Author Topic: Помош за сервисирање на DVD : CLATRONIC DVD 536/2  (Read 1080 times)

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Ми треба помош за сервисирање на DVD-во,проблемот е што не се отвара тоа за CD-a.Значи ќе стиснам на тоа за Open/Close за CD-а,и ништо не се отвара тоа...Го отворив,земав со рака го отворив тоа за CD, и ставив CD,стискам play и пак ништо...Ми изгледа како моторот да е рикнат,или пак некој интегралец одговорен за него.А кога ќе стиснам на тоа за Open/Close ќе проба да заврти,ќе направи малце,еден полукруг и толку,ќе се укочи...Напоните сите ги измерив,сите се добри.Нема нешто сомнително,црно,пукнато нешто...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
да провериш кабелот за ласерот да не е прекршен некаде,а шо се тиче за моторот пробај извади го и укл го на напон, 12в и ќе видиш ако врти арно ако не извади од др дивиди прилично одговараат
d.t

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Најверојатно не е моторот, тие мотори не се зезнуваат баш така лесно ;). Јас би типувал на прекшен flat кабел или на зезнат драјвер за моторите ;) ;D. Ако е се друго ОК (дисплејот си работи, прикажува цифири, пушта CD-иња), би требало тоа да биде проблемот ;).

ПС: Темава е за помош за сервисрање на уред. Затоа ќе оди во Електронски уреди --> Видео опрема.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Ај сега ќе разгледам убаво,да видам да не е до кабелот.Него сега мерев напони на главната плоча,и има едни 2 конектори,со жици кои одат накај читачот.Е сега едниот конектор е со 2 пинови и има црна и црвена жица,мерев напон ништо 0V.Другиот конектор е со 4 жици,зелена,бела,црна и црвена,мерев и таму напон помеѓу црната и црвената ама и таму тикви,исто 0V.Пробав мерев напон,и го стиснав тоа дугмето за Open/Close ама пак 0V даваше,што мислам дека е до драјверот.

Драјверот e :
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/480/233564_DS.pdf
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Епа пробај смени го дррајверот и види дали ќе проработи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."