Author Topic: Потребен ми е предавател за Безжична камера  (Read 4753 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Безжична камера
« Reply #45 on 25.10.2010, Monday, 23:02:43 »
цело ова 400 денари??? ако се е толку пари...кажуј кај го има утре одма одам да го купувам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline alex_treneski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Одг: Безжична камера
« Reply #46 on 25.10.2010, Monday, 23:07:15 »
хехехе и јас би го купил ако е целото  :)  само камерата е 400 само дадов слика да видите каква е  а инаце  ова другово незнам колку е :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Безжична камера
« Reply #47 on 25.10.2010, Monday, 23:49:46 »
пак е евтино
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline alex_treneski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Одг: Безжична камера
« Reply #48 on 26.10.2010, Tuesday, 00:01:28 (Edited 27.10.2010, Wednesday, 11:32:46) »
па евтино е но мене ми треба со обичен видео излез  па да е поврзам на ова шемава (плоча) и да мозам на антена на тв да ја фатам  како видео предавател е а дали ке најдам незз

Споено мислење: [time]26 Октомври 2010, 00:02:32[/time]
ова


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Безжична камера
« Reply #49 on 26.10.2010, Tuesday, 00:04:01 »
Moжеш да преработиш ФМ предавател и да го фатиш на 4ти канал. Јас така направив за проба со старо предавателче и се појави слика ама не беше којзнае што ама немав време ниту трпение да експериментирам за да добијам супер слика.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline alex_treneski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Одг: Безжична камера
« Reply #50 on 26.10.2010, Tuesday, 00:24:14 »
ок тнх ке пробам

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Безжична камера
« Reply #51 on 26.10.2010, Tuesday, 00:33:22 »
ако имаш големо искуство и идеи пробај.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline alex_treneski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Одг: Безжична камера
« Reply #52 on 26.10.2010, Tuesday, 00:38:16 »
 не е проблем тоа ми е во крвта тоа работам вежбам и ако несто не е во ред таткоми е тука сепак ке помогни ама добро е да се трудам сам за да нау4ам нешто повејке  :) :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Безжична камера
« Reply #53 on 26.10.2010, Tuesday, 13:47:21 »
Ставив една шема која сега ја пробав во дуќан и работи преку други два дуќана ,осносно се прима на комшискиот ТВ без проблем иако има бар 4 ѕида(армирани).Позајмив една камера од пријатели кои продаваат (900 ден. е кај на с во Велес -аудио и видео излез) .Пресметав со плочка комплет ме фати околу 350 денари .Место 3904 ставив во излез два х 2Н2222 и го погонам со батерија 9В која може да се смести на плочката во кутијата комплет.Мал проблем е МФ трафото за 5,5Мхз кое треба готово да го извадите од МФ степен од ТВ апарат со ТБА 120 и ТБА 800

Шемата превземете ја (со изглед на плочка и монтажна шема ) на постот :

Најдобриот ТВ сендер за малку пари      од       Батка

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Безжична камера
« Reply #54 on 26.10.2010, Tuesday, 13:48:50 »
Ставив една шема која сега ја пробав во дуќан и работи преку други два дуќана ,осносно се прима на комшискиот ТВ без проблем иако има бар 4 ѕида(армирани).Позајмив една камера од пријатели кои продаваат (900 ден. е кај на с во Велес -аудио и видео излез) .Пресметав со плочка комплет ме фати околу 350 денари .Место 3904 ставив во излез два х 2Н2222 и го погонам со батерија 9В која може да се смести на плочката во кутијата комплет.Мал проблем е МФ трафото за 5,5Мхз кое треба готово да го извадите од МФ степен од ТВ апарат со ТБА 120 и ТБА 800

Шемата превземете ја (со изглед на плочка и монтажна шема ) на постот :

Најдобриот ТВ сендер за малку пари      од       Батка
А каде е шемата?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Безжична камера
« Reply #55 on 26.10.2010, Tuesday, 13:50:44 »
Ставив една шема која сега ја пробав во дуќан и работи преку други два дуќана ,осносно се прима на комшискиот ТВ без проблем иако има бар 4 ѕида(армирани).Позајмив една камера од пријатели кои продаваат (900 ден. е кај на с во Велес -аудио и видео излез) .Пресметав со плочка комплет ме фати околу 350 денари .Место 3904 ставив во излез два х 2Н2222 и го погонам со батерија 9В која може да се смести на плочката во кутијата комплет.Мал проблем е МФ трафото за 5,5Мхз кое треба готово да го извадите од МФ степен од ТВ апарат со ТБА 120 и ТБА 800

Шемата превземете ја (со изглед на плочка и монтажна шема ) на постот :

Најдобриот ТВ сендер за малку пари      од       Батка

Јас имам направено ТВ предавател на 4ти канал со 2 ФМ предаватели кои беа модифицирани.

L1 им беше продолжена и имаше 10-11 круга а предавателот за видео му беше отстранет аудио предзасилувач и преку 10uF и 100к потенциометар ,во базата беше пуштен видео сигнал.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Премногу комплицирано Дх-ер.Сега правам еден модул каде ке може да се внесе видео и аудио сигнал
во во модулацијата на ТВ сигналот,за да се избегне оној МФ трафо од 5,5 Мхз кој прави прави проблеми(потешко некој може да го набави).Модулот е веке во фаза на тестирање,па ке видам за  викендов да го испробам.Малецко -  види во Предаватели подолу - тамата е :
Најдобриот ТВ сендер за малку пари - таму ке најдеш шеми,плочки...

Offline alex_treneski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Па мора да се испита,  :) иначе сега изработувам (пробувам) едно видео  аудио  преедавател па ке клам слика да ја видите шемата.кога ке е изработам  да набавам камера и ако е успесно ке ви кажам  ;) поззз

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој ТВ сендер беше веке поставен.Проблемот е во МФ трафото за 5,5 Мхз колку е разликата во тонот и сликата на ТВ каналот.Треба готов да го извадиш од стар МФ степен од ТВ апарат.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Овој ТВ сендер беше веке поставен.Проблемот е во МФ трафото за 5,5 Мхз колку е разликата во тонот и сликата на ТВ каналот.Треба готов да го извадиш од стар МФ степен од ТВ апарат.
батка,а можеш некоја слика да ставиш од такво трафо,имам доста пријатели кои поправаат телевизори па да видам дали имаат такво трафо извадено...дај стави слика да видам како изгледа. :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker