Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 43793 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
vlezot prvo treba da bide dobro zazemjen
Z33MK

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
А ако немам заземјување ставено  :P

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ke ima brum
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и тоа каков брум ке има само...секоја можна пречка што постои од други уреди покрај засилувачот ке се слуша на звучниците, затоа засилувачите се прават во метални кутии со заземјување...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Ако го заземјам минусот, колово ќе си функционира најнормално така?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако го заземјам минусот, колово ќе си функционира најнормално така?

Ако е симетрично напојувањето, GND изводот се врзува за куќиштето, ако не е симетрично напојувањето, да, минусот се врзува за куќиштето (во тој случај минусот е GND).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
здраво
имам еден симетричен адаптер  од напојување на предавател 18 волти 2ампери дц  имам и еден 12волти цд 5 ампери и еден 10 волти 2  ампери е сега сакам сите да ги искористам ама сакам да ги ставам     во дрвена кутија е сега каде да го ставам гнд од симетричното напојување 18 волти 2 ампери дека дрвена кутијата каде да го заземјам ???

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Можеш целата внатрешност на кутијата да ја обложиш со алуминска фолија која се користи  за домакинство и масата да ја поврзеш на фолијата

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Која зенер диода е 4 ампери?  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не иде напојување во дрвеена кутија! Од искуство,осетливи  склопови ке имаат брум,постои можност од струен удар,а кутија без заземјување не оди.Мој советЧ направи метална кутија ,макар од 0,5 мм поцинкуван лим!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Која зенер диода е 4 ампери?  :)

таква зенер диода неверувам дека ке надеш, и да има таква во македонија 100% ке ја нема, за толкави струи се прават посложени стабилизатори одколку стабилизатор со зенер диода....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
treba da pises i za koj napon moze da se koristi obicen tranzistor kako zener dioda
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како може тоа така да се користи те молам кажи ми, дека ти секогаш имаш некои интересни работи за користење на делови кои што помалце се познати...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мислам дека треба инверзно да се поврзи транзисторот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мислиш за break down voltage на C-E спојот што е??? може и тоа да се користи....само ме интересира МАКЕДОНИА на што мисли :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)