Author Topic: Засилување на ВФ транзисторите  (Read 4584 times)

Offline pacoso

 • Нов член
 • *
 • Posts: 23
Вака сега.
даташит од сега ќе бараш овде www.datasheet4u.com
друго
за 2N3053 ич да не се секираш пробано ми е дека работи до 112MHz ама ако ти е шубе користи го 2N2219. резултатите се скоро исти па можеби и подобри (во однос на хармоници и бучење).
друго незнам што да ти кажам.
собирај делови и леми.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
аха значи тоа се два слични транзистори само што 2N3053 е поевтин и има помалце хармоници, е сега ме интересира каде во Скопје може да се купи 2N3053 по таа цена (или слична) која ми ја напиша предходно ? Прашувам бидејки ВФ транзисторите ги има поретко и поретко.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline pacoso

 • Нов член
 • *
 • Posts: 23
аха значи тоа се два слични транзистори само што 2N3053 е поевтин и има помалце хармоници, е сега ме интересира каде во Скопје може да се купи 2N3053 по таа цена (или слична) која ми ја напиша предходно ? Прашувам бидејки ВФ транзисторите ги има поретко и поретко.
не си ме разбрал добро.
ти велам дека 2N2219 е подобар во однос на хармониците, но и двата транзистори се релативно евтини.
а каде ги има во СК тоа треба да прашаш сам.
јас можам да ти препорачам во логин иако таму е скапично.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Вчера купив транзисторчиња KSP2222A (иако побарав 2N2222 да ми дадат) па гледам пише засилуваат до 600-650mW и минимална фрек. им е 300MHz. Дали некој од вас има искуство со овие транзистори, дали вистински вредат или гола вода се?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1826
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Не, тој е универзален транзистор... 600mW можда им е максимална дисипација на моќ што не значи дека може да појачува ВФ до 600mW.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки дали некој од вас знае дали овие транзистори вредат за засилување на VHF FM сигнал или нечинат ? Мислам ако некој има искуство да ми каже, во даташитовите видов ама сум видел бриљантни податоци на даташит ама во реалностостанало само шит >:(

2n5913
2n2369
2sc3599
2sc2078
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Одг: Засилување на ВФ транзисторите
« Reply #36 on 12.01.2011, Wednesday, 15:38:46 (Edited 12.01.2011, Wednesday, 15:41:00) »
Dx-er јас мислам дека во реалност треба да ги добиеме истите резултати кои ги пишува во даташитот  ;) Ама бидејќи се работи за предаватели , сите услови треба да ги исполниме за да добиеме перфектни резултати што во реалноста е тешко да се има перфектни услови ( се тоа зависи од : приемникот , временските услови , антената на предавателот и приемникот, шумот , пречки од други извори на сигнали и уште многу други работи во реалноста кои тешко може да ги оттргнеме од предавателот  а фактички со тоа и ке добиеш понезадоволителни резултати  ;)