Author Topic: Детектор на електричен напон (мери безжично)  (Read 2086 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Детектор на електричен напон (мери безжично)
« Opened on 02.10.2011, Sunday, 13:15:07 (Edited 25.08.2013, Sunday, 06:20:52) »
Делови:
1 – 1  Megohm resistor
1 – 100K ohm resistor resistor
1 – 22 ohm resistor
3 – BC547 NPN transistors



Wireless Voltage Detector... sort of

Извор:
Code: [Select]
http://hackaweek.com/hacks/?p=380
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cene

  • Почивај во мир
  • Нов член
  • *****
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Одлично! Вакво нешто имам гледано по шеми и порано. Во секој случај е многу посигурно во денешно време, отколку стариот добар фазометар :)
Nothing is true, everything's permitted!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
што е ова copper strip?

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Бакарна лента

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ми фали 1M отпорник иначе одма ке го направев..
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Бакарна лента

Каква лента е та?
Од шо можи да се извај, да се најди?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
немора да вадиш, земи бакарна плочка
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас ова го имам ова направено пред некое време,и добро работи,одлично детектира дали има напон или не...Знам во друга тема ја имаше шемата.Кога ќе го допрам тоа „сензорот“ со прст си светка лед диодата :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oва е некоја *скратена* форма на ова шема од * Мала школа електронике*  ;D  Само реагира и на друг вид електрицитет ,а не само на електрични водови.Кој сака директно во ѕид да мери дали и каде има ел.водови има други подобри (поефикасни) шеми.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Ќе може уредчево да датектира и преку ѕид (кабел кој врви низ ѕид)?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кај што има струја има и електромагнетно поле, тоа електромагнетно поле со антената се индуцира во напон, транзисторите го засилуваат и лед диодата светка :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Еве го мојот детектор

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
пиши впечатоци
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пакувањето е *оригинал*,кутијата *екстра сајз*,а антената *да те види господ*.Скрати ја доводната жица до бакарната плочка,ке биде поефикасна направија  ;D ;D Во секој случај - респект за 3+  8)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Сега антената ќе ја зголемам на пола метро поточно ќе кажува. (мајтап) ќе ја скратам иначе си работи се убо само диотат проблем е што малце свети