Author Topic: Препорачајте фабричко појачало  (Read 1829 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Препорачајте фабричко појачало
« Reply #15 on 17.05.2011, Tuesday, 10:01:37 (Edited 17.05.2011, Tuesday, 10:05:23) »
Не се работи само во јачината! Прво,досега Биема засилувач не ми прегорел,а со нив работам безмалку 3-4 години.Ставив некои шеми на Форум од овие засилувачи,а да не испадне реклама ги има од 2 х 100 до 2х 800 - 1000 вати.Значи,скоро за сите намени. Скоро сите се транзисторски, димензионирани за работа со часови,со ниски изобличувања,јасно ,чисто,линеарно појачување, висок однос сигнал/шум,солиден дампинг ,фреквентен опсег итн.Јас овој W110 го ставив за споредба само околу цената 250-300 ЕУ која ја понуди Сириус.Беринџерот 2500 е непредвидлив и знае * да киксне* кога не треба, а мислам и дека напојувањето не му е многу добро направено и често знае да затаи.На терен,каде напонот е нестабилен,има скокови,падови,Беринџерот не е * мустра за фалење* и само со стабилизатор го врзувам понекогаш и никогаш повеке од 1/2 од неговата јачина

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Е сега уште едно прашање. За месец дена ако решам да земам снагатор, јас би сакал да земам нешто слично како Е2500. Значи на овој имам повржувано 4 кутии со звучник од 15" мислам и на секоја кутија по 1 хорна. Појачувачот солидно се покажа и го имам пуштано повеќе од 1/2 како што велиш ти и затоа се мислам околу него. Прашањето ми е дали биемава 110 би можела да издржи слични звучници и ако може, каде ја има на ново и со колку гаранција?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Да ви кажам право, јас од БЕРИНЏЕР не купувам ни четка за заби.
Јас би препорачал КРЕСТ аудио , ама не руско или бугарско.
Имам многу лошо искуство со БЕРИНЏЕР

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стефф ,прво не пиша какви се тие петнаески (марка модел,вати,омажа....).Има петнаесетки по 120 вати до 350 вати,па не е лесно така да се даде одговор. Второ, за подробни информации околу Биема ке ти дадам по меил,да не испадне реклама.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
За вати сигурно се над 100 на 8 оми. Марка и точно спецификации не знам, а сега ќе го разгледам мејлот  ;)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да ти кажам за 300 еура имаш ептен јаки ус-бластери, снагаши во сет ги продаваат. За свирка се измисленим -нормално за парите. Даваат 1000 вати на еден ом!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Бицикле нели беше против  УС бластер , што се пишмани . ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
УС Бластер не е за жива свирка,може само музиче да пушташ со нив! ;D

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Дали тоа важи и за звучниците од ус бластер??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
US Blaster со својата производна програма се свртени кон производство на зв.единици за ауто,како и сабвуфери ,но за жива свирка овие звучници ( барем оние кои јас сум ги видел и чул!)
не се ,иако можеби некаде ке сретнете реклама и за таа намена.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Препорачајте фабричко појачало
« Reply #25 on 18.05.2011, Wednesday, 20:42:40 (Edited 18.05.2011, Wednesday, 22:20:33) »
Да ги има на многу места во последно време, и јас мислам дека не се солидни, затоа што имам споредувано TELE 12"

Споено мислење: 18.05.2011, Wednesday, 22:20:33
И телето се покажаја во изразување на средните фрекфенции, доста добро а бластерките се добри за басс, односно добро ги репродуцираат ниските тонови..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Препорачајте фабричко појачало
« Reply #26 on 19.05.2011, Thursday, 15:48:24 (Edited 19.05.2011, Thursday, 16:34:05) »
Во врска со Беринџерот ,еве мислење од еден форум за ова прашање:

Цитирам:

Hi all. Just purchased a new A500 to drive my Wharfedale 9.2 front speakers. Using the pre-out from my Denon Receiver. All hooked up and working OK in stereo mode. I notice the amp clips, (just the first notch) if I play loud stereo music or action movies. So I have backed off the volume from 3/4 to just over half way and now don't get the clipping. However I am not getting the desired volume (just) if I want to 'crank it'. I didn't notice any sound/speaker distortion at this first level of clipping but am assuming this is a no go zone.
1. What volume levels are people using? Is any clipping acceptable?
2. My first thought was to buy another and run bridged - however the Wharfedales are 6 ohm speakers. The recommened load bridged is 8ohm. Doh! Also due to the logistics/space I only really wanted to run the 1 amp in stereo.
3. I have come across another more 'powerful' stereo amp, however there are no real specs like those found at Audio Critic for the A500. Has anyone heard of the Biema W 330ii Series Power Amplifier.
Code: [Select]
http://www.biema.com/html/product/amplifiers/w.htmIt costs the same as the Behringer but is more powerful - although it has a variable speed fan. Was wondering how it stacks up? Any advice welcome.
Thanks.

Значи видете  на :

Code: [Select]
http://www.biema.com/html/product/amplifiers/w.htm

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Бицикле нели беше против  УС бластер , што се пишмани . ;)
за 200-300 евра тоа е... само како што кажав изгледа овде најверојатно ремонтираните ги праќаат, сервисирни под гаранција или чкарт... али за свирка бркаат работа.
Quote
Испратил: batka

УС Бластер не е за жива свирка,може само музиче да пушташ со нив! Зеленко

Зш така мислиш, ако ти се погоди ќе си тера, има полно луѓе шо знам со ус бластери шо изнајмуваат и по кафичи има гледано. Не се марка не се квалитетни кој знае колку, али за свирка топ се и ефтини се. Само трафо о 1100 вати колку кошта ?