Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 29591 times)

Offline dimko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Нешто замре темава - направи ли некој стабилен PWM или дајте совет од кај да се купи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #76 on 28.02.2012, Tuesday, 03:14:37 »
Плимонт сега работат на тоа, барем така чув, најмиле инженери да им направат некој добар PWM систем за ќелиите... не ме земајте за збор за информацијава, како што реков, така чув од „рекла казала“ муабет.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #77 on 02.03.2012, Friday, 18:17:21 (Edited 02.03.2012, Friday, 18:48:57) »
Новус веќе продаваат 300 евра кит. Инаку јас го користам на zero fossil fuel најди на јоутубе или
Code: [Select]
http://alt-nrg.org/CCPWM_v2.1h.htmlоди надоле на крај ја имас шемата инаку ги продава 250 $  ама ја дава и шемата. Мене бојан ми го правеше и тера.

Споено мислење: [time]02 Март 2012, 18:40:44[/time]
јас исто направив ќелија 30цм на 15цм за греење без дупки за да нема течење на струја. Инаку купив од гума терм гајтан гума 4мм и од кисела вода оној што продава црева.  2мм дебело црево поставив едно црево за влез друго за излез, кутија од акумулатор (18А) горниот дел го исеков со бонсек извадв што имаше и требаше да го користам како баблер за секоја ќелијау(конфигурација  +нннннн- ) значи 7 ќелии за да нема течење на струја 6 од акумулаторот и плс една амбалажа шишенцето од оние мултивитаминските за да имам 7 бублери со што нема губење на електрони. Поради големината на ќелијата требаше повече од 70А.  Бидна што бидна се изнамачив 3 недели додека најдам што ми треба. Инаку имам О прстени т.е. шајбни 115 внатрешен дијаметар надворешен 120мм дебелина 1,5 ги имам 16 би ги продал за 15ден. парче.
- Плексиглас има во електро неон скап е 150мм Х 150мм = 200ден. (подобро пластика бев во гума терм 900ден. кг е и тоа е скапо, најдов интер вез во ниската зграда спроти космофон зградата во мезанинот од скалите лево е таму е бајаги поевтино мада ми рекоа дека не е исти квалитет (чиката не се врти таму, во 13.00 веќе го нема иако работи до 15.00 така да порано да одите да не чекате како мене)

- Плочи има во меркур (мзт), БАДЕ јас од кај нив земав сечат со апкан после кисела вода кога се чири патот пред лук оил бензиската се врти во малото уличе кај мотбат (акумулатори), фуга (за печурки)... малце скапичок е тоа е членот mic имаше една фирма каде има евтин 316л челик

- ПИШЕТЕ ОД КАДЕ СЕ СНАБДУВАТЕ СО МАТЕРИЈАЛИ И ИСКУСТВО
јас за О прстени најдов еден што има погон и фер е чиката во железара има во близина кај него еден исто погон што сече на апкан денес беше затворен утре одам да видам цени што и како.

Споено мислење: 02.03.2012, Friday, 18:48:57
BTW правам  ќелија со дијаметар 9цм со 3 дупки 10mm асиметрично за да електроните подолго патуваат  :D  Направив една од 120цм -нннннн+ само со една дупка 13mm асиметрично со бублерот на некој 10 цм над ќелија што би дошло до притисок од 0.1 бар, ама нешто се гушеше па ќе ја преправам. Димко кој се твоите заклучоци зашто на интернет има и многу лажни работи

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #78 on 03.03.2012, Saturday, 21:25:24 »
ОД која до која фреквенција би требало да произведува PWM склопот за успешна работа, поточно на кои фреквенции би требало да се добива тој PWM сигнал, пр. од 1kHz до 10kHz
или пак од 100Hz до 100kHz ..
кој би можел да биде потребниот опсег на фреквенции ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dimko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #79 on 04.03.2012, Sunday, 21:51:23 (Edited 04.03.2012, Sunday, 21:58:25) »
Проектот е ставен на пауза, но не е запрен. Убавото време ме натера да посветам внимание на чамецот - стругање, фарбање ... се спремам за убавите денови на Велешко езеро (антистрес терапија :)). Денес набавив 7% NaHO  и ги истругав електродите како подготовка за кондиционирање. Утре здравје ќе го сколопам системот, па ќе ве известам. Најдов по отпадиве резервоари за вода од стари автомобили за да го ставам електролитот во нив, ама некако многу се нечисти од вода, антифриз што стоело во нив - со што да ги исчистам или дајте совет што да ставам за замена. Дали некој има предлог за кондиционирање на електродите ?!?!?

Споено мислење: 04.03.2012, Sunday, 21:58:25
Мене бојан ми го правеше и тера.

Ако Бојан го направил и тера, нека даде понуда на ПП, па ако е прифатлива да се обезбедиме и ние

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
сеуште никој не ми пишавте на која фреквенција би требало да работи системот и до која струја максимално би се трошела 50A-70A доволно е ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за 50А т.е. 50*14.4=720 вати ти треба уште еден помал мотор да работи.....

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за фреквенција што го правев тоа PWM-то за стефан на страната беше предложено да се нагоди на 2,5kHz. а за колкава струја тоа незнам да ти помогнам :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/pisma.php?godina=2012

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #84 on 06.03.2012, Tuesday, 09:09:12 »
Бицикле ,пиши бар 5 збора за што се однесува овој линк.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #85 on 06.03.2012, Tuesday, 18:18:16 »
ќе си прочитаат батка.. :)
значи поентата е, како што има и предходно пишано, дека ова не е возможно, така имаат напишано и од редакцијата во одговорот на писмото за водороден бустер :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #86 on 06.03.2012, Tuesday, 20:04:21 »
линкот не води кон нигде, затоа батка ти пиша, види прво кај оди линкот после едитирај или додади во мислењето да не се чудат членовите што е тоа ?

а тој што тврди дека е невозможно, дали го испробал или по муабет заклучиле дека е невозможно ?
пошто помеѓу тие двете име голема разлика
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #87 on 06.03.2012, Tuesday, 21:11:28 (Edited 07.03.2012, Wednesday, 00:53:28) »
Quote
Водородни бустери
Почитувани,
Би сакал да ве замолам, доколку имате можност, да објавите статија за користењето на водородот како "помошно гориво" кај автомобилите со помош на т.н. ХХО генератори, во која ќе дадете ваше стручно мислење за тоа. На интернет има многу видеа и сајтови во врска со оваа тема. Еден од подобрите сајтови е "мој ауто на воду" каде што има детаљни објаснувања за тоа како да се направи ХХО генератор. Знам дека во претходните броеви имате пишувано за користењето на водородот како гориво, па мислам дека во тој контекст може да се дообјасни и користењето на водородот како бустер во согорувањето на фосилните горива. Мислам дека со тоа ќе придонесете за разјаснување на многу дилеми околу оваа тема за која се создаде голема фама и кај нас.
Исто така, ме интересира дали во иднина можете да објавите нешто и за мерачите на проток на течности (вода) како и за нивното баждарење. Во практика користам мерач од "Михајло Пупин" ЕМС-ИД, кој мери моментален проток во литри во секунда и вкупен проток во метри кубни и имам проблем со неговото баждарење.
Дане Митрев

"Водородните бустери" за мотори со внатрешно согорување, всушност, ја зголемуваат потрошувачката на гориво. Премисата е во тоа што автомобилот има резервоар со вода, која со електролиза се разложува до водород и кислород коишто потоа се користат како гориво, со што наводно ќе се намали потрошувачката на бензин. Но ова не е случај бидејќи енергетската ефикасност на електролизата е околу 70%, а електричната енергија потребна за неа се добива од алтернаторот или динамото на автомобилот, кој, пак, за својата работа црпи енергија од моторот на автомобилот. Во најдобар случај, преку водородот искористен како гориво се враќа само околу 50% од енергијата што моторот ја троши за процесот на добивање на истиот водород преку електролиза. Чиста загуба!
За оваа тема ќе подготвиме посебен напис во некој од наредните броеви, а ќе се потрудиме да подготвиме напис и за мерачите на проток на флуиди.
Александар Тошоски

Значи цитатот е од списанието емитер, од редакцијата за писма.
Инаку накратко е објаснето зошто не може, и како што разбрав ќе напиѓеле во енкој следен број подетално...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #88 on 06.03.2012, Tuesday, 21:13:44 »
еве ќе видиме членовите што ги изработуваат што ќе речат како се задоволни, п аќе видиме дали се загуба или пак имаат некоја придобивка
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #89 on 06.03.2012, Tuesday, 21:17:53 »
е така де, ама уште никој го нема направено, а и ако било исплатливо мисла дека до сега ќе беше доста распространето... али како што пиша, ќе видиме...