Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 29600 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #90 on 07.03.2012, Wednesday, 01:48:55 »
Имам еден колега во Велес,професор во УЗУС ,мести вакви келии од 150 ЕУ па до 500-600... зависи од капацитет.За постари возила поевтини се ,за понови,има разни модели( со електроника,микропроцесори,поголем капацитет..) се поскапи.Нема да му правам реклама,ама веке 1 година ја вози неговата кола така.Вели дека е задоволен! Е,сега може ме ака,ама во ред е,нека си работи ;D

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #91 on 07.03.2012, Wednesday, 09:05:52 »
Ајтов ;D
Разговарав  со него, заинтересиран сум и ја за системот, он не ни вградува мислам PWM контрола па вика 20 амперски осигурач нема изгорено никогаш.

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #92 on 07.03.2012, Wednesday, 16:38:57 »
имал повеќе потрошувачка зашто треба маф/мап/ефи сензорите да ги изманипулираш дека се е ОК зашто кога имаш почисти издувни гасови сензорите даваат команда да се вбризга повеќе гориво -оверчарџ... Значи треба електроника за да ги лажеш сензорите тоа е кај поновите, кај постарите возила кои немаат вакви сензори тераш и без електроники Голф1,3  југо ...

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #93 on 08.03.2012, Thursday, 14:48:18 »
А температурата на водата ??? при 15А то би загревало за 15 минути ...
Размислувај зелено !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #94 on 08.03.2012, Thursday, 14:53:28 »
водата нонстоп се движи од резервар до келијата (ако се работи за сува ќелија) така да постојано се меша со ладната вода која би седела во резерварот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline 2angel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #95 on 08.03.2012, Thursday, 15:19:35 »
Имам еден колега во Велес,професор во УЗУС ,мести вакви келии од 150 ЕУ па до 500-600... зависи од капацитет.За постари возила поевтини се ,за понови,има разни модели( со електроника,микропроцесори,поголем капацитет..) се поскапи.Нема да му правам реклама,ама веке 1 година ја вози неговата кола така.Вели дека е задоволен! Е,сега може ме ака,ама во ред е,нека си работи ;D

и јас се сложувам со тебе.
Ајтов. Мене ми беше професор. Човекот има многу знаење. неговата кола ја вози на вода.
и тоа дизел, Фиат типо 1.7Д.
За сигрно, повеќе од 30% нема заштеда, и тоа само на отворен пат.
За тргни застани, ништо, нема заштеда.
Доколку производството на HHO може да се складира, и да се употребува според потребите на возилото, би имало поголема заштеда.
повеќето сензори можат да се излажат или да имаат стандардна вредност со емулатори.
Ламда (онаа пред катализатор) сензорот може да се излаже со стандардна вредност, (тоа го прават и некои плински ситеми) на 0.45V .
Втората, после катализатор, како и катализаторот треба да се отстрани. за секоја кола треба испитување.
Најдобро според мене, да се исклучат сензорите (популарно Тјунинг) софтверски со флешување на компјутерот.
На тој начин контролата на ситемот зависи само од влезот, т.е. издувот не се контролира, а и нема потреба доколку 30% се користи водородно гориво.

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #96 on 08.03.2012, Thursday, 23:48:48 »
Електролитот се загрева до некој 60 степени највеке, инаку тоа е во зависност од неутралните плочи за келијата електроника немора да се употребува само со концетрацијата на електролитот ке видиш колкава струја влече, ама за сензорите е тука е потребна електроника јас искрено на скутерче си инсталирав-кинез и нема тука електроника, а некој вака подетално да опише како се тјунираат сензорите за воздух мап/маф ламда... зашто аутото ми е поново и има електроники

Offline dimko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #97 on 16.03.2012, Friday, 20:15:36 (Edited 16.03.2012, Friday, 20:23:44) »
Еве го склопен генераторот. Работи само треба да тестирам колку HHO произведува.





... и може ли на форумов да се стави видео ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Можеш да го закачиш видеото на YouTube и да ставиш линк, директно на форум не.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а што улога имаат гумите округли што ја затвораат внатрешната површина... ќе се звира гас, нема да се убаво натопени... подобро извади ги глај нешто друго.

Offline dimko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Гумите се всушност дихтунзи и тие го држат електролитот - наједноставно и најевтино решение, бидејќи ако штанцам дихтунзи со форма на плочките многу крева на цена. Генераторот е пробан и работи добро. Концентрацијата не електролитот е слаба - 7%. Ќе ја зголемем на 12-15% и ќе дава повеќе гас со иста струја.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #101 on 17.03.2012, Saturday, 04:36:15 »
аха, ја мислев сето е потопоено...

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #102 on 17.03.2012, Saturday, 11:25:28 »
треба 10-13А за литар во минута истиот го имам 10х10см се плочите. Плексиглас од каде зема. На влез и излез стави колена да не го виткаш цревото 100 се на битпазар

Offline dimko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #103 on 17.03.2012, Saturday, 18:55:02 »
Плексиглас имав едно парче од 6 mm, па го ставив дупло - иако мислам дека и шестката ќе издржи. Што користиш како електролит (кај мене моментално е 7% NaHO раствор) и во колкава концентрација ?

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
NaOH ама ќе купам KOH велат по форуми подобар бил. 10% NaOH експериментирав колу 20% ама влече многу без PWM а со 10% е ОК 8mm и 10mm имам земено од електронеон ама скап е 400 ден за 15x15cm ,  пластични плочки се поевтини и подобри за оваа намена. Јас користам 2мм дебел 304ss челик