Author Topic: Контрола на уреди преку компјутер  (Read 7122 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Контрола на уреди преку компјутер
« Opened on 20.05.2011, Friday, 21:29:31 (Edited 05.08.2012, Sunday, 16:16:13) »
Еве еден голем проект за оправдание за изоставеното време на форумов.Ова е еден уред,контрола на уреди преку компјутер кој го изработив од нула,се сам направив па еве некои слики да го видите,шеми,плочки ќе поставам исто така.Главен дел е микроконтролерот PIC16F628A кој преку МАКс232 конверторот прима податоци од компјутерот.Овој проект е добар избор за одбрана на проектна задача.Вметнат е во кутија од прекинувачка кутија за тоалет(голема сива),напред е ставено парче плексиглас,за да може да се гледа електрониката.За овој уред направив маска,во Корел Драу 12.Па се има подоле.




програмата за компјутер е напишана во Висуал Бејзик 6



има и конектор за поврзување на термосензор(дс18Б20)
и изгледот на хардверот


само фалат диодите,дека ми беа потребни па затоа не ги ставив :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај опис  - колку уреди контролира,каква е контролата,за која намена...??? Се интересираат  младинциве. ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
може да се контролираат 4 уреди,релиња поединечно преку компјутерски програм кој е напишан од мене.Намена за контрола на електро уреди,јас го користам за контрола на грејачи,релињата се од 5ампери 5волти,на излез можат да издржат 240 волти и 5 ампери

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нешто шема, HEX, самата програма за PC...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а тоа конекторот за UTP кабел зашто ти е???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали програмот може да подржи 8 излези, кои би се задржале отворени/затворени  до 45 минути,времето да може да се менува, а процесот автоматски да се врати на почеток и се одново??

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Нешто шема, HEX, самата програма за PC...?
ќе поставам се,сега имам проблеми
а тоа конекторот за UTP кабел зашто ти е???
за термосензорот,односно ДС18Б20
Дали програмот може да подржи 8 излези, кои би се задржале отворени/затворени  до 45 минути,времето да може да се менува, а процесот автоматски да се врати на почеток и се одново??
треба да се додадат уште 4 копчиња во програмата за компјутер,исто така и во микроконтролерот да се додадат 4 излези за релиња и да не заборавам времето да се додаде во програмата.Ама тоа ми е тешко да го пишам,затоа се со време.Сега сум почетник во Визуал Бејзик. :) Јас го направив за контрола на грејачи и сега правам да го користам и тој сензорот за температура.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
SKOLS ова се командува преку компорт ? Си можел да го направиш и на USB или многу потешко е тоа?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да,преку серискиот порт на компјутерот се командуваат релињата.Со УСБ е многу тешко(за мене) тоа сам јас да го изведам

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Доколку е технички изводливо не е лошо да го направиш со 10 релиња а и програмот за компјутер да е "кодот отворен" со цел потака да може да се надоградува со пр. тајмери, термостат функции и сл.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па тоа треба се да се намести во програмата за компјутер,вака од око незнам што да кажам.Дали ќе биде изводливо тоа треба да се направи(изводливо,ама неможам јас) и програмира.Само во моментов експериментирам со сензорот за температура,па немам некој проблем.го користам кај котелот на вујко ми,приклучен е на лап топ и работи-ОК! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде SKOLS каде е документацијата за проектот ;)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве ги,програмата само треба да ја поставам.Но бидејќи незнам каде ми е,ќе ја поставам подоцна.Користи PIC16F628A @ 4МHz.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Контрола на уреди преку компјутер
« Reply #13 on 15.02.2012, Wednesday, 23:12:50 (Edited 16.02.2012, Thursday, 00:50:28) »
Чекав да видам како ке се одвиваат настаните,ама не оди некако.За сите заинтересирани ,еве од мене една креација ,без пик-ови ,со 8 контроли.Имав некаде и плочка,ама накнадно ке побарам.Всушност беше една плочка која се  редуплицираше 8 пати  ;D ;D Секој канал има и тајмер,па изволте пробајте!

Распоред на каналите:

kanal 1  = D0 - pin 2
kanal 2  = D1 - pin 3
kanal 3  = D2 - pin 4
kanal 4  = D3 - pin 5
kanal 5  = D4 - pin 6
kanal 6  = D5 - pin 7
kanal 7  = D6 - pin 8
kanal 8  = D7 - pin 9

За проба на програмот направете најпроста индикација со 8 ЛЕД и 8 отпорници од330 оми поврзани сериски на секој пин од Д0 до Д7 ,спрема шемата.Со палење и гасење на  ЛЕД  можете да  проверите како работи програмот.Еве и изглед на уредот за индикација.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А програмот за контрола?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."