Author Topic: Направи сам интерконекциски кабли  (Read 1127 times)

Offline nikola_bb

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 380
Направи сам интерконекциски кабли
« Opened on 08.01.2012, Sunday, 18:40:11 (Edited 08.01.2012, Sunday, 18:47:55) »
Дечки гледам по нет има разно разни варијанти на направи сам интерконекциски кабли. Има од коаксијален кабел има од мрежен кабел па со плетење на жиците има со сребрен кабел...Па ме интересира дали некој има чепкано ваква работа и дали вреди да се зезаш? Еве што гледав:
Code: [Select]
http://www.euronet.nl/~mgw/diy/cabling/uk_4play_1.html
Code: [Select]
http://www.euronet.nl/~mgw/diy/cabling/uk_interlink.html
Code: [Select]
http://www.euronet.nl/~mgw/diy/cabling/uk_preferred_1.html
Code: [Select]
http://www.euronet.nl/~mgw/diy/cabling/uk_preferred_too_1.html
Code: [Select]
http://www.tnt-audio.com/clinica/shoestrings_e.html
Code: [Select]
http://www.tnt-audio.com/clinica/shoestrings_e.htmlИма и други ама да не трупам у главно е тоа. Па ме интересира:
1. Дали кај нас може да се најде сребрена жица и каде?
2. Каде да барам и што да барам поквалитетен микрофонски кабел(ако се одлучам таков да правам)?
3. Ова плетениов од мрежен кабел вреди ли воопшто да се прави?
4. Имам дома RG58 коаксијален но тоа што гледам по интернет сите прават со RG59.
Која варијанта би ја одбрале вие и дали би имало разлика? Целта ми е да користам нешто поквалитетно и да е солидно(наместо овие пазарскиве никакви кабли)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
RG58 ти е за радио предаватели и радио станици, не го троши за аудио. За аудио може со било каков кабел (нема загуби на мали растојанија)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Интерконекциски кабли за растојанија помали од 5 метри нема потреба да ги правиш со коаксијалец.Обичен микрофонски кабел има во БТ електроника во Скопје кај мојот пријател Трте ( не е реклама), потоа во представништвото на Биема во Козле,каде можат да ти направат било каква комбинација .Не работат по телефон ,само одење на лице место ( на раскрсницата пред нивата Германска амбасада и пред бензинската на Макпетрол).

Offline nikola_bb

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 380
Интерконекциски кабли за растојанија помали од 5 метри нема потреба да ги правиш со коаксијалец.Обичен микрофонски кабел има во БТ електроника во Скопје кај мојот пријател Трте ( не е реклама), потоа во представништвото на Биема во Козле,каде можат да ти направат било каква комбинација .Не работат по телефон ,само одење на лице место ( на раскрсницата пред нивата Германска амбасада и пред бензинската на Макпетрол).
А овие плетењава и такви чуда или врска нема?
Ако не ќе направам со микрофонски само некој поквалитетен

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3022
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Има добри размислувања за звучнички и интерконект кабли на втора и трета страна, вреди да се прочита.
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t34544-1#612436
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Најди некоја литература за умасување на каблите ,бидејки тоа е најбитно во овој случај.Проблемот на умасувањето,петљите и други работи побарај ги во постарите постови на Форумов,веке пишував и јас и други за овој проблем.Каква апаратура имаш и за која намена ги бараш каблите?? Веројатно е за аматерска,а не професионална намена.

Offline nikola_bb

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 380
За аматерска употреба и како што пишав погоре ги правам колку да се подобри од овие пазарскиве што ги имам. Според се што прочитав претпоставувам дека ќе употребам некој квалитетен микрофонски кабел

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
На линков е објаснето како од два коаксијалци да се направи кабел,ама да ти кажам веднаш сепак е тоа само занесување,а дека ке постигнеш нешто... Впрочем сум видел и кабли (сајли) од по 100 ЕУ ,па разликата во звукот може само да се замислува,во пракса за дома нема логика да се купуваат ,освен ако немаш систем од 20.000 ЕУ.

Offline nikola_bb

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 380
Одг: Направи сам интерконекциски кабли
« Reply #8 on 08.01.2012, Sunday, 20:24:14 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 00:31:54) »
На линков е објаснето како од два коаксијалци да се направи кабел,ама да ти кажам веднаш сепак е тоа само занесување,а дека ке постигнеш нешто... Впрочем сум видел и кабли (сајли) од по 100 ЕУ ,па разликата во звукот може само да се замислува,во пракса за дома нема логика да се купуваат ,освен ако немаш систем од 20.000 ЕУ.
Мислиш на линкот од лорд зи? Тамо како што видов за звучници е кабелот

Споено мислење: 10.01.2012, Tuesday, 00:31:54
Дечки најдов убав кабел во логинг
Code: [Select]
http://www.loging.mk/products/product.aspx?id=65534Цената е 80 денари по метар што мислам дека за ваков кабел не е воопшто скапо и го искомбинирав со квалитетни конектори од истиов производител, задоволен сум од тоа што го добив.