Author Topic: Кои плочки ги сакате повеќе?  (Read 1399 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Кои плочки ги сакате повеќе?
« Opened on 30.05.2011, Monday, 22:38:24 »
Ајде да видиме кои плочки се по популарни ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
иако перфорираните почесто ги користам, повеќе ги сакам стандардните, пошто можам да си дизајнирам онака како што мене ми одговара повеќе и плус поефтино ми е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Јас скоро секогаш ги користам стандардните ппк плочки :), мада понекогаш ги користам и универзалните плочки ;).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Добро,овие стандардниве каде каде имаат поголеми предности,само што некако по брзо е да се направи на универзална...Ама зависи и од шемата,нема ти шема за матична од компјутер да ја правиш на универзална,ќе ти излезе колку цел регал ;D.Пример за некои помали проекти,еве саатот со 628А тој подобро и по брзо е да го направиш на универзална одколку да го правиш на стандардна плочка,ќе се тормозиш,пеглај,па во вода,љупи,па киселини,бушење ехеее...за тоа време ќе склопиш 10 такви саати ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
правењето на плоча мене ми зафаќа од 5минути па нагоре, 5 минути за помали плочи
споро оди бушењето само :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Кои плочки ги сакате повеќе?
« Reply #5 on 30.05.2011, Monday, 23:08:33 (Edited 30.05.2011, Monday, 23:10:43) »
едно е да правиш плочка(ППК) во киселини,води итн.Но кога ќе ја направиш види дали трудот ти се исплател.Ја кога ги правам,одозгора прскам ПРФ спреј и ги финиширам за нокаут изглед.Едно е тоа,а друго е кога ќе ти ја видат и да те пофалат,сега забележав на натпревариве дека пола од натпреварувачите користат перфорирани плочки.Ги мрзи да пеглаат(осветлуваат итн.),да се мократ и потат,па послем плачат пред комисија.Тоа ти е,но кога ќе направиш плочка во кој си вложил голем труд,пот,плочки,вода,киселина и струја(за пегла,за топла вода) ќе видиш дали ќе плачеш,ќе плачат по тебе. ;D ;D
ЕДИТ: Имаме многу мрзлива младина

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Јас на перфорирани правам само некои мали склопчиња, а поголемиот број ги правам на стандардна печатена плочка, и баш ми е интересно кога ги правам, сакам кога можам прегледно да ги гледам кој вод кај оди.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Перфорираните плочки се закон, откако ги открив се правам на нив ;) ;D 8).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Јас гласав за перфорирани плочки, највеќе ради бушењето, а ми се дешава и некој склоп откога ќе го направам, ако не ми го собира во кутијата отпосле да ги прелемам некои елементи на друго место и да ја скратам плочката од таа страна  :) :)

Инаку, мислам дека повеќе време ми одзема да го направам склопот на перфорирана.

Во контекст на муабетов, дај кажете која техника ја користите при поврзување на водовите?
Јас земам лицна од жица, и од крај до крај кај што сакам да ми биде водот ја лемам на секоја точка, ама многу калај ми оди така.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс како водови користам жици од UTP кабел,а ако треба низ тој вод да протекува голема струја едноставно му шлапам 3 кила калај и готово завршена работа ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
одкако малечко ми го покажа патот кон перфорирани плочки ептен ги засакав, ем помала плочка може да испадне ем можеш деловите како сакаш да ги редиш...само проблем ми е малце што се поскапички плочките...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Jaс како водови користам жици од UTP кабел,а ако треба низ тој вод да протекува голема струја едноставно му шлапам 3 кила калај и готово завршена работа ;D
А во секоја точка по водот ја лемиш жицата???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Кои плочки ги сакате повеќе?
« Reply #12 on 31.05.2011, Tuesday, 09:48:12 (Edited 31.05.2011, Tuesday, 09:49:58) »
Таман работа, така се троши еден тон калај, ја лемиш на крајните точки и само ако е подолга жицата ќе ја залемиш на една-две точки при средината или ако ја виткаш под агол ќе ја залемиш на превиткувањето, односно каде веќе ќе видиш дека е потребно, за да се фиксира и да не мрда.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio