ( едноставно не сакаат на некои плочи!  ;D).Ова е веројатно една од тие плочи!! За да се увериш,набави или позајми некоја Ge Force... графичка и ке видиш дека со неа ке сака!! :D :D Едно од правилата на Марфи!! 8)

Не е така !!! Никоја графичка не прави проблем . Земи стави ја Ати графичката и ресетирај го биосот преку џамперот и ке преработи.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош за инсталација на графичка карта
« Reply #8 on 31.01.2012, Tuesday, 16:38:05 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 16:40:54) »
Филипмкд  се работи за Win 7,батка.Седмица и можно е....се!!! Мало,ја инсталита ли???? 8) Ако не,врати се на ХР и пробај!!

Споено мислење: 31.01.2012, Tuesday, 16:40:54
Пробај и биосот да го флешуваш,ама.....резултатите ке кажат.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Филипмкд  се работи за Win 7,батка.Седмица и можно е....се!!! Мало,ја инсталита ли???? 8) Ако не,врати се на ХР и пробај!!

Споено мислење: 31.01.2012, Tuesday, 16:40:54
Пробај и биосот да го флешуваш,ама.....резултатите ке кажат.
Не успеав,ај овие денови пак ќе пробам,иначе не е компјутерот мој,така да не можам да ставам друг windows,а камо ли па да го флешувам биосот и да го зезнам,неам флешувано до сега :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се слуша ли PC-то да титка, да post-ува?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Се слуша ли PC-то да титка, да post-ува?
Да,ќе титне само еднаш ама слика нема,мислам дека еднаш ако титне е ОК.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да,ќе титне само еднаш ама слика нема,мислам дека еднаш ако титне е ОК.

Епа он си се подига, ама нешто не е во ред, не сака да прикаже слика :S. А работи HDD-то, се подига оперативниот иако нема слика?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Да,ќе титне само еднаш ама слика нема,мислам дека еднаш ако титне е ОК.

Епа он си се подига, ама нешто не е во ред, не сака да прикаже слика :S. А работи HDD-то, се подига оперативниот иако нема слика?

Ова немање слика ми е познато од кај мене од PC-то. Мене така ме зафркаваше, ќе стиснам копче ќе сфирне а ништо не јавува а си бучат кулерите. Нешто во магистралите и напојувањето расчепкав малку и се опраи.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Проба со друг рам ? На друг слот да го ставиш или друга плочка.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680