Author Topic: зошто микроконтролерот се рестартира сам ?  (Read 1613 times)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
здраво до сите имам еден проблем кој незнам да го решам сам па решив да побарам помош а проблемот е следен користам микроконтролер 16Ф887 тој уклучува на излез осум solid state релеа кои работат од 3 до 24 волти но после извесно време микроконтролерот ке загрее малце и кога ке треба да се уклучат релеата тој се рестартира ако го оставам да се излади извесно време пак си работи но за кратко време пак истото и заборавив да напоменам но излезите имам ставено само 68оми отпорник за да ја ограничам струјата

можеби решението е да се стават транзистори но незнам какови одпорници да ставам затоа барам помош

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: зошто микроконтролерот се рестартира сам ?
« Reply #1 on 09.09.2011, Friday, 13:17:49 (Edited 09.09.2011, Friday, 13:27:14) »
На излезите од микроконтролерот дирекно неможеш да приклучиш реле или било каков потрошувач кој влече струја повеке од 20mA ти бидејки ги имаш дирекно поврзани релињата на илезите се уклучува заштита и се гаси микроконтролерот

Можеш да ставиш оптокаплер со кој ке го улучуваш релето транзистор или некое коло како ULN 2003 одлучи што сакаш да употребиш па ке ти помогнеме како да го изведеш тоа

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: зошто микроконтролерот се рестартирk
« Reply #2 on 09.09.2011, Friday, 13:32:34 (Edited 09.09.2011, Friday, 13:45:16) »
еве може со ULN 2003

Споено мислење: [time]09 Септември 2011, 12:43:03[/time]
јас еднаш имав ставено ULN 2003 но и тогаш имав проблеми мислам дена не можеш да ги побуди релеата
може и со транзистори некоја шема ако имаш

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Еве со транзисторче на портот од микроконролерот да речеме RА.1 ставаш отпорник од 10К и го врзуваш со базата на транзисторот (NPN BC547,BC327) емитерот на транзисторот го врзуваш на маса а колектророт оди на едниот карај од релето а другиот крај од релето оди на плусот од напојувањето ако работи релето на 12 волти му носиш напон +12волти

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
а може релето наместо на колектор да се врзе на емитер и нетреба тука да се стави некаков одпорник ?

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Рече дека користиш солид стате релеа. Не би имало потреба од голема струја пошто самото солид стејт реле е еден вид оптотријак со одредени заштити итн.. Пиши кој тип на реле користиш..
И како ги одреди отпорниците дека треба да бидат 68 оми? Пробај експериментално со поголеми отпорници, на пример 100, 200 оми дали ќе работи, пошто очигледно големата струја е проблемот.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Големо изинување до недоразбирањето од моја страна во текстото не забележив дека користиш solid state релиња си мислев дека користиш класично реле како што кажа Маркомк  кажини кој тип на релиња ги користиш за да можеме да помогнеме.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
вака работниот напон им е од 3 до 24 волти а за типот сега неможам да ви кажам зошто наработа ми се порбав со 100 оми  не се уклучуваат 68 оми се уклучуваат ама поврзани дирекно на микроконтролер значи микроконтролерот одпорникот и релето но по извесно време како што кажав се рестартира микроконтролерот мене ми одговара со BC547 ги имам ама незнам колкави одпорници да ставам

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
За да ги дефинираме вредностите на отпорниците и начинот на поврзување ни се потребнин карактеристики за релињата ако можеш да ни го кажет типот на релето за да ти помогнеме

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
во недела одам наработа дотогаш нисто неможам да видам а би сакал да го решам проблемов но ако не ке почекам што можам друго а може да ми кажеш како можам сам да прерачунам како е формулата ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Едно кратко прашање, поточно две, што се solid state релиња и која е разликата меѓу нив и обичните релиња?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Solid_state_relay
нешто слично како опто каплер е, ама поголема струја може да издржи и такви работи, и предност има што е побрз од обично електро механичко реле..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
solid state релиња се електронски релиња немат механички контакт добрата особина со многу мала струја се побудува а може да контролира многу поголема галвански ти го одвојуваат микроконтролерот со товараот кој сакаш да го контролираш исто така има изведби за DC и AC напони/струи некој имаат струјни заштити термички ...накратко тоа е  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: зошто микроконтролерот се рестартира сам ?
« Reply #13 on 09.09.2011, Friday, 18:37:24 (Edited 09.09.2011, Friday, 18:41:24) »
нешто слично како опто каплер е, ама поголема струја може да издржи и такви работи, и предност има што е побрз од обично електро механичко реле..

А, нешто како switching MOSFET е, ама гејтот му е одвоен со оптокаплер од каналот ;). Така ќе му дојде?

Ако е така, тогаш доволно му е само еден отпорник да стави помеѓу излезите од микроконтролерот и влезот на ова реле. Вредноста, треба да се пресмета врз база на параметрите на оптокаплерот во релето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
еве колкеги отидов до наработа и зедов информации моделот на релето е RP530060 3-0 ајде сега помагајте