Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 29349 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #120 on 24.03.2012, Saturday, 07:32:04 (Edited 24.03.2012, Saturday, 07:39:44) »
Во контекст на „муабетот“ на bicikle, еве линк од една книга, не знам кој од членовите ја имаше post-ирано претходно, но дефинитивно вреди да се разгледа ;).

Code: [Select]
http://www.free-energy-info.co.uk/PJKBook.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #121 on 24.03.2012, Saturday, 16:13:28 »
За OB2 конекторот ве прашувам бидеј ќи тамо се приклучувал микрочипот (воло).  Некаде на интерет видов шема за п/м со конекција на об2 конекторот во круг, но во моментов неможам да се сетам каде. Ако некој најде такава шема п/м + ОБ2 нека стави линк. Но искрено незнам за што служи тој ВОЛО микрочип, дали го заменува само маф/мап пресретнувачот на сигналот до екуто или го заменува п/м или двете или ниедно од тие гаџети. Такви конектори имаат мерцедесите (во круг).
Што се однесува до опцијата да се стави како стандардна сериска опрема ХХО ќелија, неверувам бидеј ќи 30% од горивото го исфрла автомобилот како несогорено, а тоа значи за 30% повеќе транспорт на истото од бушотината, +5% данок на промет, 60% акциза, 18%ддв, а ние сакаме да поефтинело горивото за ние да сме возеле повеќе км. Е нема, да не се чудите еден ден ако државата го поништи атестиранјето на плинските уреди и на ххо ген, па да мора да возите на нафта или бензин, секако повеќе пари да се потрошат за помалку км. Нели банките заработуваат најмногу во криза.
Форумци знаете дека овие бројки т.е средствата кои се влеваат на сите од онаа страна на бензиската пумпа не се исти ако цената на горивото е 25, 40 или 75 денари, а вие мора да возите т.е трошите гориво за да ги обавувате најобичните граѓански функции. Замислете Мерцедес да понуди на пазарот возило кое со 1 литар дестил.вода поминувате 100км, а што ќе прави моделот кој е иставен пред некоја година, а оној пред 10 години, нели резервните делови треба да се трошат, дури мислам дека фабриката е задолжена 10 години по престанокот на пуштање во продажба на моделот да има на залиха резервни делови.
Но мислам дека убаво си ја почнавме темава за п/м за ххо сува ќелија, па експерти, форумци кажете повеќе решенија. Еве едно како да се поврзе п/м да работи во согласнос со потребите на моторот т.е со туражата. Да не произведува константно ххо гас при лер и при полно оптеретување. До младиот господин 1984 повеќе да внимава на целосноста на текстот, ова испаѓа како дел од буквите да ги изел или промаршил во пишувањето.
Имајте убав викенд и размислувајте за подобри решенија.

Замислувам колега,замислувам,ама Мерцедес сеуште нема решение за мотор на бензин кој би бил профитабилен!! А за теоријата дека големите автомобилски корпорации намерно не прават мотори на вода - не стои!! Како дојде времето тие да можат преку ноќ би направиле бум и би се преориентирале на вода.Со тоа дефинитивно би паднале теориите за водење војни за нафта,арапските земји би биле осиромашени на задоволство на Западот,не би имало можна инвазија на земји како Иран...Сценарија има многу,ке има уште *изуми*,дури и како она цевка со намотки кои привлекуваат енергија со кристали.... * Светот го покренуваат будалите,кои купуваат се и сешто* - е мисла изречена од еден голем светски бизнисмен,името нема да го откријам .. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #122 on 24.03.2012, Saturday, 16:37:44 »
А за теоријата дека големите автомобилски корпорации намерно не прават мотори на вода - не стои!! Како дојде времето тие да можат преку ноќ би направиле бум и би се преориентирале на вода.Со тоа дефинитивно би паднале теориите за водење војни за нафта,арапските земји би биле осиромашени на задоволство на Западот,не би имало можна инвазија на земји како Иран...

Не се сложувам со ова мисла. Според мене, се е тоа една огромна машинерија која сите само гледаат да не се расипа и да не престане да функционира. Зошто? Кој знае, чување на социјален ред и мир, лесна контрола на економијата преку цената на нафтата, држење на воената индустрија на готовс, исто и на градежната индустрија. Не се знае, најверојатно се сите овие причини искомбинирани (и уште некои други, се разбира).

Овој коментар не се однесува само за колите на вода, кои како опција мислам дека воопшто не ни треба да се разгледуваат. Има многу други извори на енергија кои се бесплатни, така да, некако не гледам поента да го загрозуваш овој ресурс од кој сите живееме. Повеќе општо мислев, намерно не се прават некои работи и не се измислуваат нови технологии. Се разбира, за ова има повеќе причини, меѓу кои е и човековата глупавост, но дефинитивно не е само таа. Дури и таа е последица на еден систем за масовна контрола на народот чија цел не е интелектуално и духовно воздугнување (кон што, според сите „дефиниции“, треба да се стреми едно општество), туку баш напротив, затупување и оглупавување на народот кој живее во тој систем. Високите цени на образованието (кај нас можеби не, но дефинитивно на запад е скапо високото образование) и ниските цени на „електронските помагала“ (мобилни телефони, лаптопчиња, филмови, игри) само го поттикнуваат овој процес на заглупавување. Тоа е крајната цел на капитализмот, да се има маса на луѓе кои се лесни за контрола и кои (во принцип) ќе ја одржуваат нивната машинерија (на олигарсите, брокерите, Вол Стрит) во движење.

Но ова е веќе сосема друга тема на муабет. Да се навратам на мојот претходен post, симнете си ја книгата и почнете барем малку да ја читате, ни јас не ја прочитав цела (2000 и кусур страници е ;D и сега за сега немам време да ја читам цела), но дефинитивно сватив дека има цел свет на изуми кои користат (за дел од нив, барем сега за сега ::)) бесплатна енергија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #123 on 24.03.2012, Saturday, 18:11:38 »
Бесплатни извори на енергија не постојат! Тоа е голема заблуда.А за корпорациите : за нив е најважен профитот! Гледате како се генерира криза,вештачки!! Ако батките намирисаат пари,во состојба се и цела шума во Амазон да ја исечат !!! Немало да ја кутнат авто-индустријата??? Капа ке им кројат!!!  ;D ;D Само ако има добар профит,преку ноќ ќе ја уништат целата светска авто индустрија!! Верувале или не,размислете - ако некој пронајде некоја направа/мотор/технологија - прво САД ке направат се за да го * приберат*,а потоа се знае - тие ке бидат првите и ке го соберат кајмакот!! ;D А,дека има пронајдено нови типови мотори,нови технологии.... има.Но,времето не е дојдено бидејки кај капиталистите има правило: додека лимонот се цеди,ако треба и од корупката ке пушти  - кока кола! :D :D Цената на нафтата!?!?! Е,ами заборавивте дека Русија пушта сибирски гас за ЕУ.И дека Европа не сака енергетска доминација од САД.А воената индустрија - таа сигурно не спие.Нејзината улога се знае - таа е на страна на оние кои плаќаат. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #124 on 24.03.2012, Saturday, 18:25:24 »
Бесплатни извори на енергија не постојат! Тоа е голема заблуда.

Прост пример, сонцето. Енергијата е бесплатна, нејзиното конвертирање во (за нас) корисна енергија не е, но бесплатна е како енергија ;).

Ако батките намирисаат пари,во состојба се и цела шума во Амазон да ја исечат !!! Немало да ја кутнат авто-индустријата??? Капа ке им кројат!!!  ;D ;D Само ако има добар профит,преку ноќ ќе ја уништат целата светска авто индустрија!!

НО, како што рече, само ако има профит. Ако нема (како што и нема кај бесплатната енергија, во принцип има, но профитот е многу мал, затоа не се вложува во неа ;)), не се замараат ;). Имам чуено еднаш една изрека од еден ултра-капиталист "I'm not getting out of bed if there is no money in it.".
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #125 on 24.03.2012, Saturday, 18:41:44 (Edited 24.03.2012, Saturday, 18:51:05) »
А,бе Гига и сонцето не дава бесплатна енергија  :D :D :D Користењето на енергијата пред се изискува големи издатоци за колектори,акумулација,пренос итд.Не е ништо бесплатно.Еве земи пример: си правиме ракија дома,скоро без пари.Ама,ако влезеш во ЕУ  - следува забрана и ти удираат порез и на тоа! >:( Е,ако почнеме сите да си правиме бесплатни уреди за користење на бесплатна енергија ,ке најде начин државата како со данок или други давачки да направи профит на енергијата што ја користиш.Затоа велам - нема бесплатна енергија,никоја држава тоа нема да го дозволи ;D Дури и *малиот* профит од бесплатната енергија е голем профит ако се распредели на број на корисници.И друга финта - и малиот профит мора да расте,тоа е закон на капитализмот.Значи,има евтина,ама бесплатна енергија -не!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #126 on 24.03.2012, Saturday, 19:21:34 »
муабетов беше за ххо генератор, малце се оддалечивме... во право си Батка, добро е што не ни наплаќаат за сончање на тераса или за тоа што се топлиме, и воздух што дишиме, е сега за коелктори акумулатори инвертори конвертори и з анивно одджавање ќе дадеш многу повеќе пари него за таа енергија(најчесто струјата) да ја купиш, башка маката додека го инсталираш...
Не сум сигурен во која држава од бившите екс ју простори(мада муабетов е чаршиски) на реките си поставувале помали генераторчиња(од неколку киловати), тие што биле поблиску до реките и шпарале некој киловат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #127 on 24.03.2012, Saturday, 19:23:39 »
Користењето на енергијата пред се изискува големи издатоци за колектори,акумулација,пренос итд.

Како што пишав, енергијата е бесплатна и еколошка. Тоа не значи дека и нејзиното искористување и конверзија во (за нас) корисна енергија е бесплатно, како и транспортот.

Чисто како за пример, јагленот не е бесплатен, без разлика дали го користите за правење на скара или за турбини на термо-централа ;).

Поентата само ми беше дека енергијата сама по себе е бесплатна ;). Ништо друго освен тоа ;). Што повторно значи дека барем дел од цената е намалена (ако не повеќе, цената не енергенсот е тргната од равенката за вкупните трошоци ;)).

Ама,ако влезеш во ЕУ  - следува забрана и ти удираат порез и на тоа! >:( Е,ако почнеме сите да си правиме бесплатни уреди за користење на бесплатна енергија ,ке најде начин државата како со данок или други давачки да направи профит на енергијата што ја користиш.Затоа велам - нема бесплатна енергија,никоја држава тоа нема да го дозволи ;D Дури и *малиот* профит од бесплатната енергија е голем профит ако се распредели на број на корисници.И друга финта - и малиот профит мора да расте,тоа е закон на капитализмот.Значи,има евтина,ама бесплатна енергија -не!

За тоа дали ќе најде начин да ми го наплати тоа мене државата или не, тоа е друг муабет. Тоа е сосема трета работа. Ако има доволно луѓе кои микрогенерираат енергија на овој начин, сигурен сум дека ќе има отпор према вакви такси со објаснување „која е државата мене да ми наплатува за енергија која јас сам си ја користам и произведувам, ниту ја продавам, ниту правам било каков профит од неа, баш напротив, јас сум фрлил пари за да го направам овој систем“. Прашање е само дали ќе има критична маса на луѓе кои ќе користат вакви системи и дали ќе се организираат, само тоа, но ако се организираат (а тоа сигурно ќе се случи, тоа е својствено за секое човечко суштество, секоја поголема маса на луѓе со слични или исти интереси, се организираат во здруженија, oрганизации, што и да е), прашање е само на време кога државата (или државите) ќе попуштат. Ќе мораат, со цел да се задржи социјалниот мир кој и онака е веќе многу разнишан (не само кај нас, низ целиот свет, со разни апсурдни давачки и такси кои луѓето мораат да ги плаќаат само за да може да живеат и да функционираат во систем кој и онака не им нуди никаква емоцинална, духовна и интелектуална сатисфакција, работат само колку да живеат и да преживеат и купуваат еден куп непотребни работи кои се повторно производ на тој систем... се повеќе луѓе го согледуваат овој проблем и се поголем број на луѓе се против овој систем и начинот на кој се управува: се поголемо богатење на богатите, осиромашување на обичните работници и секој кој не припаѓа на класата на богати на секое поле, физички, емоционално, интелектуално). Како што реков, прашање е само на време, дали во правилен момент и време ќе организираат луѓето. А со се поголемиот број на луѓе кои се незадоволни од овој систем, на крајот ќе остане многу мал број на луѓе кои ќе ги подржуваат одлуките на владите, корпорациите, министерствата, што и да е. И со цел да си ги задржат нивните позиции сите кои се на власт, ќе мора да се донесе некое решение кои ќе ги задоволува правата на народот. На оние кои се на власт им е јасно дека не може вечно да притискаат, кога-тогаш, ќе мораат да попуштат ако не сакаат да дојде до граѓанска непослушност или нешто слично.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Danco

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #128 on 24.03.2012, Saturday, 20:20:15 »
Уф, уште тоа ни треба да дојдат со војс.. и водата да ни ја земаат како кај нашите комшии нафтата.
НО никој не одговрои за ВОЛО микропроцесорот, од електроничари го претворивме форумов во политичари.
Ајде работете нешто не мислеете за другите, тие ќе си го најдат медот за нив. Туку читнете на нетов, по книги, во школо дајте некоја нова идеја да имаме малку ќар од она што ве учеле или што сте учеле. Ајде на работа, п/м и воло микрочип.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #129 on 24.03.2012, Saturday, 20:25:00 »
што ти е тоа п/м ?
и каков е тој ВОЛО микропроцесор ?
за што служат овие, што всушност пробуваш ти да направиш ?
обд како што ти кажав е конектор, на него се уклучува компјутер за читање и за вршење чип тјунинг, ама има големи можности со тоа да си ја расипеш колата, а верувај нов софтвер да ставаш нема да те фати евтино :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #130 on 24.03.2012, Saturday, 20:29:45 (Edited 24.03.2012, Saturday, 20:41:29) »
Мислам дека е за возило волво, инаку не сум знаел дека и волво прави микроконтролери :D А сега каков е тој микроконтролер во волвое широк поим, треба да видиш и да напишеш а тек потоа да очекуваш помош.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #131 on 24.03.2012, Saturday, 20:34:11 »
кое возило е тоа ВОЛО ?
првпат слушам за такво, знам за волво ама воло ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #132 on 24.03.2012, Saturday, 20:36:35 (Edited 24.03.2012, Saturday, 20:43:53) »
Да де волво :) грешка на членот и грешка со копи паст :D средено :)

Него како бе не знаеш, воло има микроконтролер а тоа е неговиот мозок :D Воло е "моторот" на запрежното возило, кај некои запрежни возила се користат коњо (мотор).
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Danco

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #133 on 24.03.2012, Saturday, 23:37:16 (Edited 24.03.2012, Saturday, 23:57:23) »
Многу навредливо од вас форумци. Кога коментирате предходно дознајте повеќе. Еве го линкот до “ВОЛО“
Code: [Select]
http://www.trgomar.hr/index.php/katalog/volo_fs2_hho_mikrokontroler/на оваа веб страница има  многу што да научите, а не да се исмејувате.
П/М ? не знаете што значи а знаете што значи pwm (П/М =пулсен модулатор или пулсен микропроцесор)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #134 on 24.03.2012, Saturday, 23:41:23 (Edited 24.03.2012, Saturday, 23:44:23) »
Многу навредливо од вас форумци. Кога коментирате предходно дознајте повеќе. Еве го линкот до “ВОЛО“ http://www.trgomar.hr/index.php/katalog/volo_fs2_hho_mikrokontroler/  на оваа веб страница има  многу што да научите, а не да се исмејувате.
П/М ? не знаете што значи а знаете што значи pwm (П/М =пулсен модулатор или пулсен микропроцесор)
не е навредливо некој ако не знае или ако сака да се шали, навредливо е некој што не оквалификувал.
Кодирај си го линкот во постот и почитувај ги правилата. Може не знаеш како се кодира па еве ти помош http://elektronika-mk.net/index.php?topic=92.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.