Author Topic: Докажувања помеѓу членовите, Како правилно се прават звучни кутии  (Read 3926 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Нема двајца будали на Форумов да направат моја и твоја пресметана кутија.
Не треба двајца будали, треба еден будала и еден паметен!  :D :D :D
А сега сериозно:
Трето- не почетниците,ами Маки -почетникот да направи зв.кутии! Јас имам моментално два пара кај мене,а направени се не по ТС параметри ,ами по книгата што стално ти ја сугерирам да ја прочиташ!
Јас и ти да се огледаме.
Е баш си запнал да изгубиш! :D :D :D   Добро,прифаќам, ќе донесам еден пар мои звучни кутии, у ствари не се баш мои,али комплетно се работени по мој прорачун. Доволен ми е само тој еден пар.  ;)

Споено мислење: [time]31 Мај 2011, 17:52:30[/time]
За вакви работи нема гласање, секој ќе си го фали својот туториал, нема поента.

Но може заеднички да напишете еден туториал, со формули и практични освети, сигурен сум дека ќе биде побогат со теорија и пракса одколку двата одделно ;).
??? Не ни мислев да гласам за мојот туторијал. ???

Нема потреба заедно да напишеме туторијал, мојот туторијал е совршен.  ;)  

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не треба двајца будали, треба еден будала и еден паметен!  Cheesy Cheesy Cheesy

Прашање за награда: кој е будалиот?? 8)

Нема потреба заедно да напишеме туторијал, мојот туторијал е совршен.  Шмекерко  

Попрво би рекол дека е самобендисан, ама твој проблем! :D


Споено мислење: [time]31 Мај 2011, 19:36:46[/time]
Батка,Маки,мојот напис го прочитале веке таму.Останува само твојот!.
Добро, али ипак напиши дека треба да споредат со твојот туторијал!
Него,кој е тој балкански форум? Пиши линк.
Немој да ми кажеш дека си го постирал својот туторијал на македонски и кирилица,па све те разбрале? Па ни Србиве не разбираат македонски, колку што знам?! Ако си го постирал својот туторијал на Српски, онда и јас треба да го преведам да биде фер споредбата!
А можда и не треба,употребувам многу србизми  :D :D :D

Стварно,на македонски ти е туторијалот таму?

Споено мислење: [time]31 Мај 2011, 17:08:12[/time]
Само ,за мојов напис да знаеш - тоа не е туторијал за ПРОРАЧУН на кутии - кај мене нема многу формули и параметри.Поентата на мојот натпис е поинаква од твојот! Тоа не ти е јасно се уште!
Кој рече мора да биде за прорачун на кутии?
Ваљда поентата е да се напише туторијал за почетници да може да направат добра звучна кутија. Ти напиша што напиша, тоа ти е . И јас напишав што напишав,а напишав и какко да се направи кутија без прорачун.
Корисниците нека одлучат чиј туторијал е покорисен. Модератори,може едно гласање да организирате?  ;)  Стварно,тоа би било интересно!

Абе ,заради тебе и на шпански ке го преведеме! :D А,да знаеш дека на Форумите беше на српски,без србизми! :D :D И од кај ти е идеата дека Србите не знаат Македонски?? Знаат и разбираат подобро ,отколку ти српски! Впрочем, во Хрватска зборуваат хрватски, во Босна босански,ама сите прекрасно се разбираме.Ама ти си веројатно надвор од тоа поле ;D

Споено мислење: [time]31 Мај 2011, 19:38:25[/time]
Им се извинувам на другите Форумџии за препискава и ветувам ова е последно,човеков е далеку од нивото на Форумов,според мене...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема потреба заедно да напишеме туторијал, мојот туторијал е совршен.  ;)  

Ммммм... само една работа ќе искоментирам... ништо не е совршено, и никогаш не може да биде... не може несовршено суштество да направи совршенство, тоа е бесмислено, исто како компјутер сам да напише kernel кој е подобар од тој што моментално го има... нема логика.

Поради тоа, оваа констатација уште во самиот старт ти „паѓа во вода“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Нема потреба заедно да напишеме туторијал, мојот туторијал е совршен.  ;)  

Ммммм... само една работа ќе искоментирам... ништо не е совршено, и никогаш не може да биде... не може несовршено суштество да направи совршенство, тоа е бесмислено, исто како компјутер сам да напише kernel кој е подобар од тој што моментално го има... нема логика.

Поради тоа, оваа констатација уште во самиот старт ти „паѓа во вода“.
Ваљда на сите им е јасно дека се зезав за она „совршено“?!
Туторијалот не ми е совршен, далеку од тоа,али на само 3 страни има бајаги добри работи.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
*Фали ме усто - ке те раскинам!* ( Народна изрека)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Абе ,заради тебе и на шпански ке го преведеме! :D А,да знаеш дека на Форумите беше на српски,без србизми! :D :D И од кај ти е идеата дека Србите не знаат Македонски?? Знаат и разбираат подобро ,отколку ти српски! Впрочем, во Хрватска зборуваат хрватски, во Босна босански,ама сите прекрасно се разбираме.Ама ти си веројатно надвор од тоа поле ;D
Е сеа вака:
Прво, ако треба,ево званично замолувам да ме удостоиш со одговор Кој е тој форум?
Ваљда имам право да знам на кој форум ќе постираш мои работи.

Второ, замолувам да не го постираш на тој форум мојот туторијал на македонски (со се србизмите ;D), сакам прво јас сам да го преведам на српски па тек онда да го постираш. Можда сум надвор од тоа поле,али имам право на фер старт.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Последен цитат за тебе:
Им се извинувам на другите Форумџии за препискава и ветувам ова е последно,човеков е далеку од нивото на Форумов,според мене...
Понатаму навистина се откажувам од секаков коментар!!!!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ваљда на сите им е јасно дека се зезав за она „совршено“?!

Не, јас го сватив сериозно, затоа обично сите пишуваме на крајот „хахахахаха ;D“, или „(joke)“ за да не не сватат сериозно останатите членови, бидејќи не се знаеме сите со сите, па не можеме да оцениме секогаш дали некој се сеза или е сериозен.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ваљда на сите им е јасно дека се зезав за она „совршено“?!

Не, јас го сватив сериозно, затоа обично сите пишуваме на крајот „хахахахаха ;D“, или „(joke)“ за да не не сватат сериозно останатите членови, бидејќи не се знаеме сите со сите, па не можеме да оцениме секогаш дали некој се сеза или е сериозен.
Па ставив на крај  ;), требаше на сите да им биде јасно дека е зезање?! Ајде нема веќе,од сега натаму ќе бидам сериозен.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ајде нема веќе,од сега натаму ќе бидам сериозен.

Од порано:
Се извинувам за оф топикот,ветувам нема да се повтори веќе.

Не знам кој прв почнува и кој се учествува ама ти даде чесен збор па и треба да си го почитуваш. Сите други пазете со оффтопиците во овој дел од форумот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Последен цитат за тебе:
Им се извинувам на другите Форумџии за препискава и ветувам ова е последно,човеков е далеку од нивото на Форумов,според мене...
Понатаму навистина се откажувам од секаков коментар!!!!!!
??? Ај можда имаш право да ми се лутиш за нешто претходно што сум дробел, али стварно не знам што сум ти згрешил со последново:
Прво, ако треба,ево званично замолувам да ме удостоиш со одговор Кој е тој форум?
Ваљда имам право да знам на кој форум ќе постираш мои работи.

Второ, замолувам да не го постираш на тој форум мојот туторијал на македонски (со се србизмите ;D), сакам прво јас сам да го преведам на српски па тек онда да го постираш. Можда сум надвор од тоа поле,али имам право на фер старт.
Само културно прашав кој е тој балкански форум, ништо друго?  ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Добро ОК, за друг пат кој и да е од вас, ако сака да се докажува со некој друг тоа нека го направи преку лични пораки или на четот. Ако ептен сака да докаже нешто и пред другите членови нека отвори тема во општо и тамо нека пише. Тука немојте. Кога ке дојде некој нов на форумот треба да види среден и богат со информации форум а не препукување и карање кои би го одвлекле од форумот. До сега имам добиено неколку забелешки од сериозни луге кои се истакнати во својата професија (електрониката) и ми рекле, форумот е добар но сепак не сакам да учествувам поради тоа што има препукување, карање и сл. Има луѓе што сакаат мирни дискусии и разменување на мислења.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ајде нема веќе,од сега натаму ќе бидам сериозен.

Од порано:
Се извинувам за оф топикот,ветувам нема да се повтори веќе.

Не знам кој прв почнува и кој се учествува ама ти даде чесен збор па и треба да си го почитуваш. Сите други пазете со оффтопиците во овој дел од форумот
Јас само одговорив на предлогот на GigaWatt да напишам туторијал заедно со Batka, реков дека мојот е доволно добар и ваков каков е, а тоа што некои буквално го сфатиле она „совршен“ (со  ;) на крај) реков нема веќе ни да покушавам да се зезам и од сега натаму ќе бидам сериозен, ваљда ова не го рачунаш како оф топик?  ??? Ај за даље ептен ќе пазам што пишувам....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро ОК, за друг пат кој и да е од вас, ако сака да се докажува со некој друг тоа нека го направи преку лични пораки или на четот. Ако ептен сака да докаже нешто и пред другите членови нека отвори тема во општо и тамо нека пише. Тука немојте. Кога ке дојде некој нов на форумот треба да види среден и богат со информации форум а не препукување и карање кои би го одвлекле од форумот. До сега имам добиено неколку забелешки од сериозни луге кои се истакнати во својата професија (електрониката) и ми рекле, форумот е добар но сепак не сакам да учествувам поради тоа што има препукување, карање и сл. Има луѓе што сакаат мирни дискусии и разменување на мислења.

Точно, чив туториал е подобар, чив не е, тоа може да си го дискутирате на chat или преку PM да си се „препуцавате“, форумов не е место за тоа. Секој туториал или книга си има свои мани и предности, нитуеден не е совршен. Затоа и спомнав, конструктивна дискусија фали, а не „мојот е подобар“, „твојот е подобар“, или „ова не е точно во твојот“, „она е точно во мојот“... ве молам, така се караат деца, не возрасни луѓе. Maki си го презентираше својот туториал, batka неговиот, чив е подобар, тоа нека оценат членовите, а не вие двајца. Ова не е ни место за такви оценки. Како што многу пати имам кажано, звукот е индивидуално искуство за секој, не постојат двајца на планетава кои на ист начин го перцепираат истиот звук (емоцинално, а на крајот на краиштата, емоцијата е таа кој е важна, сепак, станува збор за ужување, а не за равенки и формули, многу пати имам кажано, ако на некој му се допаѓа како звучи звучник залепен за ѕид, бујрум, кој сум јас да му кажувам дали е „според стандарди“ исправно тоа или не). Од овие причини, сите дискусии на оваа тема паѓаат во вода, на крајот на краиштата, секој туториал е само почетна точка, ако не му излезе на некој звучникот „како што треба“ или „не дава звук како што конструкторот (тој што го прави) го замислил“, секогаш може да почне повторно со градба, никој не му забранува, електрониката (па и многу други егзактни науки) е наука која дозволува trial and error рутина. Значи, пробај, ако не успееш, пробај пак, и пак, и пак, се додека не успееш. Да, тоа значи многу фрлени пари, но и стекнато знаење, не се учи ако не згрешиш, од грешки се учи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Добро ОК, за друг пат кој и да е од вас, ако сака да се докажува со некој друг тоа нека го направи преку лични пораки или на четот. Ако ептен сака да докаже нешто и пред другите членови нека отвори тема во општо и тамо нека пише. Тука немојте.
Добро,ево му пишувам директно лична порака на Batka да дознам кој е тој форум, нема тука никакво докажување.

Споено мислење: 01.06.2011, Wednesday, 17:22:41
Затоа и спомнав, конструктивна дискусија фали, а не „мојот е подобар“, „твојот е подобар“, или „ова не е точно во твојот“,
Па баш е конструктивна дискусија да се укаже што не е точно у нечиј туторијал?!