Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 43761 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На која верзија ти е нацртана шемата на?   Sprint Layout.....?

Би требало да биде 5.0 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Фала ви колеги го направив регулаторов сега ќе си ќарам отценка на школо  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #167 on 05.07.2011, Tuesday, 02:12:12 (Edited 05.07.2011, Tuesday, 02:13:52) »
И, конечно, еве го најмалото стабилзирано напојување на стветот ;D. Се зезам, не знам дали е најмало, но дефинитивно е многу мало ;D.

















Може да ви послужи понекогаш кога имате потреба да напојувате мал потрошувач, на пример некој микроконтролер или некое логичко коло, при брзо испитување на исправноста на некои дигитални уреди, итн. Правен е според шемата од оваа тема (иако сите се слични едни на други, но некако оваа ми беше наједноставна и најпрактична ;)). Како и да е, доста е практично ако често имате вакви уреди за испитување, а ве мрзи да го симнувате од рафтовите големиот стабилизиран извор за напојување (или едноставно немате друг извор за напојување ;D, а можеби имате, но ви треба некој малку потраснпортен ;), за шетање од соба во соба или за носење на некоја друга локација ;)).

Значи, напонот кој може да го даде на излез овој стабилизиран извор за напојување варира од 1.2V до 16.3V, максималната струја која може да ја даде е 300mA, што е повеќе од доволно за огромен број на наисконапонски апликации ;). Целиот уред е склопуван „во воздух“ (нема плочка) поради лимитираниот простор кој го има во внатрешноста на кутијата. Инаку, целиот стабилизатор (барем повеќето големи делови, како на пример трансформаторот и кондензаторот за пеглање на напонот ;D) е всушност стар полнач од Motorola мобилен телефон, но не е од „лесните“ (оние што ги викаат travel полначи), туку е од старите, од оние „тешките“ (кои имаат класично напојување во нив, трансформатор со стабилзизатор).

Се што вие потребно за да го направите овој стабилизиран извор за напојување е:

1) Стар почнач од мобилен телефон, од „тешките“, оние со трансформатор во нив.

2) Потенциометар, диоди, жици, LM317 и останатите компоненти кои се дадени во шемата на првата страна ;).

3) Од оригиналната шема има само една промена, додадена само уште една работа, на излезот до стабилизираниот извор за напојување е додадена и една LED диода во серија со отпорник од 1K. На овој начин, имате многу оскудна, но сепак корисна индикација колкав е подесениот напон на стабилизаторот ;). Во принцип, инцикацијата е покорисна за да установите дали подесениот напон паѓа кога ќе приклучите некој уред за стабилизираниот извор за напојување, што би индицирало дека на уредот му е потебна поголема струја за да може исправно да се напојува, или дека нешто не е во ред со уредот, па повлекува повеќе струја, со што напонот паѓа. Како и да е, инцикацијата е многу корисна и моментална (доколку почне послабо да свети диодата од нивото на кое светела кога сте го наместиле стабилизираниот озввор за напојување да работи во „празен од“, значи дека напонот паднал :S), а за колку паднал напонот, тоа може лесно да се установи со врзување на волтметар паралено на изворот за напојување ;).

Максималниот напон кој може да го даде стаилизираниот извор за напојување зависи од максималниот напон кој ќе го има на влез LM317, односно максималниот исправен напон кој може да го даде на излезот трансформаторчето од полначот. Во мојот случај, трансформаторчето имаше излезен напон од 12V~, од каде и се добива значително повисокиот еднонасочен напон од околу 16V ;). Доколку вашето трансформаторче има помал излезен напон (на пример 9V~), и максималниот излезен напон на стабилизираниот извор за напојување ќе има помала вредност ;) (за излезен напон од 9V~, би требало да добиете максимум 11V еднонасочен стабилизран напон, минималниот напон повторно останува 1.2V ;)).

Во принцип, тоа е се. Би напоменал само уште една работа. Гледајте ако можете да најдете полначи од Motorola, повеќето полначи за мобилни телефони имаат само една намотка која на секундарната намотка дава напон од околу 9V, но на Motorola полначите (барем за евтините телефончиња, за поскапите не знам) дваат симетричен напон од околу 2 X 6V~ = 12V~, со што ќе можете да добиете релативно повисок максимален излезен напон ;) (некаде околу 16V). Исто така, на Motorola полначите можат да дадат најмногу струја, најтешки им се трансформаторчињата, исте останати полчни што ги имам отворено имаат многу помали трансформаторчиња, иако се декларирани дека даваат повеќе струја од тие на Motorola (На Motorola полначите се декларирани дека даваат максимална струја од 300mA, што според некои мерења што ги направив е реална вредност, а сите на сите останати полначи вредностите за максималната струја која може да ја дадат на излез трансфоматорчињата е бааги „напумпана“, зошто, не знам :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Интересна и одлична изработка GigaWatt :), со среќа да си го користиш напојувањето ;).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одлична идеја ;D :o 8), никогаш не би ми текнало да го ставам склопот во куќиштето од полначот, мора да си направам неколку вакви "универзални адаптери"... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #170 on 05.07.2011, Tuesday, 10:58:28 (Edited 05.07.2011, Tuesday, 11:01:31) »
да прашам ја,еден оф-топик: во оние леснине полначи за телефони,што се користи ако не е трафо(што е)?Никогаш немам отворено(не сакам да ги расипам :'( ) па да прашам што има :D

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Импулсно напојување имаат тие за тоа се толку лесни имат само една мала плочка внатре

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #172 on 05.07.2011, Tuesday, 14:49:49 (Edited 05.07.2011, Tuesday, 14:52:07) »
Итересна изработка Гига, со здравје да се служиш. Слично напојување и јас направив одамна само што беше плочката залепена однадвор на адаптерот со секундарно лепило  ;D оти внатре не ја збираше и LM317 многу се загреваше оти мојот адаптер беше 1000 ma, ама и вистински можеше да даде толку.

Само една исправка, велиш дека дека после гречот се добива напон од 16 в, ова значи дека после LM317 може да добиеш максимално околу 13 волти регулиран напон, оти влезниот напон треба да биде барем 2,5 волти повисок од излезниот за да имаш добра регулација (да нема брум) кај LM317.

И тоа ова е под предпоставка тие 16 волти да останат 16 кога потрошувачот ќе влече поголема струја. Иако е моторола полначот сепак прилично е мал трансформаторот и ќе има некаков пад на напонот кога ќе влечеш од него 300 ма, наместо 12 волти ќе дава околу 10 на пример. Сите трансформатори имаат ваков пад на напон, кај помалите и понеквалитетните напонот паѓа повеќе.  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #173 on 05.07.2011, Tuesday, 15:11:06 (Edited 05.07.2011, Tuesday, 15:16:05) »
Благодарам на сите, поубави да си направите ;). И да знаете, многу корисно е, баш денеска ми притреба да го однесам кај еден комшија за нешто да пробам (имаше некој проблем со далечинското за телевизорот), могу практично е, го земаш, го ставаш во џеб, и шибаш ;D.

Одлична идеја ;D :o 8), никогаш не би ми текнало да го ставам склопот во куќиштето од полначот, мора да си направам неколку вакви "универзални адаптери"... ;D

Па некако така ќе му дојде, универзален адаптер, може да полните мобилни со него, да напојувате нинтенда, рутери (само да не се wireless, бидејќи тие влечат малку повеќе струја), модеми, во принцип, што сакате ;D. Само треба да имате адекватни конектори ;).

Итересна изработка Гига, со здравје да се служиш. Слично напојување и јас направив одамна само што беше плочката залепена однадвор на адаптерот со секундарно лепило  ;D оти внатре не ја збираше и LM317 многу се загреваше оти мојот адаптер беше 1000 ma, ама и вистински можеше да даде толку.

Си требал да го „изолираш“ од остатокот од колото со термо црево околу него, јас така направив ;D. Нема везе што грее, ќе држи ;D, LM317 држи до 150 степени (ако не се лажам ;)), а мислам и дека има термичка заштита, така да, не е проблем ;) (а и да нема, сум ги оставал ваквите стабилизаторчиња, од фамилијата 78XX и 79XX и без ладилничиња, греат у ПМ ;D, ама нитуедно од нив до сега не ми откажало ;D, а работат скоро константно 7 или 8 години по ред ;D).

Само една исправка, велиш дека дека после гречот се добива напон од 16 в, ова значи дека после LM317 може да добиеш максимално околу 13 волти регулиран напон, оти влезниот напон треба да биде барем 2,5 волти повисок од излезниот за да имаш добра регулација (да нема брум) кај LM317.

Кога пишав 16V мислев на напонот по LM317, инаку исправениот напон по грецот има вредност од околу 18V (нешто над 18V ;)), така да, математиката е исправна ;).

И тоа ова е под предпоставка тие 16 волти да останат 16 кога потрошувачот ќе влече поголема струја. Иако е моторола полначот сепак прилично е мал трансформаторот и ќе има некаков пад на напонот кога ќе влечеш од него 300 ма, наместо 12 волти ќе дава околу 10 на пример. Сите трансформатори имаат ваков пад на напон, кај помалите и понеквалитетните напонот паѓа повеќе.  :)

Да да, се разбира ;), но за чудо (навистина се зачудив ;D), дури и кај поевтиниве телефони, трансформаторчињата од нивните полначи имаат релативно добра изработка, сум оворал стотици Турски адаптерчиња, нитуедно немало волку добра изработка (квалитетна лакирана жица, убаво изработено јадро, искрено, се зачудив ;D), така да, навистина голем пад на напон се „осеќа“ само ако се „оптовари“ стабилизираниот озвор за напојување до максималната вредност од околу 300mA (ако е ставен на максимум, веднаш паѓа до некаде околу 5V), инаку, ако не повлекува уредот многу струја (според некои „бегли“ мерења што ги направив, до кај 200mA), нема проблем, си го држи напонот стабилен, почнува релативно брзо да опаѓа ако повлекува некаде околу 250mA (можеби ќе треба да извршите мала корекција на напонот одкако ќе го приклучите на уредот, но тоа не е проблематично, со волтметар веднаш може да се измери и искорегира ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #174 on 05.07.2011, Tuesday, 15:27:14 (Edited 05.07.2011, Tuesday, 15:32:45) »
Quote
Си требал да го „изолираш“ од остатокот од колото со термо црево околу него, јас така направив. Нема везе што грее, ќе држи , LM317 држи до 150 степени (ако не се лажам ), а мислам и дека има термичка заштита, така да, не е проблем (а и да нема, сум ги оставал ваквите стабилизаторчиња, од фамилијата 78XX и 79XX и без ладилничиња, греат у ПМ , ама нитуедно од нив до сега не ми откажало Зеленко, а работат скоро константно 7 или 8 години по ред ).

Знам дека држи до 150 степени, ама кај мене се уклучуваше термичката заштита и LM317 го намалуваше напонот на излез. И после неколку дена конечно “успеав“ да го прегорам LM317.  ;D
Тогаш бев толкав noob што не знаев дека решението било едно лимче наместо ладилник, се чудев зошто се намалува напонов.  :D :D  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #175 on 05.07.2011, Tuesday, 15:40:08 (Edited 05.07.2011, Tuesday, 15:42:14) »
Знам дека држи до 150 степени, ама кај мене се уклучуваше термичката заштита и LM317 го намалуваше напонот на излез. И после неколку дена конечно “успеав“ да го прегорам LM317.  ;D

Е тука во право си, им паѓа напонот кога ќе прегреат, односно ако достигнат температура од околу 150 степени. Но 78XX и 79XX и не се премногу остеливи на температура, сум забележал дека LM317 е поосетлив за разлика од овие за константни напони ;).

Тогаш бев толкав noob што не знаев дека решението било едно лимче наместо ладилник, се чудев зошто се намалува напонов.  :D :D  ;D

Ехеееееееее, какви глупости имам јас правено ;D. Во 6-то оддление ми требаше да добијам негативен напон (само што научив што е негативен напон ;D) за напојување на еден уред, не ми ни текнува сега што беше ;D, и мислев дека ако ги врзам обратно (излез на влез и влез на излез на 7805) дека ќе добијам негативен напон, хахахаахахах ;D ;D ;D. Подоцна дознав дека на тоа мислеле инженерите и дека има посебна серија на стабилизатори за негативен напон ;D, ама толку ми „палела логиката“ тогаш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Здраво момци веќе некое време го користам ова напојување со лм350 и сум презадоволен од него , сега едно прашање дали доколку го поврзам на 12 волтната линија од компјутерско напојување би имал некаков проблем? според некоја си моја логика не би требало да има проблем меѓутоа ве прашувам вас како искусни електроничари за потврда )

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нема да има проблем, ќе имаш регулација од 1,25 до околу 12 волти и максимална струја од 3А, само стави му добро ладење (голем ладилник) на LM350.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Имам голем ладилник на него а и вентилатор кој се уклучува постепено како температурата расне, работата беше да не страда компјутерското напојување ) ама чим викаш нема проблем веднаш ќе започнам со преправките )

Фала многу

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Компјутерското напојување нема гајле, има заштита од краток спој и сл., а ако нешто некогаш евентуално настрада тоа би бил LM350 ако при некој дефект низ него протече целата струја што ја дава компјутерското напојување (околу 8А на 12V-ната линија) ;) :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio