Author Topic: Дигитален термометар со движечки ЛЦД дисплеј  (Read 1204 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Еве штотуку завршен термометар на ЛЦД дисплеј.Овој уред е лично мој уред,кодот е напишан во ПИЦБејзик.Има реклама и за електроника-мк.нет ;D па кажете што ќе кажете,добар ли е.
Да докажам дека работи со ДС18Б20 и ПИЦ16Ф628А,ми одзеде малку време за програмата(1 час) и нема никаков проблем.Одлично работи,денес му направив плочка,па се надевам дека утре ќе го склопам и вклучам и успешно ќе работи :)
ПС.Почнувам за Малечко да го правам движечкиот ЛЦД дисплеј за препишување :o 8) :D
Па еве клипче и код
Digital thermometer on LCD display
ако има некој време да го направи нека повели ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ПС.Почнувам за Малечко да го правам движечкиот ЛЦД дисплеј за препишување :o 8) :D

Е многу паметно ;D, место да учите препишувате ;D.

Како и да е, благодарни сме за рекламата за elektronika-mk.net ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ПС.Почнувам за Малечко да го правам движечкиот ЛЦД дисплеј за препишување :o 8) :D

Е многу паметно ;D, место да учите препишувате ;D.
Хахаха е такви сме ние ;D.SKOLS ако го направиш ќе мора да те частам нешто ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
@Малечко:кодот е напишан,само фали да го модифицирам развојниот систем(да ставам ЕЕПРОМ),само треба ова да биде многу мало,плочката кој ќе ја прави толку мала?
За термометаров ќе снимам ново клипче дека од ова ништо не се гледа >:(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
@Малечко:кодот е напишан,само фали да го модифицирам развојниот систем(да ставам ЕЕПРОМ),само треба ова да биде многу мало,плочката кој ќе ја прави толку мала?
За термометаров ќе снимам ново клипче дека од ова ништо не се гледа >:(
Eпа супер чим така,тргнала работата ;D.А иначе со кој пик ќе биде?А за плочката ќе мора ептен мала да ја правиме,SMD му е мајката :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ќе го правам со PIC16F628A може и со PIC16F886,кој ви е достапен тој,само претходно треба да се напише програмата за одреден микроконтролер.СмД може да се користи,треба така.
ПС.Малечко ако проработи,можеш за во 4 година проектна да браниш со тоа,смд дека е. :P ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ќе го правам со PIC16F628A може и со PIC16F886,кој ви е достапен тој,само претходно треба да се напише програмата за одреден микроконтролер.СмД може да се користи,треба така.
ПС.Малечко ако проработи,можеш за во 4 година проектна да браниш со тоа,смд дека е. :P ;D ;D
Направи го со 628А по лесен е за наоѓање ;D.И ќе го однесам у школо,и ќе ми речат е за што ти е ова,што ти текна да го направиш,ееееееепа за препишување ми е хахаха ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
SKOLS ај закачи ја шемата од проектов,дека таа погоре што си ја закачил треба со некој друг програм да се отвара...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Дигитален термометар со движечки ЛЦД дисплеј
« Reply #8 on 31.05.2011, Tuesday, 17:40:33 (Edited 31.05.2011, Tuesday, 17:50:20) »
еве само што го завршив и на Малечко проектот,мала конверзија и реализација направив од еден друг проект кој може да прикаже движечки текст на матрица од ЛЕД диоди,користам ЕЕПРОМ меморија 24ЛЦ256 која се напојува директно од Easy PIC6,потоа има и сигнални диоди кои сигнализираат дали се впишува во еепромот или чита од истиот.Ми требаше малце повеќе време да сфатам што му е проблемот(имав проблеми) но на крај трудот се исплатеше и сега работи одлично ;D ;D
има и програма за на нет,во Вижуал бејзик 6
и понатаму ќе поставам и клипче и слики

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
еве само што го завршив и на Малечко проектот,мала конверзија и реализација направив од еден друг проект кој може да прикаже движечки текст на матрица од ЛЕД диоди,користам ЕЕПРОМ меморија 24ЛЦ256 која се напојува директно од Easy PIC6,потоа има и сигнални диоди кои сигнализираат дали се впишува во еепромот или чита од истиот.Ми требаше малце повеќе време да сфатам што му е проблемот(имав проблеми) но на крај трудот се исплатеше и сега работи одлично ;D ;D
има и програма за на нет,во Вижуал бејзик 6
и понатаму ќе поставам и клипче и слики

СКОЛС што направи,дај стави некое клипче,стави тоа шемата,хекс ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дали би можело да се модифицира ова или па некое друго решение вака со дисплејче да се користи во кола и да покажува надворешна и внатрешна температура?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Дали би можело да се модифицира ова или па некое друго решение вака со дисплејче да се користи во кола и да покажува надворешна и внатрешна температура?
може,се може.Јас го направив да прикаже една температура и тој текстот"Stefan SKOLS,Makedonski forum za elektronika,elektronika-mk.net"