Author Topic: ми треба помош за составување на шеми  (Read 2465 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
ми треба помош за составување на шеми
« Opened on 29.11.2011, Tuesday, 20:35:37 (Edited 30.11.2011, Wednesday, 19:46:03) »
Никаде на форумов не најдов нешто што би ми помогнало за составување на шеми , на што се изработуваат и како
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
претпоставувам дека си почетник
разгледај ги туторијалите тука почни со 1-от
можеби ако имаш учено електроника ќе ти се глупи, ама сепак прочитај ги ќе ти користат

http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0

подоцна откако ќе ги прочиташ тие, имаш други понапредни туторијали
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
ги поминав 9тте туториали , сега ме интересира шемите како да ги изработам и каде
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тука имаш програми за цртање на шеми
http://elektronika-mk.net/index.php?board=10.0

би ти препорачал да ја најдеш sPlan 6.0 програмата која е многу лесна за работа

тука имаш програми за цртање на плочи
http://elektronika-mk.net/index.php?board=11.0

јас ја користам SprintLayout 5.0 пошто е едноставна за работа и има богата библиотека, лесно се црта, има и туторијали на форумов за работа
види тука за туторијалите
http://elektronika-mk.net/index.php?board=97.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Сега не ми е јасно како испринтано и ставено на плоча , поминува струја меѓу нив
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се нагризува плочата, тоа што е со тонер одозгора останува, остатокот од бакарот испаѓа
и имаш само водови по кој тече струјата, нема низ цела плоча :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Значи како што разбрав од видеото се праи со принтер со мазна хартија и се лепи на плочата и потоа од кај доаѓа бакарот ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на плочката веќе има бакар, цела е со бакар од едната страна, со тонерот се покрива бакарот кој не треба да испадне, па се става во раствор од хироген пероксид и солна киселина, со ова се добива да на местата каде што нема тонер да испадне бакарот, а онаму каде што е има тонер да остани бакарот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Cobe прочитај го правилото за правописно пишување на наслов, и среди го да не ја бришам темата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за составување на шеми
« Reply #9 on 30.11.2011, Wednesday, 01:23:07 (Edited 30.11.2011, Wednesday, 09:04:46) »
Значи како што разбрав од видеото се праи со принтер со мазна хартија и се лепи на плочата и потоа од кај доаѓа бакарот ?


Цобе ,колку години имаш? Во основно училиште по предметот ОТП во 8-мо одделение се изучува електроника.Таму се опишани основите на работа,правење печатени плочи ,означување отпорници и сл.Најди работна тетратка и прочитај малку или помини повеке време во пребарување по Форумов,И тука има многу теми што објаснуваат изработка,цртање,проектирање на шеми и печатени плочки.Kолку и да се трудат колегиве , не знам колку си спремен да ги примиш добронамерните совети.Сепак ,не се обесхрабрувај ,почни да читаш пред се и да учиш,па после ке биде полесно.Не се откажувај,ако ти е мила електрониката.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
3та година сум , сега ќе одам до основното да ја побарам професорката по отп ( ми беше класна) да ми објасни што како.
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е премногу комплицирано, само што најчесто е најдобро се ова да се објасни „во 4 очи“, малку е тешко преку форум ;). Односно ќе одземе малку повеќе време ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Поставувај едно по едно прашање,ке покушам да ти одговорам,ама нема да биде на одмет и ти малку сам да прочиташ нешто литература на оваа тема.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
До сеа ми е јасно што како , научив да праам обични шеми со Sprint Layout сеа не ми е јасно , дали лепењето на плочата и ставањето во киселина (незнам каква) треба во домашни услови
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Cobe сега ти го корегирав насловот бидејки ти ја игнорираше препораката ама за во иднина мисли му ја. Најдобро да ги прочиташ правилата за да не ги повторуваш грешките
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.