Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 43778 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А ова склопче да прашам дали може да се направи со регулација од 1 до 30 волти и со регулација од 0 до 5 ампери? И уште дали може да се стави трафо од 28 волти на 8 ампери?
За да направиш струјна регулација ќе ти треба друг/додатен склоп...Може само ќе треба да му ставиш и 2-3 моќни транзистори ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Да не знае некој како тоа да го средам, да ми даде некоја шема, зашто ми треба ова да го заврсам до нова година, за проект ми е за во школо.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да не знае некој како тоа да го средам, да ми даде некоја шема, зашто ми треба ова да го заврсам до нова година, за проект ми е за во школо.
Па по добро направи го тоа другото напојување,исто е од 0-30V и од 0-5А,ја имаш шемата и плочката за тоа...Прочепкај низ темава за напојувања ќе најдеш ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Ја знам таа тема и ја имам завршено плочката, ама ми дава на излез само 28 волти, сеа ке почнам да му го правам волтметарот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја знам таа тема и ја имам завршено плочката, ама ми дава на излез само 28 волти, сеа ке почнам да му го правам волтметарот.

Е големо чудо за 2V ;D. Пиши во таа тема како си го направил, со што го напојуваш итн., ќе разгледаме дали може да се дигне напонот до 30V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Ај ќе средам јас се останато, вие гледајте да го дигнеме за 2 волти, да не мрчат.

Offline stojan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #201 on 03.11.2011, Thursday, 19:22:20 (Edited 03.11.2011, Thursday, 19:25:48) »
Здраво дечки јасум нов на форумот изминатите 20 дена го разгледував форумот и е доста интересен и занилив има што да се научи, несум много стручнак во оваа проблрематика за елекртоника али сепак ме интересира сакам и имам желба да го изработам овој склоп али не сум во можност да најдам плочка за да ја изгризам па сакам да си нарачам од некој од вас кој умее да ги прави.Нека се јави некој кој сака да помогне да направи PCB- плочка и додатните делови за неа освен LM317 и грецот се разбира за пари си плакам уредно =Пари на рака Мара за рака=..
нека понуди некој цена, колку би ме коштало тоаа
за понатаму ке се договориме....




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има луѓе на форумов, прават и за пари плочки, не е проблем, може да се договорите преку PM (ПП) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Јас треба да правам стабилизатор за во школо. Треба да го почнам од наредната недела, па ако сакаш да ти помогнам или да ти го направам пиши порака.

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Денес за прв пат нацртав ппк и тоа за ова напојување. А сега сакам да ме исправите доколку имам направено нешто што не треба на плочката, сите критики се добредојдени.
Цртана е според шемата во првиот пост.
Работев во Sprint-Layout 5.0.
Ви благодарам.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Само LM338 не е во ТО220 куќиште,во ТО3 е ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Јас го имам LM338 во TO220 куќиште.  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова коло можеш и „во воздух“ (без ППК, само со жици) да го правиш, не е прекомплицирано, јас така го имам правено и многу малку простор одзема така ;). Со ППК ако го правиш повеќе простор ќе ти одземе ;).

Имаш една грешка, Out-от ти стои празен (не оди кон излезот на колото), а исто така не сум сигурен дека распоредот на пиновите на LM338 е баш така (ист е како за LM317, но не сум сигурен дали е вака, провери во datasheet ;)). Уште една мала кореција, LM338 е за големи струи (3А колку што ми текнува), за толку големи струи потребни се подебели водови. А, сега видов, немаш велезни лемни точки за наизменичниот напон, само за грецот имаш :S.

Мислам дека најарно ти е да го правиш „во воздух“, малку простор ќе ти одземе така ;).

Јас го имам LM338 во TO220 куќиште.  ???

Со ознака T ако е на крајот, во TO-220 мислам дека е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
стави ја плочата во спринт формат да можам да ја симнам и со спринтот да ја отворам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #209 on 03.11.2011, Thursday, 22:22:17 (Edited 03.11.2011, Thursday, 22:23:08) »
Повели:
Code: [Select]
http://www.4shared.com/file/9g5CwYxy/Napojuvanje.html