Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 29369 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #150 on 25.03.2012, Sunday, 22:24:23 (Edited 25.03.2012, Sunday, 22:25:59) »
енергија = трошкови на монтажа + трошкови за конверзија + одржување  и режиски трошкови + загуби на енергијата

енергенсот не го ставам во сметката,тоа министерот за економија ке го каже 8)

Е добро, ајде еве кажи ми како ќе наплаќаат сончева енергија? И врз база на што ќе ми наплаќаат? Не е нивна да ја продаваат, ако така се продаваше сончева енегрија, треба да им наплаќаат на луѓето и за сончевата енергија што ја користат кога се сончаат на плажа, нема логика. Плус, можеби ќе користам некој друг алтернативен извор на енегрија, не мора да е сонцето. Ги има еден куп. И што, за секој од нив ќе прават посебен ценовник? Па дури и да направат нешто такво, нема да пријавам дека имам микроегенратор на електрична енегрија. И како ќе ми наплати некој ако не знае дека имам дома нешто такво? „Трај си, прај си“ и готово ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па како ке наплаќаат 50% парно што не го користиш? Така ке наплаќаат и сончева енергија - по број на сончеви денови годишно! ;D ;D Лесно е тоа,не им текнало само! 8)  Плаќам и МРТВ, а не ги гледам воопшто!! >:( И сега!?? На кого да му се жалам? :-\ Гига,веке ни да умреш не е бесплатно.Ако заплачеш и солзите ке ти ги бројат,уште малку.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
како тргнале и водата и воздухот ке ги наплаќаат... нема крај нивната глупост
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дури и да сакаат да направат такво нешто, ќе падне на уставен, не може да наплаќаш за нешто што не е твое, ниту они го направиле, ниту некој друг на планетава го има направено. Не може да се наплаќа нешто што сите бесплатно го користиме секојдневно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам пријател што живее во едно велешко маало кое го викаат Потокот.Му тече вода пред куќа!! Поток.Ако се направи мала каптажа и се стави најпросто - динамо со пренос и турбина ке дава струја сигурно! Тој *склепа* нешто,ама му дошле инспекција и мораше да ја извади - тоа било * општонародно = државно!* Не можело така! Отиде иновацијата...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам пријател што живее во едно велешко маало кое го викаат Потокот.Му тече вода пред куќа!! Поток.Ако се направи мала каптажа и се стави најпросто - динамо со пренос и турбина ке дава струја сигурно! Тој *склепа* нешто,ама му дошле инспекција и мораше да ја извади - тоа било * општонародно = државно!* Не можело така! Отиде иновацијата...

Е да, за тоа може да му наплатат. Зошто? На државно земјиште е потокот, затоа. Ако поминуваше низ неговата куќа, не може ништо да му направат, особено ако земјиштето е негово и не го попречува нормалниот проток на потокот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дури и да сакаат да направат такво нешто, ќе падне на уставен, не може да наплаќаш за нешто што не е твое, ниту они го направиле, ниту некој друг на планетава го има направено. Не може да се наплаќа нешто што сите бесплатно го користиме секојдневно.

Се што не е твое = државно! Државата си наплаќа! А Уставниот ,не знам,наскоро и нивните одлуки ке бидат ревидирани,лустрирани.нема да се почитуваат.За струја плаќаме ли 33,33% за * инсталирана моќност* - глупост невидена!!! Кај го има тоа?

ПС Ниедна енергија не е бесплатна,ако Владата гледа ќар во тоа!!
ППС Потокот му минува низ дворот,а колку што знам по 1 ЕУ си го откупи. :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ППС Потокот му минува низ дворот,а колку што знам по 1 ЕУ си го откупи. :(

Е тогаш смее да си постави генератор ако може да докаже дека не го попречува нормалниот тек на потокот. Тоа што не се бунел на суд, тоа е друга работа. А и не морал да кажува дека има генератор во дворот, можел да си тера работа „трај си, прај си“ и никој да не дознае. Така нема да имал проблеми со инспекцијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Луѓе АЛО кај заминавте со темава ?

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Луѓе АЛО кај заминавте со темава ?

Во право е Devil, доста беа off-topic-и, еве прекинувам.


It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
може да се преместат постовите во друга тема, сметам дека е од интерес.

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #161 on 01.04.2012, Sunday, 17:20:57 (Edited 01.04.2012, Sunday, 23:14:26) »
Code: [Select]
http://www.ebay.de/itm/Honda-CM-400-T-Bastlerfahrzeug-33-200-km-/280852131454?pt=Motorr%C3%A4der&hash=item4164176e7e
Ова е мојата ќелија за моторчето, да ја кондиционирам ќе ја ставам во мерцедес 220ц па ќе пишам што и како само може да додадам уште 2 неутрални плочи ако грее за  да добијам -ннннн+ннннн+ па ќе пишам.

hho for motocycle

Offline Danco

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #162 on 07.04.2012, Saturday, 21:03:28 (Edited 07.04.2012, Saturday, 21:09:15) »
Молам кој има шема на PWM за ХХО генератор до 50 А (може и линк) која се конектира со ОБ2 конекторот (во круг како што има мерцедес), со цел да се поедностави работата на уредот отколку цело време на потенциометарот да намалуваме и зголемуваме А.

Споено мислење: 07.04.2012, Saturday, 21:09:15
Колку чинат вообичаено транспортните трошоци кои се плаќаат ако се порача преку интернет и како се плаќа. Покрај тоа доколку некој знае нека каже дали се плаќа царина на делови за ххо систем (ќелија, бублер, резервар, PWM и др. елементи.
Ви благодарам за помошта, неукоста се учи.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #163 on 07.04.2012, Saturday, 21:14:06 »
Молам кој има шема на PWM за ХХО генератор до 50 А (може и линк) која се конектира со ОБ2 конекторот (во круг како што има мерцедес), со цел да се поедностави работата на уредот отколку цело време на потенциометарот да намалуваме и зголемуваме А.

Споено мислење: [time]07 Април 2012, 21:09:15[/time]
Колку чинат вообичаено транспортните трошоци кои се плаќаат ако се порача преку интернет и како се плаќа. Покрај тоа доколку некој знае нека каже дали се плаќа царина на делови за ххо систем (ќелија, бублер, резервар, PWM и др. елементи.
Ви благодарам за помошта, неукоста се учи.

не верувам дека ќе најдеш таков систем за на мерцедес кој би го конектирал со OBD приклучокот и така да се контролира, можеби би нашол на интернет да се продава ама не очекувај дека ќе е ефтино

околу тоа второто, трошоците за транспорт зависат од тоа од каде се праќа уредот и по каква пошта, ако е од кина преку China Post ќе те кошта до 10-15$ (ако го порачуваш дел по дел, а не цел систем, зависи од тежината). Ако го праќаат преку брза пошта од каде и да било низ светов под 70-80$ нема да те фати. Царина се плаќа за се што е поскапо од 45E по проценка на царината, ако уредот си го купил 30$ ама ти го проценат тука дека кошта 100$ ти ќе си платиш царина :), исто се плаќа доколку пакетот е потежок од 1кг (ова е ненапишано правило, пошто најчесто се потешко од 1кг на царина се трга на страна и се проверува :))
се плаќа со paypal (најчесто) a ако е поозбилна фирма можеби дозволуваат и со картичка да се плати

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Danco

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
До Адм.
Мислам дека ВОЛО чипот се уклучува на конекторот со кој се поврзува компјутер.
Јас видов една шема на интернет за PWM но за жал не ја копирав. Сега ја барам но попусто ја барам.
За ппт. услугите и давачките ако нешто порачам од странство благодарам за одговорот, никогаш сум немал таква потреба, па прашувам за сега да не дувам на јогурт пред поштата.