Author Topic: Која област од електрониката ја сакате повеќе?  (Read 1684 times)

stefanjanevski

  • Guest
Најомилена област во електрониката ми е со микроконтролери и светлечки ефекти, и само со диоди и пикови работам по дома, друго што ме привлекува но не толку е стабилизаторите, бидејќи дома имам изработено два стабилизатори.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најомилена област во електрониката ми е со микроконтролери и светлечки ефекти, и само со диоди и пикови работам по дома, друго што ме привлекува но не толку е стабилизаторите, бидејќи дома имам изработено два стабилизатори.

Стабилизирани извори за напојување?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Најомилена област во електрониката ми е со микроконтролери и светлечки ефекти, и само со диоди и пикови работам по дома, друго што ме привлекува но не толку е стабилизаторите, бидејќи дома имам изработено два стабилизатори.

Стабилизирани извори за напојување?

најверојатно на тоа мисли...јас дома цел куп стабилизатори ги имам направено :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Да, да за тие мислм, имам еден стабилизатор којшто стабилизира од 0 до 30 волти, другиот ми е од 5 и од 14 волти и во изработка е стабилизатор којшто ќе стабилизира од 0 до 50 волти.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
колку А ке биде тој новиот стабилизатор?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
од 0 до 5 ампери, па тој е тој што го има на форумот. Моментално работам на плочката, сеа трафото малку ќе биде изгор, ама вреди за тој стабилизатор.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
И да знаеш дека вреди 8).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Се живо и диво сакам ама слабо ја разбирам електрониката  :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
најомилена област од електрониката ми е аудио техниката се околу засилувачите, напојувања и такви некои интересни склопови  ;)
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми