Author Topic: Компјутер од продавница,или дома склопен?  (Read 7827 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас сум повеќе за однапред склопен компјутер, но само ако е од добра фирма која во него ке стави брендирани делови. Исто така мислам дека повеќе ке се компатибилни деловите бидејќи тие сигурно го имаат тестирано компјутерот па нема да наидам на проблем кога ке го користам. Дома склопен компјутер нема да има гаранција плус ако не си искусен во склопување конфигурации може да не ги достигне перформансите за тие пари.

Веке склопен компјутер - мачка во вреќа! ;D Тоа е мамка за наивни и почетници.Ако сакаш да направиш компјутер,состави си на лист,прашај за цените,па удри рачун.Домашниот есап не излегува во продавница.Добар продавач ке те убеди да замениш,да го надградиш...Треба да знаеш колку пари имаш и да гледаш да добиеш што повеке за тие пари,Јас продавам компјутери и се трудам секогаш да ти понудам,да те убедам да купиш нешто поскапо ако гледам дека се одбираш.За почетници е лесно- играш или не играш игри!?  ;D И пазите на гаранцијата - сите работи мора да одговараат на вграденото,а исто гледајте ги и гарантните рокови.Не е исто матична од 3 или со 2 години гаранција.Исто важи за ХДД,меморијата... Пазите на оние финти * подарок* - * фирмата дава ДВД подарок!* Значи,гаранција нема!! ;D ;D

Offline toni_kaan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
јас имам од Нико компјутер и сум презадоволен, веќе 7ма година како го имам и го користам секој ден до сега имам сменето само едно напојување  и тоа по моја грешка ми изгори пошто не го изгасив компјутерот и имам ставено уште една 512мб рам кој исто го купив од нико пред 2 години и сум задоволен ми дадоа и гаранција, а гледам во погорните коментари дека од нико се скапи компјутерите, можеби се скапи ама квалитетни се. И сега кога ке купувам компјутер ке земам па од НИКО од амц џабе да ми го даваат не го зимам. А кога ко носев на сервис за напојувањето за 1 ден ми се јавија да идам да го земам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Сосема е во право Батка, и јас препорачувам или сам да си избереш што ке ставиш во куќиштето или пак купи компјутер кој е фабрички склопен и секако е марка.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
а јас сум за настаро купен хахах да не се замараш од кај е купен и кој го склопил
d.t

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Сосема е во право Батка, и јас препорачувам или сам да си избереш што ке ставиш во куќиштето или пак купи компјутер кој е фабрички склопен и секако е марка.

Особено се сложувам со вториот дел од констатацијата денес имав прилика да отворам компјутер од марката COMPAQ и ако ги споредам со мојот кој е купен од маалска продавница разликата  е повеќе од очигледна, на бренд компутерите им давам предност во целост, а како мине времето ми станува јасно зошто кога влегуваш во продавница за копјутерска опрема те прашуваат за ’’ за што ќе го користиш компјутерот’’ - одговорете точно за да ви кажат што ви треба и да не се фрла пари за бадијала !

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Компјутер од продавница,или дома склопен?
« Reply #50 on 03.06.2012, Sunday, 18:16:56 (Edited 03.06.2012, Sunday, 18:22:55) »
Некои појаснувања за оние кои мислат да набават нов компјутер:
- Преслушајте се што сакате да работите,колку пари имате на располагање и потоа одите во продавница
- Видете прво што нуди фирмата.Многумина земаат каталог од повеке фирми ,па дома седнуваат ,гледаат,размислуваат и
прават планови.Значи,во продавница влезете веке подготвени.
- Прво прашање кое ке го добиете е : * За што ви треба компјутерот?* или * До колку пари планирате да потрошите?*.Ова второво прашање веке оди малку на можност * ако може за тие пари да ви дадеме нешто од нас скроено!* ;D
- Распрашајте се за можностите,перформансите и особините на деловите кои ке се вградуваат.Ако ви се нуди некоја бренд- конфигурација ,побарајте ја најслабата компонента - сигурно ја има - графичка,рам,матична и споредете ја со следната појака на изботот.
- Секоја компонента има свој гарантен рок! Не го заборавајте го ова -  важно е многу!! По закон ,на Гарантниот лист мора да е запишан серискиот број на вградениот дел и гарантниот рок.Кај нас стои и цената ( со и без ДДВ!).Ова е битно бидејки не е се исто дали земате матична со 2 години,ХДД со 1 година и РАМ со 3 години гаранција.Бренд-нејм  конфигурации обично имаат идентична гаранција на деловите ( освен напојувањето!)
- Најголем проблем е ако земате дел по дел- сте купиле пред 3 месеци матична,сега купувате ХДД,а планирате РАМ и ДВД да земете по 3 месеца.Некои фирми ке ви направат проблем ако при формирањето на компјутерот тој не проработи.Ке каже некој - како е можно!?? Можно е иако деловите се добри,нови исправни.Досега сме пишувале на Форумов дека некои графички и матични прават конфликт.Исто важи и ако ставате 2 РАМ мемории од различити серии и производители... Најдобро е наеднаш да ги земете деловите и веднаш некој да го склопи(ако вие не знаете!),најдобро  некоја фирма,а не комшија што се знае!! ;D
- Куќиште - верувајте највеќе копја се кршат тука - кога цела фамилија доаѓа да бира  компјутер ( читај - куќиште!!) тоа може со саати да трае.Сите кукишта со дадена цена се исти,само предната пластика е подруга.Гледајте УСБ и конекторите за звук да се повисоко за полесно да се снаоѓате.Прашајте дали на вашата избрана плоча предните конектори за слушалки и микрофон ке работат ( некои плочи не го поддржуваат тоа!!).
- Избор на монитор - освен големината ретко се гледаат некои перформанси.Тие и онака се слични,па малку се посветува на мониторот,освен на изгледот.
- На крај,ако немате маса за компјутерот - направете си пред да го купите.Сами или кај професионалец,готова - пазите ,ако работите со десна рака - гледајте кукиштето да ви биде на десната страна од вас поставено! Не е смешно,бидејки мајсторите воглавном тераат по свое.Смешно ке биде ако отпосле дојдете да барате * продолжен кабел за глушец и тастатура* бидејки мајсторот ви ја определил левата страна да биде за кукиштето,па ви треба барем уште метро кабел за глушецот да стаса на вашата десна рака.Исто важи и за тастатура,УСБ хаб итн.
- На крај- звучниците кои ги добивате  со компјутерот не се некој квалитет - имате од оние кои се приклучуваат постојано во напон 220 V и греат,.Ако имате можност да бирате земете си од оние кои се напојуваат од УСБ портот,па со исклучување на PС-то се исклучуваат и тие.
Ова се само дел од проблемите со кои би се сретнале.Извинете ако нешто пропуштив! :D :D ;D

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Јас гласав за компјутер дома склопен.. пред 5 години си зедов конфигурација која ја земав дел по дел и сам си го склопив.. го зедов од грција од (plaisio), многу работи имам од тамо купуваво .. до сега се што имам купено сум презадоволен.. имаат на работите 3 години гаранција, кога го земав компјутерот после некое време имав проблем со едниот рам го вратив и само ме прашаа во што е проблемот со рамот хардверски проблем или софтверски јас имав софтверски проблем и веднаш ми го сменија без никаков проблем  :) :) зедов лаптоп од амц еве го се расипа и ми бараат минимум 150 евра за поправка на екранот и реков никој пат повеке нема да купам работи од македонија  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не да не купваш од македонија, него немој да земаш од амц пошто се тешки преваранти :D
сличен проблем имав и јас со нив ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
не да не купваш од македонија, него немој да земаш од амц пошто се тешки преваранти :D
сличен проблем имав и јас со нив ;)

Зашто толку ги вреѓате АМЦ ??? Јас купив од АМЦ пред 3 години, еве го ПЦ-то буши, гајле нема, се нема рестартирано откако го имам вградено, систем ми нема паднато, три години користам 7-ца нема паднато. Не знам зашто толку против нив.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зато што се неписмени тоа вработените што ги имаат, сите се со вујко чичко вработени и ни 2 грама незнаат што продаваат, поточно знаат она што го пишува во каталогот повеќе ништо!
затоа што не се грижат за клиентите, влегуваш во продавницата тие собрани на куп и справат муабет ако идеш да прашаш нешто му се чини да те натепаат.
За техничката служба која врши сервисирање да не правиме муабет пола од нив преваранти, му носам лаптоп го враќам со помалку делови од претходно, ако идеш да се буниш ти викаат нема ништо сменато се си е како што беше !
или пак како што ми направија мене однесов уред под гаранција за сервисирање после 2 месеци чекање појдов им го зедов, него ни пратија на сервисирање кај што го оставив од таму го зедов со 2 прсти прашина на него!!!

е затоа не ги сакаме амц, и плус цените им се нафурани в крај
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Проблемот со делови од странство е посебна приказна! Исто и со лап топи.Гаранција кај нас не важи,а си имал ти среќа што ти го вратиле делот.Јас препорачувам да купувате во најблиската продавница,токму поради гаранција,кварови ,интервенции,Ајде оди два -три пати до Грчка ако се јави проблем.:!?? Каде е сметката? Или некои што од пример Велес купуваат за исти пари во Скопје!? Не велам од мене да купуваат,ама едно одење до Ск е минимум 1000 ден.Значи го носиш,па го земаш - 2000 ден.Која е рачуницата? АМЦ можам да речам дека имаат очаен сервис,така што иако имаат продавница во Велес ,ние ги сервисираме и нивните нови компјутери,бидејки за обична преинсталација кај нив се чека минимум 7 дена,па муштериите не сакаат да чекаат толку и одат на друго место.Кај нив цените се можеби пониски на старт,ама ако се јави проблем...со среќа! ;D

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
јас сум од гевгелија, солун ми е на 80 километри..  ;D така да, да одам до ск за 1 дел и незнам дали ке има гаранциа или ако има дали ке ми важи ако нешто се деси..  така да поубаво ми е од грција затоа што знам дека гаранциата важи и над 100 или 150 евра ми враќаат фипиаи 19% зависи и до продавницата може да има и 21%.. на 200 евра -19% ми излегува 162 евра  ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од мои извори знам дека Солун е барем 30% поскап кога се работи за компјутерски делови,а второ ако те насетат дека си од МКД, не враќаат ништо батка.Многу Велешани се усреќиле со техничка стока што таму ја купиле,ама твое си е.

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Дефинитивно дома склопен... некои компоненти во некои продавници се поефтини, па ќе се заштеди нешто :) тоа е главната причина а и чуството е друго кога сам дел по дел ќе го склопиш  ;D
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Јас пред 4 години кога купував делови од Солун , беа 30% поефтини од кај нас и си го вратив ддв-то без никаков проблем.И дефинитивно кога ке купувам нареден пат делови за пц ке купувам од таму.