Author Topic: Што мислите за хакерот ?  (Read 1127 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Што мислите за хакерот ?
« Opened on 29.05.2011, Sunday, 02:34:59 »
Ако денес сакавте да ја посетите страницата на министерството за правда, немаше да успеете, ја нападна хакер. Но Ивица Ѓорѓиевски не го сторил тоа заради забава, туку во знак на социјален протест.

Во оваа мала соба младиот компјутерџија нема ништо друго освен својот лаптоп. Гладува десет дена. А работа бара веќе три години.

„Мојата реалност е дека навистина така стигнав до овој степен. Последните пари ги потрошив за јогурт“, рече Ивица.

Ивица десет години работел во Италија во информатичкиот сектор. Таму ги стекнал компјутерските вештини. Не успева да добие жителство, па во Македонија се враќа во 2005. Неколку пати менувал работа, но начинот на кој се третирале младите и образовани луѓе во земјата не го задржал никаде долго.

„Јас се жалам себеси и илјадници други како мене, со капацитет, со интелигенција, што систематски се уништуваат, се покоруваат, или умираат вака како мене или бегаат во странство, друг избор немаат. Имаат избор само оние што се поврзани со елитите, со тие што ја имаат моќта, што ги имаат зафатено сите ресурси на општеството“, вели Ивица

Ова е втор пат како го хакира сајтот на министерството за правда. Првиот пат, за да докаже дека странците на македонските институции се лошо заштитени, а со тоа и да укаже и дека на младите и квалитетни кадри не им се дава шанса да сработат подобро.

Од казна не се плаши, иако знае дека го прекршил законот.

„По опасно од смртта нема, така што што би можеле да ми направат? Најмногу што можат е да ме стават во затвор и да ми плаќаат за јадење. Во тој случај би останал жив“; изјави Ивица

Ивица останува во својата мала соба во скопското село Раштак, оставина од неговите родители. Ќе гладува, се додека институциите не покажат грижа.

Вели ова е неговиот принуден штрајк со глад. А за крај, испраќа порака до политичарите во своите кампањи, да почнат да зборуваа за просперитетот на младите Македонци.

„Да обрнат внимание повеќе на образованието, на вложување во информатика, во развој“, рече Ивица.

Извор:
Code: [Select]
http://a1.com.mk/vesti/pecati.asp?VestID=138490

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #1 on 29.05.2011, Sunday, 03:15:48 »
Jaс мислам дека убаво ги средил,браво за човекот! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #2 on 29.05.2011, Sunday, 09:12:47 »
Малце чудно, информатичар да не може да најде работа - па нешто приватно нека почне, незнам...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #3 on 29.05.2011, Sunday, 09:36:08 »
Малце чудно, информатичар да не може да најде работа - па нешто приватно нека почне, незнам...

Како да почни приватно, не гледаш дека тој се бори за опстанок нема пари за леб да си купи.Баш на вакви луге треба да му се помогни најмногу, ама нашата држава помага за изглед на градовите гради споменици !

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #4 on 29.05.2011, Sunday, 10:09:54 »
Малце чудно, информатичар да не може да најде работа - па нешто приватно нека почне, незнам...

Како да почни приватно, не гледаш дека тој се бори за опстанок нема пари за леб да си купи.Баш на вакви луге треба да му се помогни најмногу, ама нашата држава помага за изглед на градовите гради споменици !

Не викам дека државата не треба да му помогне, само не знам зошто инсистира во државна институција да работи - има толку приватни фирми што бараат програмери, особено во Скопје.
Сега не е убаво да се збрува за некого кога не му ја знаеме конкретно ситуацијата, ама ова е мое мислење.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #5 on 29.05.2011, Sunday, 13:36:51 »
прво не знајме зш се вратил од италија второ ако не може да најде работа како хакер нека проба нешто друго, ако сте приметиле има една женичка  буњаковец продава чајој нешто такви работи, а градежен инжинер е .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #6 on 29.05.2011, Sunday, 13:54:20 »
Малце чудно, информатичар да не може да најде работа - па нешто приватно нека почне, незнам...

И мене ми е ова чудно, мислам дека е некоја „мештенка“, мене на „нескајќи“, во општ муабет, без да барам или нешто слично, ми беа понудени барем три релативно добро платени работни места до сега, од најпрости до најкомплицирани.

Местенки се ова, 100%, не барајте логика, убаво имаат кажано многу други (попаметни од мене) „политиката е к*рва“ :S.

прво не знајме зш се вратил од италија второ ако не може да најде работа како хакер нека проба нешто друго, ако сте приметиле има една женичка  буњаковец продава чајој нешто такви работи, а градежен инжинер е .

Баш така, и јас сум се „пентарел“ по тавани, згради, на скали, со хилти, хебли, кабли, што ти уште не, а на факултет никој не ми покажал како треба да го правам тоа... Убаво рекле старите „ако се мора, се може“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #7 on 31.05.2011, Tuesday, 23:49:59 »
Што се замарате!? Да бил вистински хакер не би дал да го фатат! ;D Веројатно позадината е сосема друга.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #8 on 02.06.2011, Thursday, 18:03:44 »
никој не го фатил, *сам себе го пријавил*...  Као револт, штрајк... демек еве хакер сум, никој не ме вработува, ап морам да хакирам,,.. а за позадина... којзнае, сега е време на избори...

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Што мислите за хакерот ?
« Reply #9 on 02.06.2011, Thursday, 20:50:01 »
сега пред избори само 1-2 тони хероин и други дроги факаат и за хакери не им е гајле сситна риба се они
rules are made to be broken