Author Topic: Прашање за засилувач за бас гитара  (Read 2863 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
без тој кондензатор од 220nF супер си тера, има ептен мал шум на излез, а се друго е супер, го залемив едниот дел од кондензаторот од долната страна и го пуштив да работи ок си беше, го допрев другото ноџе од кондензаторот и цел звучник почна да скока...и на колкава фреквенција да го ставам да го истестирам за да видам колку се загрева...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
и на колкава фреквенција да го ставам да го истестирам за да видам колку се загрева...

Стандард за мерење на моќност е 1KHz, мада јас би ставил и 50Hz за да видам колку грее ;D, на басови е најдобар тестот за греење ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
знам дека на 1KHz се мери, ама ова ми е за бас па затоа прашував на колку да го терам...и го пуштив на 50Hz и му мерев струја и напон што влече :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кога е во прашање бас гитара не правите такви сметки  ;DНајдобар е работниот тест.Сепак,направи го пп и врзи ја гитарата,па после пробај.И ако треба прави промени на пп.Остави го на мира излазот.Ако има премногу високи,стави еден пасивен филтер меѓу пп и излезот.ПП дава доволно јак сигнал,па можеш преку пасивен филтер и нешто *да загубиш* од сигналот.Најголем проблем е звучникот кој треба да е двојно или тријно појак од излезот и конструкциски да носи бас транзиенти ( да е гумиран, да има од на мембраната..)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе дај кажете колкава и каква кутија да направам за ова појачалово...сега имам некој ден одмор па да му склепам една кутија...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакаш комбо или само глава да правиш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Сакаш комбо или само глава да правиш?


јо...ај македонски те молам :) тоа глава незнам што ти значи :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јо...ај македонски те молам :) тоа глава незнам што ти значи :)

Па само засилувачот го викаат „глава“ гитаристиве ;D, као демек, главата на комбото е „појачалото“, прави логика до некаде ;). Така да, само засилувач се вика глава, а засилувач со звучна кутија (стандардно, како што скоро секаде кај нас има да се купи) се вика комбо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
комбо тогаш :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа прво треба да одбереш звучник и звучна кутија. Во оваа градба не сум многу вичен, така да подобро да почекаш да ти пише некој кој повеќе се разбира од оваа проблематика. Јас би одле со комбинација „копија на некое шкартно комбо од кај нас“, не ради друго, и звучниците кои ги има во тие комбоа не се нешто баш нај нај, а такви „не нај нај“ звучници може лесно да се најдат кај нас, така да, по некоја ваква логика би одел ;). Каде би можел да најдеш звучник, исто така, појма немам ;D, одамна сум го баталил ова ;D. Освен ZEC на друга продавница не ми текнува. Ако веќе имаш купено звучник, пиши димензии и ако можеш сликај го, колку за да свири „како така“, ќе му се најде некое чаре, или провери на net, можеби некој баш со некој таков звучник градел кутија, па и он заглавил некаде, па учи од неговото искуство ;). Никогаш не се знае, online можеш многу ствари да начекаш ;D.

Повеќе можем да ти помогнам со дизајнот на предната плоча и општо кутијата на засилувачот (треба да е одделена од звучната кутија) одколку со самата кутија за звучникот. За тие звучни кутии само знам дека во 99% од случаите се отворено одзади и имаат само една преграда од прилика до половина од висината на звучната кутија, зошто, не знам, најверојатно резонираат определени фреквенции кај таква конструкција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
4" е звучникот, иначе од сабвуфер е изваден звучникот... :) знаеш добра ти е таа идејата за од некое друго чкљ појачало да земам димензии...ке видам по другари кој има такво мало појачало па ке видам што димензии има...или па од око ке го правам...само се чудам кај да најдам таква плоча со дупки од напред за пред звучникот да ставам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ауууууу, за бас гитара било ова? Епа тогаш ќе си одиш стандардно, исто како за секоја друга кутија, или бас рефлекс или компресиона кутија. Јас мислев дека е за гитара, затоа и пишав дека треба да биде отворен скоро цел заден дел.

За бас гитари одиш исто како и за секој друг звучник. Прва индикација за каков тип на кутија да направиш е големина на магнет и од на звучникот ;). А за плочата, стави му само една пластична мрежа, од BT можеш да ја купиш, околу 200 или 300 денари се ;). Би требало да има и за мали звучничиња ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве како отприлика изгледа едно комбо.Димензиите толку и не ти се битни,бидејки и јачината и големината на звучникот е *очајна* ;D ;D Ако сакаш направи го со барем 8 инчен бас,со гумиран амортизер на  мембраната.Ги има се продаваат ЕИ Ниш по 25 вати за евтини пари по пазарите .Димензиите за таква кутија ( внатрешни !) би биле 32 (ширина) 28(висина) и 24 см (длабочина) ако употребиш 16 мм иверка.Види на сликава како е тоа направено.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
4" е звучникот, иначе од сабвуфер е изваден звучникот.
Мa каков сабвуфер со 4" тоа е играчка, обавезно земи 10 или 12" и направи бас рефлкс кутија али прво види ги цените на фабричките комба, има од добри фирми и не се прескапи, може нема да ти се исплати да го правиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мa каков сабвуфер со 4" тоа е играчка, обавезно земи 10 или 12" и направи бас рефлкс кутија али прво види ги цените на фабричките комба, има од добри фирми и не се прескапи, може нема да ти се исплати да го правиш.

Веќе го направил засилувачот, штета е да не го направи цел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."