Author Topic: Потребна ми е помош за PC(по вклучувањето не дава Power-On Self-Test (POST))  (Read 591 times)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Како што кажува и насловот имам проблем со компјутерот кога ќе го вклучам не се стартува,го нема титкањето или Power-On Self-Test (POST),и нон стоп се рестартира.По некое време се нормализира и се вклучува(по некои 10 мин,но чекањето ме иритира)Јас мислам дека е до батеријата за биосот,но чекам и ваше размислување во што е проблемот?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е едноставно да се даде дијагноза од око на ваков проблем.Постои можност да има проблем со плочата - извади ја батеријата и ресетирај го БИОСОТ.Можеби не држи и батеријата.Друга можност е бут секторите на самиот хард.Најди ХДД регенератор и помини го ( тестирај го!) хардот.Исто така ,можеби ке ви изгледа чудно,ама таков проблем ми дало и напојување,наизглед сосема исправно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас би рекол дека може да биде напојувањето. Исто така, не е лошо да ја извадиш RAM меморијата и да ја поминеш со antistatic bag ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Mоже,ама и не мора да биде РАМ-от бидејки вели дека трга по 10 мин, Може да биде (провери !) и некој кондензатор подуен на матичната или во самото напојување.

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Нема подуени кондензатори ни на матичната ни во напојувањето(вчера проверив)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Извади се освен RAM и CPU и види дали така ќе сака да post-ува како што треба. Ако post-ува како што треба, приклучувај еден по еден уред и систематски елеминирај го проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеш ли да влезеш во БИОС ? Ако можеш види од што прво бутира и дали можеш да смениш нешто? Ако не е во ред БИОСОТ или батеријата на наредното стартување нема да ги зачува промените .Тогаш флешувај го БИОСОТ.