Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 43765 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #45 on 21.04.2010, Wednesday, 23:33:18 (Edited 21.04.2010, Wednesday, 23:42:58) »
ја стабилизаторот што си го направив, 24V е максимум, и за тој кондензаторот што е 100uF не ми текнува дали е 100 или 10uF...ама се мислам дека е 100.
---------------------------------------------------

за Georgi
може да ставиш еден поголем потенциометар што ке служи за погрубо нагодување и еден помал потенциометар за по фино нагодување, ама па и незнам што ке ти е толку прецизно нагодување. ама па и чим ти гори тој од 5К и друг да ставиш пак ке ти гори... иначе да, и тример може да трпи толкава струја дека ептен е мала струјата....и ке си земеш тример 4К7 бидејки МИСЛАМ дека нема од 5К (и 4К7 врши работа)


ЕДИТ!!!!
заборавив да кажам потенциометарот се врзува само на еден крај и лизгачот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Не ми прегоруваат, случајно ми се преспоија тогаш, еве го овај од 10к сега што го имам немам мака... Би го знамолил некој ако може да ми нацрта како би се поврзиле сериски двата тримери!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника


не е толку сложено да ти треба помош ама ај кога веќе бараш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Фала Devil. Е сега на овај од 10К колкав да e тој сериски?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ставиму да е поголем од него стај му 100к
пробај експериментирај малку :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас си склепав едно напојување набрзинка....ја слики да го видите :D







како што можете да приметите само грецот и кондензаторот за филтрирање се на плочка, остатокот е point-to point лемено...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Мене не ми е јасно од каде може да се најде аналоген метар како што е на последната слика од постот на Bojan?
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
или ќе најдеш некој стар ву метар или ќе расипиш некој аналоген мултиметар од пазар од оние за 100 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Наверојатно е направен од стар VU-метар, сериски му ставаш тример 100-на килооми за штелување и му црташ нова скала во волти ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Фала за одговорите ќе пробам да најдам.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #55 on 27.04.2010, Tuesday, 11:35:09 (Edited 27.04.2010, Tuesday, 20:11:13) »
да, од стар VU метар е, земан од бувљакот...2 за 10 денари... :D и двете работат супер ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Еве и јас денес го направив и максимум напон дава 25 волти слики ке поставам после 1 ви пошо интернетот ми е ... Иначе планирам да го правам истиот само со транзистор но тоа натаму иначе го направив без диодата 100нано и 1 микро кондензаторите и работи дали ке му смета тоа нешто што не ги ставив или ?

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Бојан, како печатиш текст на кутијата?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на самолеплива хартија првин, па после тоа ке го залепиш....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Аха не видов, мислев на лимот дирекно имаш печатено...