Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 29372 times)

Offline Danco

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #135 on 24.03.2012, Saturday, 23:49:57 (Edited 24.03.2012, Saturday, 23:55:17) »
Не се сложувам со ова мисла. Според мене, се е тоа една огромна машинерија која сите само гледаат да не се расипа и да не престане да функционира. Зошто? Кој знае, чување на социјален ред и мир, лесна контрола на економијата преку цената на нафтата, држење на воената индустрија на готовс, исто и на градежната индустрија. Не се знае, најверојатно се сите овие причини искомбинирани (и уште некои други, се разбира).

Овој коментар не се однесува само за колите на вода, кои како опција мислам дека воопшто не ни треба да се разгледуваат. Има многу други извори на енергија кои се бесплатни, така да, некако не гледам поента да го загрозуваш овој ресурс од кој сите живееме. Повеќе општо мислев, намерно не се прават некои работи и не се измислуваат нови технологии.

и многу други коментари слични на овој.
Сакам да кажам дека треба да го развиваме П/М а не да коментираме на ова место за вакви теми (на друго место да, но овде мислам дека нетреба.

Споено мислење: 24.03.2012, Saturday, 23:55:17
Благодарам за помошта за кодираљето, не го знаев тоа иако кога ја copi/paste на делот од текстот ставив B,I,U . но се се учи.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #136 on 25.03.2012, Sunday, 00:03:56 (Edited 25.03.2012, Sunday, 00:06:51) »
Многу навредливо од вас форумци. Кога коментирате предходно дознајте повеќе. Еве го линкот до “ВОЛО“
Code: [Select]
http://www.trgomar.hr/index.php/katalog/volo_fs2_hho_mikrokontroler/на оваа веб страница има  многу што да научите, а не да се исмејувате.
П/М ? не знаете што значи а знаете што значи pwm (П/М =пулсен модулатор или пулсен микропроцесор)

Јас не гледам во постовите погоре нигде навреда, незнам можеби грешам, наведи ми ја те молам навредата за да ја средиме

ова ти што го наведе „VOLO“ тоа ти е демек контрола за HHO ќелија, јас многу многу не им обрнувам внимание на некој вакви страни каде што се продаваат уреди кој гарантираат некакви чуда дека ќе се постигнат со тоа ако го купам од кај нив и вградам, а цената им е енормно висока, кога истото тоа јас сам да го направам би ме коштало 100-200 денари (аналогна PWM регулација со контрола на фреквенција) и плус јас кога би го правел би го направил со некој микроконтролер со некој специјални функции :), не само да произведува PWM сигнал и да го контролира, него да мери проток на гас (колку се создава во моментот) ќе набавам некој сензори за мерење на гасот и ќе ги поставам на влез/излез од моторот за да видам што се случува ... и ред други функци со што би имал тотална контрола
но ова ќе го направам кога ќе се осигурам дека стварно би постигнал резултат и кога ќе знам дека со тоа што го правам ќе имам поголема заштеда па се тоа модифицирање би ми се исплатило
PWM значи Pulse Wide Modulation или по наше импулсно широчинска модулација, пулсен модулатор искрено првпат слушан :)


околу едитирањето со додавање на B U I на текстот, селектирај го тој дел што сакаш да го потенцираш и кликни на тие икончињата во текстот ќе ти додаде едни тагови [b ] [/b ] [u ] [/u ] [i ] [/i ]
овие тагови значат дека тој дел ќе биде назначен со нешто (зависи што имаш избрано)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка Данчо и тебе да ти одговорам- прво,ова е Форум! Ако има нешто повеке демократско од ова ......!?!?! Не знам што те погодува,ама ние дискутираме.Нема тука политика,туку само идеи.Јас го изнесувам своето- Гига Ват ,на пример- своето!Не можам и не смеам да му се лутам ако не се сложува во се со мене!  Не му бранам никому да развива П/М или да бара бесплатна енергија.Јас коментирам работи поврзани економски со П/М ,мотори на водород и слично.Ако некој мисли дека не треба да даваме негативни или барем резервирани коментари,туку само да фалиме (или критикуваме )некого,тогаш дошол на погрешно место.Јас секогаш се борам против заблуди.Велиш- * Има многу други извори на енергија кои се бесплатни, така да, некако не гледам поента да го загрозуваш овој ресурс од кој сите живееме.* Јас пак сметам дека изворите на енергија во светот секнуваат,Велат дека 21-век ке помине во војни кои ке се водат за вода.Големите конгломерати ке најдат начин да ја собираат водата од атмосферата и да ти ја продаваат. Пред неколку децении се чудевме кога ке речеше некој - во Америка водата се купува во флаши!! Како може тоа,велевме??? Па вода има толку многу,од Вардар вода пиевме.А,сега,каде сме ? Кожувчанка,Добра вода,Пелистерка.... Македонија нема многу ресурси,не сме богати колку што мислиме. А слободната,алтернативната,фри-енергијата воопшто не е бесплатна- три месеци возев и експериментирав со HHO ќелија ( која нити е бесплатна,нити ефикасна,нити нешто штеди!) и слободно можам да речам дека сеуште тоа е само една замисла која може да се разгледува,да се унапредува,ама не аматерски и во самоградба ( најмалку!),туку се потребни посебни матераијали,конструкции и технологија,која очигледно е уште многу далеку и недостапна за нас.Тоа е дефинитивно моето мислење за темава, а кој сака може и понатаму да развива што сака.

Offline Danco

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Еве за кој дел од текстот сметам дека е навреда: Него како бе не знаеш, воло има микроконтролер а тоа е неговиот мозок  Воло е "моторот" на запрежното возило, кај некои запрежни возила се користат коњо (мотор).
 До Батка делот кој го цитираш не е мој, но јас во одговорот погрешно ги вметнав едитациите на текстот (болт и италик), за што добив корекција од дех..
Со последната ваша констатација се сложувам дека треба да се критикува нешто што го заслужило тоа а не да се избегнуваат таквите дејствија. После овие констатации дека сеуште има голема резерва за успешноста на ххо ќелијата во автопримената останува да чекаме и да употребуваме готов докажан комплет за ххо гас.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа повеке е шала,отколку навреда. Некој така ја срочил.Добро,не е битно дали ти или друг рекол,коментирам општо.Сепак ,не мислам дека некој некого навредил тука. На Форум нема *љутиш*!! Пишувај слободно ,мислење е мислење. Јас секогаш го пишувам своето мислење и поглед на работите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
и многу други коментари слични на овој.
Сакам да кажам дека треба да го развиваме П/М а не да коментираме на ова место за вакви теми (на друго место да, но овде мислам дека нетреба.

Се сложувам со ова мислење, но мое лично мислење е дека со HHO ќелииве нема никаде подалеку од теорија и зборување на празно да се стигне. Ова дефинитивно не е иднината (барем според мене, секој си има право на свое мислење) и затоа неколку пати посочив на линкот за алтернативни (бесплатни) извори на енергија во моите претходни post-ови. Ако не повеќе, барем фатете да ја читате книгата и ќе ви стане јасно за што зборувам.

но ова ќе го направам кога ќе се осигурам дека стварно би постигнал резултат и кога ќе знам дека со тоа што го правам ќе имам поголема заштеда па се тоа модифицирање би ми се исплатило

Значи повторно се сложувам, целата оваа работа околу HHO ќелиите е сосема неаргументирана и освен коментари на оваа тематика, друг доказ немаме (или евентуално по некој коментар кој ја потврдува заштедата, но физички докази, никаде нема).

После овие констатации дека сеуште има голема резерва за успешноста на ххо ќелијата во автопримената останува да чекаме и да употребуваме готов докажан комплет за ххо гас.

Точно, но со аргументирање, а не само со коментари од типот на „јас возев на HHO месец дена, ми заштеди 3 литра гориво“, или нешто слично, како што до сега имавме. Ако сакате да аргументирате, аргуметирајте со адекватни мерни инструменти, а не со „рекла казала“ муабети. Никој нема да сака да импленетира ваков систем на „функционира, жими мајка“ муабет.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ,пак со Гига ке полемизирам: никој аматер(па ниту јас!) нема адекватни мерни инструменти за да направи релевантни мерења.Тој пак што има,можеби ова тема не го интересира! Така што ,тешко да добиеме некои адекватни мерни резултати.Друго,за производство на Н се користи енергија,која никој не ја спомнува и не и дава значење.Акумулаторот со тие ,условно речено 20А би бил 50% повеке оптоварен и би имал пократок рок на траење.Аргументи има,докази нема.Економска исплатливост?! Ке се израчуна и тоа.И на крај  -*алтернативни (бесплатни) извори на енергија *.И пак не се сложувам со тоа - алтернативна -да/бесплатна - не! Која е цената на една фото напонска келија- колку вложувања - колку е добивката - одржување,кварови....Сеуште е скапа таа енергија! Треба да се оди на поевтинување на почетното вложување во алтернативните извори .Да се најде,измисли или направи евтин (условно кажано!) процес за добивање алтернативна енергија.Едно време тоа беше нуклеарната енергија,па гледајте до каде не доведе.Сепак,останува да бараме решение,да се занесуваме ;D сите ние и веројатно некому ке му *светне* сијаличката!Само напред.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Овој уред ке функционира кога ке влече струја од 1А а да произведува доволно водород за да може после тоа да се модифицира софтверот во ECU (engine control unit) да се намали мапата за гориво и некој други преправки со сензорите.Ако уредот влече 20А ништо не сте направиле освен како што кажа батка ке се намари рокот на траење на акумулаторот,алтенаторот и самиот мотор ке биде оптеретен од старна на алтернаторт и ке троши повеке гориво и ке нема заштеда или ке биде некоја минимална која нема да ја приметиме

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Го прочита некој написот во новиот број на емитер ???
Викаат дека се е тотална лага!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да puknati , истото го пишав во делот кој се плаши да вози на вода нека оди пешки ....  Еве што сум напишал тамо:
ова струја од кај зема од акомулатор? Ако сум во право тогаш еве која е логиката: Акомулаторот го движи моторот. Моторот троши хидроген. За ослободување на водород по пат на електролиза треба да потрошиш многу повеќе водород него што ќе осободиш.

мало дообјаснување : морот го движи алтернаторот кој го полни акумулаторот. акумулаторот троши енергија за електролизата. хидрогенот го придвижува моторот, кој го движи алтернаторот, енергијата, на прв поглед кружи, но ефикасноста на моторите е далеку под 100% како и е фикасноста на електорлизата. Исто и алтернаторот нее 100% ефикасен, како ни акумулаторот што не ја апсорбира цела енергија која му се доставува. Дури и ови услови да се исполнети(да нема никаков губиток), системот ќе произведува енергија само за себе, доколку се одлее дел од таа енергија(за придвижување на автомобилот) системот ќе се движи додека акумулираната енергија во акумулаторот не се потроши, значи неколку минути.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве ,пак со Гига ке полемизирам: никој аматер(па ниту јас!) нема адекватни мерни инструменти за да направи релевантни мерења.Тој пак што има,можеби ова тема не го интересира! Така што ,тешко да добиеме некои адекватни мерни резултати.

Епа тоа ми е и на мене поентата. Не знам дали некој би се нафатил на ваков чекор. Има луѓе кои имаат (некаква, подобро од никаква) мерна опрема наменета за вакви работи, но никој од нив не се интересира за ова. Баталете што мерат и пишуваат Американците, дел од нив само сакаат да продадат некој нивни производ и не верувам на такви мерења.

И на крај  -*алтернативни (бесплатни) извори на енергија *.И пак не се сложувам со тоа - алтернативна -да/бесплатна - не!

Абе batka, како што спомнав, од равенката за вкупните трошоци на системот, не се смета цената на енергенсот, тоа автоматски значи дека енергијата е бесплатна ;). А за системот и имеплементацијата, тоа не полемизирам ;). Тоа е сосема друга тема ;).

Сеуште е скапа таа енергија!

Скапа е конверзијата, енергијата сама по себе е бесплатна ;). Тоа е ми е поентата, мислам дека не се разбираме што сакам да кажам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
енергијата е бесплатна, да ја фатиш таа енергија е скапо :) најпросто кажано
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
*Абе batka, како што спомнав, од равенката за вкупните трошоци на системот, не се смета цената на енергенсот, тоа автоматски значи дека енергијата е бесплатна . А за системот и имеплементацијата, тоа не полемизирам . Тоа е сосема друга тема .*

*Скапа е конверзијата, енергијата сама по себе е бесплатна *

Гига ,абе ако те чуе некој од Владава ,мисли му ја  :D Абе ,вие Скопјани ке плаќате парно 50% и ако не го користите,ако го исклучите!!!! * Ако во равенката за вкупните трошоци не се смета цената на енергенсот ,автоматски енергијата била бесплатна*.Во економијата не сум сретнал таква равенка  :D

И уште нешто:

енергија = трошкови на монтажа + трошкови за конверзија + одржување  и режиски трошкови + загуби на енергијата

енергенсот не го ставам во сметката,тоа министерот за економија ке го каже 8)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
вие Скопјани ке плаќате парно 50% и ако не го користите,ако го исклучите!!!!
Или топлификација ке плаќа кирија за користење и узурпирање на приватен станбен простор, поточно кирија бидејки цевките поминуваат во туѓо место. Секако ова само судски може (ако има правда) ако се чека од топлификација они може ке сакаат да направат тие што ке се исклучат од парно да плакаат 90% :D од сумата за претплата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,во ред ,само сакав да кажам дека ниедна,ниедна енергија не е бесплатна!  :D :D :D