Author Topic: Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294  (Read 2873 times)

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294
« Opened on 05.11.2011, Saturday, 18:36:49 (Edited 05.11.2011, Saturday, 22:23:58) »
Ја има ли некој шемата за TDA7294 150W, ако ја има нека ми ја прати ќе му бидам вечно благодарен ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294
« Reply #1 on 05.11.2011, Saturday, 18:49:51 (Edited 05.11.2011, Saturday, 22:24:24) »
на форумов е забрането поставување на варез содржина, но некој доколку сака и можи, нека ти праќа по порака или како сака, важно да не  е на форум истот тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ми треба шема од емитер за засилувач со TDA7294
« Reply #2 on 05.11.2011, Saturday, 19:09:46 (Edited 05.11.2011, Saturday, 22:24:42) »
Denimk треба да напишеш од кој број и година, вака е џабе! Иначе мислам дека шема може да се стави но не и цела статија.....Не знам зошто баш таа шема од емитер ја сакаш? Имаш шема во даташитот имаш и други шеми, тие од емитер не ми се баш сигурни бидејки знам повеке луѓе кои правеле проекти од тамо и не им успеале.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве ти проверена шема за засилувач со TDA7294 со монтажна и пцб :). Разгледај ја темата во неа имаш поставено од мене и од batka неколку изведби на засилувачи со ова интегрално коло ;).

2x100W засилувач со TDA7294:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3698.msg34435#msg34435

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пак ке повторам: нека не ве мрзи да побарате постари постови на Форумот или прво да пребарате на Гугл - ТДА7294 електрична шема и плочка!! Има цел куп да најдете.Па потоа прашувајте што не ви е јасно!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Пак ке повторам: нека не ве мрзи да побарате постари постови на Форумот или прво да пребарате на Гугл - ТДА7294 електрична шема и плочка!! Има цел куп да најдете.Па потоа прашувајте што не ви е јасно!
Барав на гугл и најдов мн шеми но без шема за плочка и ја барав тааа од емитер пошто на таа сигурно треба да има шема за плочка инаку фала батка!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка или не си барал или не знаеш да бараш! Еве јас напишав  на Гугл : *TDA7294 shematic and pcb * ,одбрав лево * слики * и ми излегоа куп шеми плочки и останати работи!!( да не ставам сега и слика од страницата!).Ако си за Емитер барај од Емитер директно,овде е речено копии да не се јавуваат.А ,еве за да не ме критикуваш и повеке шеми плочки итд што не си можел да ги најдеш!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Му дадов и јас batka линк од повеќе шеми и плочки кои јас и ти ги имаме поставено во една тема, ама изгледа тој не го прочитал мојот пост. Еве ќе му го цитирам за да го прочита сега ;).

Еве ти проверена шема за засилувач со TDA7294 со монтажна и пцб :). Разгледај ја темата во неа имаш поставено од мене и од batka неколку изведби на засилувачи со ова интегрално коло ;).

2x100W засилувач со TDA7294:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3698.msg34435#msg34435

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,ама нека научат да пребаруваат - ова испаѓа премногу * месено - обесено*  ;D ;D

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Батка или не си барал или не знаеш да бараш! Еве јас напишав  на Гугл : *TDA7294 shematic and pcb * ,одбрав лево * слики * и ми излегоа куп шеми плочки и останати работи!!( да не ставам сега и слика од страницата!).Ако си за Емитер барај од Емитер директно,овде е речено копии да не се јавуваат.А ,еве за да не ме критикуваш и повеке шеми плочки итд што не си можел да ги најдеш!
Батка овие на 12В работат?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Батка овие на 12В работат?

Не, овој интегралец работи на симетричен напон од +-35V :).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се што работи на 12 V е некако во класа на ауто-појачалца до 50 W. ;D

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83

Каде е влезниот сигнал на шемава и што е тоа VSTBY??

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
кај C8 (лево од 3-ти пин на интегралното) пишува Audio IN тоа е влезот
VM - тука се носи напон за Mute копчето
VSTBY - тука се носи напон за стендбај :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
кај C8 (лево од 3-ти пин на интегралното) пишува Audio IN тоа е влезот
VM - тука се носи напон за Mute копчето
VSTBY - тука се носи напон за стендбај :)
Тоа за муте и стендбај немора да носам напон така ли?? И што ке кажеш за шемава??