Author Topic: Снимка од хеликоптерската несреќа кај Блаце!  (Read 2070 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Како и да е, греота (Вечна им слава) за нив и за нивните семејства. Само знам дека пилотите не се криви, барем не како што целата кривица падна врз нив во извештајот од истрагата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Епа најлесно беше да се обвинат пилотите т.с. некој кој го нема да се брани, и сите да си ги спасат главите а имаат одговорност во ова. Во секој случај пресудата е срамна

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Кога се иде преку ред и пропуштаат други (не-фер) преку ред најчесто се дешаваат лоши работи. Ова најопшто ви го кажувам. Се знае, предност има военото летало а башка тоа било ПРВО што по здраворазумското размислување треба да е прво и да било второ пак ке имало предност пред авиончето на мат. Ама тоа е тоа, кога се иде тенденциозно или од глупавост секогаш излегува на лошо... само што тоа лошо го доживуваат невините а не кривците... >:( :( :o :-[ :'(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Јас мислам дека грешката е во висиномерот, кога контролот од базата им кажа дека слободно може да слегуваат од 800 на 600 метри, изгледа биле подолу и се случи тоа што се случи.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас мислам дека грешката е во висиномерот, кога контролот од базата им кажа дека слободно може да слегуваат од 800 на 600 метри, изгледа биле подолу и се случи тоа што се случи.
Моето видување е поразлично, грешката не е во висиномерот туку во:

1. Надлежните кои биле задолжени да го одржуваат хеликоптерот целосно исправен, а ПОСЕБНО кај тие генерали и останати што ПРЕТЕЛЕ со откази кои би ги снашле сите оние што ке спомнат уште еднаш да се поправи расипаната опрема.

2. Грешката е во контролорот (Ова му е втора грешка и не е шала) што не идел по ред ниту по правило и не само што не му дал предност на военото летало туку не му дал предност ни на леталото кое било ПРВО (истото летало) туку направил нешто нечесно и неправедно.

3. Грешката е во контролорот на летање, бидејки делото го направил во свесно знаење дека хеликоптерот има неисправен уред за навигација.

Има и нешто многу интересно, нели хеликоптерот го следат на радар? Излегува дека знаеле на која висина лета хеликоптерот и при тоа го наведувале на самоубиство!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
незнам дали можат да ја одредат висината на радар чим го фаќаат, мислам дека само преку системот за навигација се одредува

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
изгледа да, немаат тродимензионален радар
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Оваа шокантна вест јас ја слушнав кога бев на одмор во Австралија. Таму има сателитска програма и се фаќа МТВ, скоро секој ден гледав вести. Веста за хеликоптерската несреќа ме погоде многу, млади војници загинаја поради неисправни инструменти. Срцето ми се скрше кога ги даваја имињата и сликите на загинатите го препознав Капетан Игор Ѓорески. Тој беше командир на караула богородица каде што го отслужував воениот рок. Беше навистина прав другар со сите војници, заедно правевме заседи и патроли на граница. Знаеше како да ги мотивира војниците и воениот рок беше многу убав.
Слава и чест на македонските синови што го загубија животот во таа кобна несреќа.

Игоре, ми беше посебна чест да го отслужувам мојот воен рок на караула богородица каде што ти беше командир, службата секогаш беше забавна со тебе бидејќи знаеше како да постапуваш со војска бидејќи и ти почна како обичен војник. Пред се ние тебе те гледавме како војник и другар рамноправен со нас, некогаш заборававме дека ни си старешина. Никогаш не го повише тонот кон ниеден војник. Ти се грижеше за нас, ништо не смееше да ни фали и сите те слушавме бидејќи сите те сакавме. Засекогаш ќе останеш дел од нашите најубави војнички спомени.




Почивај во мир Капетане, никогаш нема да бидеш заборавен

со почит: десетар: Љ. Димовски
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Снимка од хеликоптерската несреќа кај Блаце!
« Reply #23 on 16.03.2012, Friday, 18:52:50 (Edited 16.03.2012, Friday, 18:56:32) »
Видена работа, на добрите луѓе им се случува лошо а лошите и во огин да ги ставиш не горат, и да мижиш ке го заклучиш тоа. Слично на тебе и јас реагирам и ми е жал за луѓето, ама ние сме македонски патриоти и ни е жал за секој погинат човек кој работел за државата и општо за секој невин живот. Некои уво "ги боли" па макар катаклизма се случила >:(... и се додека проблемот не стаса и до нив и после оф леле мајко :) зошто не се солидаризирате со нас :D

Нека почиваат во мир бранителите кои беа предадени и убиени во заседа и загинатите бранители во хеликоптерската несреќа, а немирот да им го препиуштиме на кривците што ја заташкаа работата!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Богородица непостои такво нешто.  Бог го нема никој родено, вечна им слава нема тоа. Букефал букна тоа е тоа. Нели бил опремен со современ уред од израел купен. Што стана на крај што било причина за паѓањето на хеликоптерот и зашто гворат на македонски и англиски да не имало некои во позадина што не ундерстанд мк или тоа е процедура комбинирано.