Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 76059 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2964
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
На тие готовите кабелчиња со крокодилки контактите им се стегнати ради реда само, јас секогаш ги растурам и ги лемам споевите ;).
Иначе да, поефтино искача да се нарачаат готови такви отколку само крокодилки.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12269
 • Gender: Male
 • Не фалширам
На тие готовите кабелчиња со крокодилки контактите им се стегнати ради реда само, јас секогаш ги растурам и ги лемам споевите ;).

Да де, затоа и јас сите ги растурив и каблиња им сменив, бидејќи и каблињата им се за никаде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2964
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Мислам дека буквално по една единствена лицна има во кабелчињата :D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 516
 • Gender: Male
Скап е бакарот, ако воопшто е тоа бакар. ;)


Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2964
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Бакар е, убаво се леми, ама ептен штеделе на него.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Mkdsime

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 117
Моментално според моите калкулации од ebay кај што ги купив само штипките ми излегува поефтино вака отколу со готов кабел, без рачун на времето што ќе го потрошам за да им ставам кабли.
Имам купено и од тие 10 готови крокодил кабли во различна боја околу 2$ се на ebay, пола ги изгорев пола на различни локации кабелот беше прекинат, од истегнување прецвикување на кабелот (тенок бакар).
Поефтино ми излегува и дека нема да купувам кабел, имам цели топови од CRT телевизори, монитори, машина за перење, микробранови печки итн.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12269
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #936 on 17.02.2020, Monday, 20:19:50 (Edited 26.03.2020, Thursday, 21:59:18) »
Моментално според моите калкулации од ebay кај што ги купив само штипките ми излегува поефтино вака отколу со готов кабел, без рачун на времето што ќе го потрошам за да им ставам кабли.

Да, овие само црни и црвени беа поевтини, ама не и оние што беа во повеќе бои (бела, зелена, жолта, црна, црвена... можно е да имаше уште некоја боја), поскапо излегуваше ако ги купуваш посебно, само крокодил штипчиња, а мене ми требаа во различни бои.

Поефтино ми излегува и дека нема да купувам кабел, имам цели топови од CRT телевизори, монитори, машина за перење, микробранови печки итн.

Аха ;D ;D ;D. Ај важи, покрај цела фурда што ја имам дома, да купувам кабли за краткоспојничиња ;D.

Еднаш видов еден пријател од средно во Loging, он купуваше таков тенок кабел, како за краткоспојници. Го прашувам „Абе... ова озбилно? Да не ти треба за во фирма, па да мораш да купиш?“. Ми вика „Не бе, озбилно ми треба.“ :o. Јас зачуден го прашувам пак „Ама ти треба поголема должина така? Да не бидат кратки, да не мора да ги надоврзуваш, така?“, он ми враќа „Не бе, ќе го сецкам, ќе ми требаат и пократки и малку подолги парчиња“... јас пак зачудено го прашувам „Добро... немаш нешто фурда по дома? Сите по нешто имаме по дома... нема тоерија да немаш некој стар телевизор во подрум да ти чмае, полни се кабелчиња тие.“. Ми вика „Да, еден куп фурда имам, ама кој ќе се замара сега ;).“. Се изначудив, си се завртев и си продолжив да си терам моја работа, она по што дојдов во Loging.

Никогаш нема да ми бидат јасни такви луѓе. Никогаш не сум гледал поента да фрлам пари за нешто што веќе го имам на располагање, особено ако само малку време ќе потрошам за да го најдам каде ми е она што ми треба (каблиња барем лесни се за наоѓање, дури и во купови фурда)... но, ОК, ете... секакви луѓе, секакви табиети... тоа е тоа :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2964
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Денес ми стигна.
Работи за сите пари... 8)
Се чудам како сум функционирал до сега без вакво нешто... :DPeople who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1447
 • Gender: Male
 • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Дали е од оние кои гровтаат како свиња.
Еден колега од соседството кога работел со него вели дека „прасето грухти“.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знае дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2964
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Не да гровта него растура, плус и чадот му излегува од позади низ “чурилката“, ама битно смука калај... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12269
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Со здравје да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2964
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Фала, поубав да си купиш ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3706
 • Gender: Male
Појачаа на шипинг или така ми се чини?

Offline Пријателот

 • Нов член
 • *
 • Posts: 13
Да , поштарината е зголемена.
 :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12269
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Добро де, не е страшно ;). Пак ќе падне кога ќе пројде ова со коронава ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."